AkoaPreco.com > Ako si vybrať > Ako si vybrať pamäťovú kartu?

Ako si vybrať pamäťovú kartu?

ako si vybrať pamäťovú kartuPamäťové karty sú dnes cenovo dostupné a môže si ich dovoliť aj začínajúci fotograf. Väčšina digitálnych fotoaparátov disponuje vnútornou pamäťou, tá ale rozhodne nebude dostačujúca. Vybrať si pamäťovú kartu na internete, kde sú ceny nižšie ako v kamenných obchodoch môžete bez problémov sami. Ako si vybrať pamäťovú kartu?

Výber pamäťovej karty do fotoaparáta


Pri výbere vhodnej pamäťovej karty pozeráme hlavne na jej vlastnosti. Najprv by nás mal zaujímať typ karty a či ju môžeme použiť vo svojom digitálnom prístroji. Nie každá pamäťová karta bude kompatibilná s naším fotoaparátom. Pokiaľ si nevieme rady, najprv nahliadneme do priloženého manuálu k fotoaparátu, kde túto informáciu úrčite nájdete.

Typy pamäťových kariet

rôzne pamäťové karty do fotoaparátuVyberieme typ pamäťovej karty. Odlišujú sa svojimi parametrami ako je veľkosť, účel použitia či prenosová rýchlosť. Aj ceny sa samozrejme líšia.

Najpoužívanejším formátom sú SD karty, ktoré možno zvyčajne použiť pri značkách Nikon alebo Canon. SDHC karty označujú SD karty s vyššou kapacitou. xD karty podporujú fotoaparáty značky Olympus. Memory Stlačenie (MS) karty použijeme pri fotoaparáte Sony. Samozrejme existujú varianty ako je miniSD alebo microSD, ktorých výhodou sú menšie rozmery.


Parametre pamäťových kariet

Ak sme si vybrali typ karty, pozeráme na jej kapacitu. Tá určuje, koľko priestoru pre fotografa ponúka, teda koľko fotografií sme schopní na pamäťovú kartu uložiť, než sa zaplní. Ideálnou kapacitou sú 4GB, avšak nie je problém zaobstarať pamäťovú kartu so štvornásobnou či osemnásobnou kapacitou.

fotoaparátPokiaľ vyrážame s fotoaparátom na dlhší výlet a vopred vieme, že nebudeme schopní fotografie priebežne z pamäťovej karty sťahovať do počítača, potrebujeme kartu s väčšou kapacitou. Osobne používam dve karty, jednu 2GB a 8GB, ktoré beriem vždy so sebou. Ak vyčerpám pamäť karty s väčšou kapacitou, potom fotím na 2GB kartu s menším rozlíšením fotografií a úspornejšie.

Tretím parametrom pri výbere pamäťovej karty je rýchlosť pamäťového média. Tá je dôležitá u náročnejších fotografov, pre ktorých čas hrá veľkú úlohu. Určujeme rýchlosť zápisu a rýchlosť čítania. Ak používame fotoaparát s vysokým rozlíšením a ukladáme fotografie v e formátoch .tif alebo .raw, potrebujeme pamäťovú kartu, ktorá dokáže také množstvo dát v rozumnom čase spracovať. Rýchlosť pamäťovej karty sa uvádza v megabajtoch za sekundu.

Cena pamäťovej karty


Posledným krokom je porovnanie cien vybraných pamäťových kariet na internete. Ceny sa môžu líšiť v desiatkach eur, v tomto kroku jednoducho nakupujete rozumne. 4GB pamäťovú kartu kúpime od 13 €, nie je problém nájsť napríklad rýchlu a spoľahlivú SDHC s kapacitou 32GB za 40 €.

Obľúbenou značkou je napríklad Kingston, avšak nákupom pamäťovej karty výrobcu, od ktorého máte zároveň fotoaparát, máte väčšiu istotu kompatibility. O to je cena mnohokrát vyššia.

Odporúčané články: Ako pracovať s videokamerou a ako sa stať modelkou

Mohlo by vás zaujímať

ako vybrať krbové kachle

Ako vybrať krbové kachle?

Krbové kachle sú krásnym a efektívnym doplnkom interiéru. Kachle sú zdrojom príjemného tepla a vytvárajú útulnú …

Jeden komentár

  1. predávam v obchode s fotoaparatmi a až bežne sa predavaju 64GB a 128GB karty

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.