Ako si vybraťDomácnosť

Ako si vybrať kvalitný a pohodlný matrac?

pohodlny a kvalitny spanokĽudia sú v dnešnom svete v zhone, majú veľa práce, málo času a je na nich vyvíjaný tlak zo všetkých strán. Už aj 12-ročné dieťa vám povie, že na vás nemá čas, lebo má veľa úloh a je z toho nervózne. A čo ešte takí študenti a zamestnaní? Hotová katastrofa. Preto v žiadnom prípade netreba podceňovať silu spánku! Ako si vybrať kvalitný a pohodlný matrac?

Ak sa opýtate náhodného človeka na ulici:

  • akú činnosť má na svete najradšej?
  • na čo nemá nikdy dosť času?
  • a čo by najradšej teraz robil?

…jeho odpoveď by bola jednoznačná. Spánok a posteľ.

V ideálnom svete by každý mohol spať denne 8 hodín, čo je podľa výskumov čas, ktorý telo na odpočinok a regeneráciu potrebuje. Viac alebo menej je už zle. Kedy ste naposledy spali plných 8 hodín? Ja si to veru nepamätám. Väčšinou dospávam cez víkend.

rošt a matraceV spánku si mozog prehráva udalosti z celého dňa, snaží sa vyriešiť vaše krízy a problémy, pocitom viny vám ukazuje, ako môžete byť lepším človekom a až potom vám dopraje bezsenný a kľudný spánok. Aj keď sa to možno nezdá, vaše sny trvajú len sekundy.

Ráno sa síce zobudíte s pocitom, že sa vám celú noc snívalo niečo zlé, no v skutočnosti je to len klam.

Preto je dôležité, aby ste si zaobstarali posteľ a kvalitný matrac, ktorý vám zabezpečia zdravý a pohodlný spánok.

Posteľ či matrac?

posteľ a matrac dva v jednomExistujú tzv. 2v1 postele. To sú také postele, kde už nie je potrebný matrac, pretože sú tieto 2 prvky spojené.

Takéto postele sú väčšinou s úložným priestorom a šetria vám veľa miesta. No je to bez tradičného matraca ono? Vyskúšala som spánok už pri oboch týchto variantoch a rozhodne sa mi lepšie spalo na klasickom matraci. Prečo?

Tvrdosť matraca má niekoľko stupňov. Pri kúpe si volíte tú, ktorá najviac vyhovuje vám. Ľudia s väčšou hmotnosťou musia voliť tvrdší matrac. Ak by si zvolili tenký, rýchlejšie by ho preležali a zdeformovali, čím by stratil účinok. Čím ste tenší, tým mäkší matrac vám vyhovuje.

Pri výbere matraca je preto veľmi dôležité, brať do úvahy hmotnosť, ktorá bude naň vyvíjaná. Pri 2v1 posteliach som zaznamenala, že väčšina je skôr tvrdá. Nie je mäkučký matrac preto lepšou voľbou?

kvalitný matrac

Diera medzi manželmi

Častou otázkou partnerov je, či si do manželskej postele zaobstarajú 2 matrace alebo len 1 dvojitý. Pri dvojitom je problém, že muži preferujú väčšinou tvrdší matrac a keďže dvojitý je na oboch stranách rovnaký, jeden z partnerov sa bude musieť prispôsobiť.

Ak si každý z partnerov vyberie samostatný matrac podľa tvrdosti jemu vyhovujúcej, treba dbať na rovnakú výšku. Nikto predsa nechce veľkú dieru či dokonca schodík v strede postele!

Potiť sa je prirodzené

Zdravý človek môže cez noc vypotiť až 1 liter tekutiny. Chorý dokonca až 1,5 litra.

Matrac preto musí podporovať odparovanie vlhkosti. Inak dôjde k tvorbe plesní a dýchacím problémom. Bezproblémové odparovanie vám môže zaručiť napr. lamelový rošt.

Lacné matrace? Pozor pri výbere!

Kvalitné matrace na najlepšie ceny

Investujte do kvalitného matracu a nenechajte sa zlákať akciovými ponukami. Mnoho z nich vám síce „zaručí“, že matrac je plne použiteľný a dlho vydrží, no v skutočnosti je len dočasným riešením a v konečnom dôsledku si časom aj tak musíte zaobstarať nový.

Kvalitný matrac sa kupuje na 5 až 10 rokov. Tie akciové môžu mať životnosť až o polovicu menšiu a preto sa často neoplatia. Dobre si prejdite s predávajúcim všetky aspekty daného matraca, aby vaša chrbtica a peňaženka netrpeli viac ako doteraz.

Čo ešte patrí na posteľ?

vankusVankúše sú neoddeliteľnou súčasťou pohodlia krčnej chrbtice. Niekto uprednostňuje malý nízky vankúš, pod ktorý si môže ešte vložiť ruky, niekto zase veľký nadýchaný.

Teraz sú moderné tzv. anatomické zdravotné vankúše, ktoré sú perfektným riešením na problémy s krčnou chrbticou.

Prispôsobia sa vám tvarom, teplom a tlakom a majú oddeliteľný poťah, ktorý sa jednoducho vyperie v práčke.

chranic matracaChrániče matracov, tzv. toppery, sú zase praktickou bariérou proti roztočom, špinám a nadmernej vlhkosti.

Dajú sa pravidelne prať, zaisťujú pocit tepla a predlžujú životnosť matraca. Navyše si môžete zvoliť farbu a motív podľa svojho vkusu a návšteve sa tak môžete pýšiť dokonalou spálňou.

Kúpou kvalitného matraca, roštu a vankúša investujete do vášho dobrého spánku. Investujete do seba!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button