DomácnosťNávody

Ako na pleseň v byte?

Ako na pleseň v byteS nechceným spolubývajúcim v podobe plesne v byte je nutné bojovať už v zárodkoch. Pleseň v byte uvoľňuje výtrusy, ktoré sú základom pre ďalšie kolónie plesní. Navyše mikroskopické čiastočky spôsobujú vážne alergické ochorenia. Savo mnohokrát nestačí. Ako na pleseň v byte vyzrieť?

Čo je potrebné na pleseň v byte:

  • Savo proti plesniam (s rozprašovačom)
  • menší kýblik s teplou vodou
  • handrička

Kde sa plesne v byte tvoria najčastejšie?

vlhkosť v bytePlesne sa tvoria v tých miestach, kde sa udržuje vlhkosť. Riziko výskytu plesne v byte sa teda znižuje jednoduchým častejším vetraním.

Cirkulovaný čerstvý vzduch znemožňuje plesniam sa šíriť. Plesne sa v byte vyskytujú najčastejšie v rohoch miestností, v priestore za nábytkom alebo v menej prístupných miestach miestnosti.

Ideálnou prevenciou je teda nábytok od steny odsunúť, aby za ním mohol vzduch cirkulovať.

Ako plesne v byte odstrániť?

Najskôr vyskúšame Savo proti plesniam. Jedna fľaša s rozprašovačom nás vyjde zhruba na 3€, avšak na lokálnu pleseň v byte môže byť dostatočne účinná. Otvorte okná. Plesniam sa u nás v byte darí obzvlášť v zime, kedy vetráme menej.

Na ústa si nasaďte rúško, ktorá vás bude chrániť od výtrusov plesní. Vdychované výtrusy sú hrozbou pre zdravie človeka. Vyžmýkanou handričkou pretrite postihnuté miesta. Ak nemáte rúško postačí šatka.

Prípravkom na plesne postriekajte postihnuté miesta. Na etikete nájdete detailnejší návod. Spravidla prostriedok rozprašuje vo vzdialenosti 20 cm od plochy. Pleseň mnohokrát nezmizne hneď, preto akciu opakujte niekoľkokrát do mesiaca. Dôležitým predpokladom pre úspech je častejšie vetranie.

Vlhkosť na stenách v byte a tvorba plesní

pleseň v bytePlesniam sa darí v miestnostiach, kde sa vlhkosť vzduchu pohybuje vo vyšších hodnotách, kde neprebieha cirkulácia vzduchu a kde sa teplota pohybuje okolo 20 až 22 stupňami Celzia.

Vlhkosť k nám môže vzlínať kvôli zlej izolácii. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť špinavú stenu.

Triky na zníženie vlhkosti vzduchu

Malými trikmi znížime v byte vlhkosť vzduchu. V miestnosti prestaneme sušiť bielizeň, premiestnime rastliny … Viac ako znížiť vlhkosť vzduchu sa dočítate tu: Ako na vlhké steny

Pomoc odborníka

Ak nie sme naďalej úspešní, odporúčam si pozvať do bytu odborníka, ktorý zmeria vlhkosť vzduchu, určí príčiny vzniku plesní a vykoná proti plesniam zákroky s prostriedkami, ktoré bežne v drogérii nekúpite a ktoré môžu byť oveľa účinnejšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button