Ako si vybrať

Ako vybrať matrac?

ako si vybrať matracTo, že pomocou spánku ste silnejší a zdravší, vie každé malé dieťa. Spánok telu dodáva nový prísun energie, lieči, regeneruje a nie nadarmo sa hovorí: ,, Ráno múdrejšie večera „.

Často sa ale prebúdzate rozlámaní, unavení a bolesť chrbta či hlavy vám sťažuje vykročenie do nového dňa? Potom je na rade pozrieť sa na nový matrac! Je váš starý matrac, nerovný a ležali ste na ňom už pred desiatimi rokmi? Ak nechcete vyzerať každé ráno ako oživená mŕtvola, vydajte sa zaobstarať si nový! Ale ako vybrať ten správny?

Mäkký alebo tvrdý matrac?

Väčšina z nás vyberá matrac najčastejšie podľa tvrdosti a to je tiež jeden z najdôležitejších aspektov pri voľbe. Matrace majú stupne tvrdosti od jedna do päť a ortopédi odporúčajú matrace od tri a vyššie, teda skôr tvrdšie.

ľahnite si a vyskúšajte si každý matracVoliť by sme mali aj podľa svojej hmotnosti. Platí tu pravidlo, že ľudia s vyššou hmotnosťou by mali vyberať tvrdšie matrace, ľudia s  nižšou váhou tie mäkšie.

Každopádne je dobré si ho vyskúšať, aspoň niekoľko minút si na matraci poležať a to napríklad aj v takej polohe, v ktorej prevažnú časť noci spíte.

Materiál matraca nepodceňujte!

Trh ponúka matrace z rôznych materiálov a pre laikov je pomerne ťažké sa v nich vyznať. Najlepšie je vydať sa do špecializovaného obchodu, kde vám dovolia na každý matrac si siahnuť, ukážu vám, ako materiál funguje, z čoho sa skladá alebo ako sa udržuje.

výber správneho matraca do postele do domácnostiVeľmi obľúbené sú matrace z lenivej peny. Tento typ peny mení svoju tvrdosť v závislosti od teploty. Matrac sa v kontakte s telesným teplom pružne prispôsobuje anatómii tela, ale pritom vďaka pomalému vracaniu sa do pôvodného stavu nevytvára protitlak.

Zohnať možno taštičkové matrace, pružinové, sendvičové, z bio peny, gélové, latexové a mnoho ďalších druhov.

Prací poťah je výhodou!

Pre niekoho možno nie až tak dôležitá vec, pre matku s deťmi, ktoré majú čas od času nehodu, takmer nutnosť. Reč je o snímateľnom a prateľnom poťahu na matrace.

Udrží váš matrac dokonale čistý a navyše ho špeciálne úpravy, pretože poťah zamedzi rastu mikroorganizmov v matraci (roztoče, baktérie, huby). Obzvlášť alergici špeciálny poťah ocenia. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť matrac.

Aký máte v posteli rošt?

rošt a matraceAj to je potrebné pri výbere zohľadniť. Pre niektoré matrace je vhodná skôr pevná podložka (taštičkové a pružinové matrace), k niektorým ale patrí latkový alebo lamelový rošt (latexové a penové matrace).

Odporúčania, aký matrac na aký rošt, väčšinou predávajúci či výrobca, uvádza.

Investujte do vášho spánku!

Rozlúčili ste sa s matracom po 20 – tich rokoch a teraz vás, pri pohľade na cenník, musia kriesiť? Áno, ceny sú dnes trochu inde, nebojte sa ale do kvalitného matraca investovaťVerte, že sa vám to vráti v podobe dobrého spánku a odpočinutého tela.

Zháňate matrac na chalupu alebo do izby pre hostí? Tu určite nemusí byť matrac za stovky a tisícky eur. Ak ale na nový matrac budete líhať deň čo deň, doprajte si kvalitu, aj keď budete musieť siahnuť hlbšie do vreciek. Určite možno zohnať matrace cenovo výhodné a pritom aj kvalitné.

Kde matrac nakupovať?

Ak patríte k znalcom v odbore výberu matracov a viete presne, čo chcete, nie je problém nakupovať v e – shopoch. Radšej ale zájdite do kamenného obchodu, kde sa môžete na všetko, čo vás zaujíma, spýtať a matrac vyskúšať. Alebo niektoré e-shopy ponúkajú aj online poradňu, kde napíšete čo vás zaujíma a ochotne vám predajca poradí, vysvetlí a pomôže.

Vyhnite sa nákupu v supermarketoch, lepšie sa vám bude nakupovať v špecializovaných obchodoch a štúdiách zdravého spania.

Tak na ktorý matrac si nakoniec ľahnete?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button