Cestovanie

Ako sa prichystať na letnú dovolenku?

chystanie na dovolenku v leteČas dovoleniek je v plnom prúde. Letná dovolenka by mala byť časom oddychu a zábavy. Väčšinou si ľudia vybaví aspoň 14 dní voľna z práce a vyrážajú  preč zo svojich domovov. Ako sa na letnú dovolenku prichystať?

Výber letnej dovolenky

Najdôležitejším krokom je správny výber dovolenky. Najprv si ujasnite koľko peňazí môžete do dovolenky investovať a na ako dlho môžete vyraziť.

Podľa toho môžete vyberať, či chcete ísť na pobyt k moru, za exotikou, za pamiatkami alebo na športovo ladenú letnú dovolenku napríklad na hory alebo k vode.

Rozmyslite si, aký spôsob ubytovania bude pre vás vhodný – chcete hotel, penzión, chatku v kempe alebo vyraziť pod stan. Inak prežijete dovolenku s deťmi, inak keď vyrazíte len sami s partnerom.

S kým na letnú dovolenku pôjdete?

Dôležité je riadne si premyslieť s kým na letnú dovolenku pôjdete. Len s partnerom, s deťmi, s najbližšími priateľmi alebo napríklad s rodičmi?

Ak máte deti a beriete sebou babičku a deduška, nepočítajte automaticky s tým, že budú strážiť deti a vy si budete užívať.

Výber dopravného prostriedku

Podľa vzdialenosti kam pôjdete, zvoľte vhodný dopravný prostriedok.

ako prekonať strach z jazdenia na auteAuto sa hodí, ak necestujete príliš ďaleko. Výhodou je, že si cestu môžete prispôsobiť vlastným potrebám, urobiť si prestávku keď potrebujete, prípadne zmeniť trasu cesty. Cestovanie autom na dlhšiu vzdialenosť môže byť ale únavné, preto je potrebné si cestu dobre naplánovať aj s dostatkom prestávok.

Cesta vlakom môže byť príjemné spestrenie. Máte možnosť sa v priebehu cesty voľne pohybovať, ale občas sú vo vlaku nevyhovujúce hygienické podmienky, predovšetkým na toaletách.

ako sa pripraviť na letnú dovolenkuCestovanie, napríklad k moru, diaľkovým autobusom je lacnejšie než cesta vlastným autom, ale nie je to príliš pohodlný spôsob cestovania. Pre malé deti je to spôsob úplne nevhodný.

Lietadlo je vhodné pre cestovanie na veľké vzdialenosti. Ide o rýchly a vcelku pohodlný spôsob cestovania.

Nevoľnosť v dopravných prostriedkoch

Či už budete cestovať akokoľvek, počítajte aj s možnosťou nevoľnosti. Ak viete, že trpíte nevoľnosťou v dopravných prostriedkoch, konzultujte s lekárom prípadné užití lieku proti kinetóze, ktorý sa predáva aj bez lekárskeho predpisu.

Kontrola auta

Ak ste ako dopravný prostriedok zvolili vlastný automobil, je dôležité ho pred cestou dôkladne prezrieť. Najlepšie keď ho DáTE na prehliadku do autoservisu.

lekárnička na dovolenkuNie je nič príjemné, keď vaše auto prestane ísť stovky kilometrov od domova. Skontrolujte tiež vybavenie auto lekárničky.

Príprava na cestu na dovolenku

Keď sa blíži termín vašej dovolenky, je čas na prípravu.  Platí, že čím ďalej budete cestovať, tým skôr a viac budete musieť plánovať.

Ak idete vlastným autom, naplánujte si trasu a zistite poplatky na diaľniciachPreštudujte cestovného sprievodcu a vytipujte si miesta kam by ste sa chceli pozrieť.

Cestovanie v lete za exotikou

Ak ste sa rozhodli vyjsť za exotikou, je nutné si s dostatočným predstihom zistiť potrebné očkovania. Samozrejmé býva očkovanie proti žltačke, ale všetko sa odvíja od zvolenej krajiny.

Lekári tiež odporúčajú mesiac pred dovolenkou začať užívať probiotiká, aby ste predišli prípadným črevným ťažkostiam.

Čo vziať so sebou na dovolenku?

ako správne a rýchlo zbaliť kuforNež začnete baliť, napíšte si zoznam vecí, ktoré si vezmete so sebou.

To je dôležité, aby ste mali možnosť dokúpiť v pokoji všetko potrebné a nemuseli na poslednú chvíľu pred odchodom zháňať chýbajúce veci.

Premyslite si čo budete na dovolenke robiť – iné veci si zbalíte na letnú dovolenku k moru, kde budete bývať v hoteli s all inclusive a iné si zbalíte do kempu pod stan. Nezabudnite tiež na lekárničku, repelenty, opaľovacie krémy a podobne.

Cestovné poistenie

Na letnú dovolenku v zahraničí je nutné si vybaviť cestovné poistenie. Podľa vašich plánovaných aktivít je možné sa pripoistiť napríklad pre adrenalínové športy a ďalšie.

Dovolenka s deťmi

Ak sa chystáte na letnú dovolenku s deťmi, je nutné ju prispôsobiť veku a schopnostiam dieťaťa. Najnáročnejšie býva zvyčajne cesta, obzvlášť ak cestujete ďaleko autom. Pripravte sa na častejšie zastávky a na to že deti cesta nebude baviť a môžu byť protivné. Môžete sa vybaviť napríklad DVD prehrávačom do auta a skúsiť pustiť rozprávku.

S deťmi je nutné počítať tiež pri výbere ubytovania – najvhodnejší je apartmán s vlastným sociálnym zariadením. Niektoré hotely ponúkajú rôzne zábavné programy pre deti.

Skôr ako vyrazíte

Ak máte zbalené všetko potrebné a chystáte sa vyraziť, skontrolujte či máte všetky doklady a riadne zabezpečte svoj ​​byt alebo dom, prípadne požiadajte niekoho z rodiny alebo blízkych kamarátov, aby občas vybral schránku na listy a byt skontroloval.

Letnú dovolenku si užite

A potom už nezostáva nič iné ako si dovolenku užiť. Pamätajte že dovolenka nie je úloha na zozname, že sa predovšetkým chcete dostať z každodenného rytmu a nie sa uštvať v honbe za zážitkami.

Nie je dôležité stihnúť úplne všetko ale užívať si.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button