Cestovanie

Ako cestovať autom do Bulharska?

autom do BulharskaJe prekvapujúce, že aj v dnešnej dobe vidia mnohí z nás Bulharsko stále ako krajinu, kam za minulého režimu jazdili „vyvolení“ na dovolenku k moru. Dnešné Bulharsko je ale úplne iné, než pred rokmi. Zaznamenalo obrovský vývoj, ako ostatne takmer všetky postkomunistické krajiny. V oblasti turizmu sa rozhodne nemá za čo hanbiť. Cestovné kancelárie sa predháňajú, ktorá ponúkne lákavejší zájazd, letecké spoločnosti denne prepravia stovky spokojných klientov, skrátka Bulharsko je v kurze čím ďalej tým viac. Ako cestovať autom do Bulharska?

cestovať lietadlomAk sa rozhodneme pre cestu do Bulharska, s najväčšou pravdepodobnosťou si pre tento účel zvolíme leteckú dopravu. Sú ale aj takí, ktorí sú ochotní cestovať za svojím cieľom mnoho hodín autobusom. Pre najodvážnejších z nás je tu varianta vlastnej dopravy. Taká cesta je náročná ako z hľadiska prípravy, tak samotnej realizácie. Aj napriek všetkým prípadným úskaliam je to ale predstava veľmi lákavá, pre milovníkov adrenalínu potom priamo výzva. Ako teda do Bulharska autom?

Príprava na cestu do Bulharska

Skôr, než sa na náročnú cestu vydáme, musíme zvážiť hneď niekoľko vecí. Cítime sa na túto vyše tisíc kilometrov dlhú a zaiste veľmi náročnú cestu? Máme dosť odvahy a odhodlania?

Sme pripravení sa po ceste popasovať s prípadnými problémami a nepríjemnosťami? Baví nás vôbec šoférovať? Pokiaľ na všetky otázky odpovieme kladne, základný kameň našej cesty je postavený.

Na čo nesmieme zabudnúť pri ceste autom do Bulharska?

Vytýčili sme si naozaj vzdialený cieľ, automobil v perfektnom technickom stave je teda nutnosťou.

Ďalej nesmie chýbať podrobná a hlavne aktuálna mapa našej cesty, dostatočná finančná hotovosť nielen na pobyt v samotnom cieli, ale aj na benzín či naftu plus náklady na diaľničné poplatky na Slovensku, v Maďarsku a v Bulharsku, poplatky za prejazd Srbskom a tiež nejaké to mýto .

Priebeh cesty

Všeobecne sa dá povedať, že cesta do Bulharska by mala prebehnúť hladko, bez zbytočného čakania v kolónach na diaľniciach. Prípadné komplikácie počas cesty sú v rukách osudu, nedajú sa predvídať ani očakávať.

Kadiaľ ísť autom do Bulharska?

Kadiaľ sa teda vydať? Sú dve varianty a to cesta cez Srbsko alebo cez Rumunsko. Ak pôjdeme cez Srbsko, bude naša jazda asi komfortnejšia, bezpečnejšia a kratšia, avšak nesmierne jednotvárna.

Rumunsko nepatrí ku krajinám najbezpečnejším, navyše nemá diaľnice, ale zase máme možnosť vidieť kus krásneho kraja, čo má určite tiež svoj pôvab. Čomu dáme prednosť je len a len na nás.

Avšak v rámci bezpečnosti našej i našich spolupasažierov – obzvlášť, ak vezieme deti – bude asi naozaj najlepšiou variantou trasa vedúca cez Srbsko.

Trasa do Bulharska

Naša cesta povedie cez Brno, Bratislavu až do Budapešti, do ktorej ale zachádzať nemusíme, pretože sa dá obísť po obchvate.

Pokračujeme do Segedínu na juhu Maďarska, odkiaľ už je to kúsok na srbské hranice. Naša ďalšia cesta vedie po diaľnici na Belehrad a Niš až do Bulharska.

Hlavné mesto Bulharska Sofia nie je od srbských hraníc ďaleko. Posledné, čo nás čaká, je cesta naprieč Bulharskom až do nami zvoleného letoviska.

Ako dlho trvá cesta do Bulharska?

Ak by sme išli nonstop, čo sa nepredpokladá, cesta by trvala 24 hodín. Najideálnejším riešením je rozdeliť si cestu na niekoľko častí, tzn. niekoľko dní.

Nielen, že nebude tak monotónna, ale navyše budeme mať neopakovateľnú možnosť spoznať krásne miesta a mestá ako napríklad Budapešť pri prejazde Maďarskom či Sofiu takmer v cieli našej výpravy.

Keď už sme sa vydali na tak dlhú a po všetkých smeroch náročnú cestu, mali by sme z nej vyťažiť maximum. Zážitky a poznatky z nej nám potom budú veľkou odmenou.

Nebezpečenstvo na bulharských cestách

bulharske semaforyAko u nás, tak bohužiaľ aj v Bulharsku a asi aj všade vo svete číha na cestách a diaľniciach veľa nebezpečenstva. Veľkú pozornosť by sme mali venovať ostatným účastníkom cestnej premávky.

Bulharskí vodiči často nedodržiavajú predpisy, prekračujú povolenú rýchlosť, nedodržiavajú bezpečnú vzdialenosť, vodičom kamiónov je potom lepšie sa vyhnúť úplne, pretože sú mimoriadne bezohľadní. Je potrebné udržiavať si od nich väčší odstup.

Kapitola sama o sebe sú semafory – červená je za slnečného dňa takmer nerozpoznateľná!

Podobné články

1 komentár

  1. POPLATKY V BULHARSKU 6 2016

    Pozor na dialničné poplatky. Nálepku klúpite pri vstupe na prechode, konkrétne Kalotina, v búdkach predajcov a to mesačnú za 15,- € plus poplatok 4,-€. Ja som išiel na benzínovú pumpu, kde mi ju predali za 15,- € a poplatok 2,- €. Samozrejme, že to pýtal v hotovosti, bez možnosti zaplatiť kartou. No a hneď po odchode z prechodu, asi po cca 1,5 km stáli policajti a ďalekohladom kontrolovali, či je známka nalepená. Ďaľšia hliadka bola o kúsok ďalej, na mieste, kde si Vás mohli zastaviť v prípade, že známku nemáte. Cez internet sa mi známku kúpiť nepodarilo.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button