Ako liečiť

Aká je cena očkovania proti kliešťovej encefalitíde?

aká je cena očkovania proti kliešťovej encefalitídeHlavne na jar. A s jej príchodom sa opäť zvýši výskyt kliešťov v slovenských lesoch. A ako je známe, tieto drobné zvieratka dokážu človeku veľmi ublížiť. Veľmi rizikovou a závažnou chorobou je kliešťová encefalitída. Aká je cena očkovania proti kliešťovej encefalitíde

V článku sa dozviete:

  • Ako prebieha očkovanie
  • Aké budú náklady
  • Prečo je dobré nechať sa zaočkovať

Keď ešte nie ste očkovaní proti kliešťovej encefalitíde, je práve teraz najvyšší čas nechať si ho urobiť. Investícia do vakcinácii rozhodne stoja za to. Ide prakticky o jediné riešenie, ako sa nákaze vyhnúť.

Ako prebieha očkovanie proti kliešťom?

prečo sa nechať zaočkovať a výskyt nakazených kliešťovOčkovanie proti kliešťovej encefalitíde prebieha v troch dávkach. Druhá injekcia sa aplikuje zhruba 1 – 3 mesiace od prvej, tretia potom za ďalších 5 – 12 mesiacov.

V prípade, že sa nechávate očkovať až počas neskorej jari či leta, pristupuje sa k takzvanej zrýchlenej očkovacej procedúre, kedy sa druhá dávka aplikuje už po 14 dňoch po prvej.

Očkovanie je nutné opakovať, a to zhruba raz za 3 – 5 rokov. K preočkovaniu už pritom stačí len jediná dávka.

Aké budú na očkovanie náklady?

Cena za očkovanie proti encefalitíde nie je jednotná, záleží na praktickom lekárovi. V priemere sa však pre tento rok pohybujú ceny okolo 30 Eur, a to vrátane prevedenia, ktoré vychádza zhruba do 7 Eur.

očkovanie proti tetanuOčkovanie však nemusí byť tak drahé. Stačí, keď naň využijete príspevok z verejného zdravotného poistenia. Napríklad

Všeobecná zdravotná poisťovňa dáva svojim klientom možnosť využiť príspevok až 16 Eur, u iných zdravotných poisťovní sa príspevok pohybuje v rozmedzí 10 – 20 Eur.

VšZP ponúka aj program, v rámci ktorého je prvá dávka úplne zadarmo. Je určený pre osoby od 16 rokov.

Zľavy sa dajú dosiahnuť ešte inak. V SR sú očkovacie centrá, ktoré ponúkajú zľavy, a to zvyčajne až do výšky 6 Eur.

Prečo je dobré nechať sa zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde?

  • Ide o smrteľne nebezpečnú chorobu

Kliešťová encefalitída je veľmi závažné ochorenie, ktoré môže v niektorých prípadoch končiť až smrťou človeka. U nás je výskyt ochorenia vôbec najvyšší v rámci celej Európskej únie.

  • Kliešte sú infikované po celej SR

Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že sa infikované kliešte vyskytujú iba v niektorých oblastiach. To je však veľký omyl.

Ako ukazujú posledné roky, kliešťovou encefalitídou sa ľudia nakazia prakticky kdekoľvek na území Slovenskej republiky. Kliešťom sa nevyhnete. Nemusíte chodiť ani do lesov, môžu sa vám prisať na telo pokojne aj na kúpalisku či pri prechádzke parkom.

  • Počet nakazených kliešťov rastie

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je dobré podstúpiť aj z toho dôvodu, že sa u nás neustále zvyšuje množstvo nakazených kliešťov. Logicky tak rastie riziko, že aj vy s nimi prídete do styku a ochoriete.

Kliešťovú encefalitídu rozhodne nepodceňujte. Nechajte sa očkovať čo najskôr, ešte než nastane teplejšie obdobie, ktoré je pre kliešte ideálne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button