Ako a čo si zbaliť na dovolenku k moru?
Okrem príjemných starostí, ako je výber dovolenky, nás čaká vec menej príjemná, ale naskrz praktická, a tou je balenie batožiny. Hoci sa to nezdá, nie je to tak úplne jednoduché. Nahádzať pár vecí bez ladu a skladu do kufra a hurá na dovolenku asi nebude tou správnou cestou. Chce to systém. Celkom iste nechceme pri mori zistiť, že polovica potrebných vecí zostala ležať doma … Ako a čo si zbaliť na dovolenku k moru?
Len čo skončia najkrajšie sviatky v roku a my na stenu zavesíme nový kalendár, začíname pomaly plánovať letnú dovolenku.
Práve prázdniny a dovolenka sú po Vianociach takým ďalším záchytným bodom, na ktorý sa človek celý rok upína a teší. Najmä potom na odpočinok s ním spojený, na ten úžasný relax, vypadnutie zo stereotypu, skrátka takú pohodu a klídek …
Akú batožinu na dovolenku k moru si zobrať?
Batožinu volíme podľa toho, na akú dovolenku sa chystáme. Ak cestujeme s cestovnou kanceláriou, najvhodnejšou batožinou je bezpochyby kufor.
Oproti tomu, ak sme cestovatelia po vlastnej osi, je nutnosťou cestovať s pohodlnou a ľahko manipulovateľnou batožinou. Tu bude teda tou najlepšou voľbou batoh alebo krosna.
Pokiaľ sa jedná o letecký zájazd, je vhodné mať so sebou do lietadla príručnú batožinu s tým najnutnejším, ako sú hygienické potreby, niečo málo na seba, doklady, mobilný telefón.
V prípade, že cestujeme vlastnou dopravou, je asi úplne jedno, akú batožinu zvolíme. Aj keď, hrabať sa pri mori v igelitke asi tiež nebude to pravé orechové …
S čím začať pri balení batožiny na dovolenku?
Balenie batožiny je úloha predovšetkým pre ženy – manželky a matky, ktoré presne vedia, čo bude ktorý člen rodiny potrebovať. Aj slobodné a bezdetné dámy si iste dokážu zbaliť batožinu samy. Tu ale hrozí, že kapacita kufra nebude stačiť, pretože čo keby boli nedaj bože desatoro šiat málo …?
Avšak nechať balenie vecí na mužoch, odídeme k moru s peňaženkou, pasom, plavkami a možno ešte kefkou na zuby. Ako teda docieliť toho, aby sme nemali vecí zbytočne veľa alebo naopak zúfalo málo?
Najlepšie je spísať si zoznam, na ktorom by sme mali začať pracovať už niekoľko dní pred odchodom / odletom. Vďaka tomu si môžeme všetko riadne premyslieť a postupne pripisovať ďalšie položky alebo naopak poškrtať položky nepotrebné.
Čo si so sebou zobrať na dovolenku k moru
Doklady
Najdôležitejším bodom, ktorý by mal byť v našom zozname na prvom mieste, sú doklady ako občiansky preukaz alebo pas, kartička poistenca plus dohodnuté poistenie na cesty, vízum – ak je potreba, platobné karty, letenky, cestovné pokyny, doklady k dovolenke od cestovnej kancelárie a v neposlednom rade tiež finančnú hotovosť.
Oblečenie
Výber oblečenia je na zvážení každého z nás, určite ale nesmú chýbať plavky, sandále, žabky alebo iná plážová obuv, topánky do vody, spodná bielizeň, mikiny, kraťase, ľahká bunda, dlhé nohavice, pevná obuv na túry a výlety, pre dámy navyše šaty a sukne.
Technika
Z techniky fotoaparát, batéria, mobilný telefón, nabíjačka na batérie a mobilný telefón, videokameru … Notebook nechajme doma. Do mora ideme odpočívať, nie pracovať.
Lekárnička
Nesmieme zabudnúť na základnú lekárničku, ktorá by mala obsahovať jednak lieky, ktoré pravidelne užívame, ale tiež lieky od bolesti, proti hnačke, proti nevoľnosti (u dospelých skvelo funguje kvapôčka niečoho ostrejšieho), dezinfekciu na ošetrenie prípadného úrazu, obväzy a náplasť.
Hygienické potreby
V neposlednom rade pribalíme hygienické potreby ako kefky a pastu na zuby, šampón, mydlo alebo sprchový gél, opaľovacie mlieko alebo krém s dostatočne vysokým ochranným faktorom, mlieko po opaľovaní, pomádu na pery, hrebeň, pre dámy vložky alebo tampóny, pre pánov potreby na holenie, papierové vreckovky, vlhčené obrúsky, dezodorant.
A čo ďalej? Pre deti rukávniky a záchranný kruh do vody, plážové osušky, plážové rohože, slnečné okuliare, cigarety, spoločenské hry, knihy, časopisy, ceruzku, papier, šitie …
Máme zbalené, nezostáva, než popriať šťastnú cestu a hurá za novými zážitkami.