Cestovanie

Ako si užiť dovolenku s dobrými knihami?

ako si užiť dovolenku s knihouUžiť si poriadne dovolenku – to nie sú len nevšedné zážitky pri mori, ale aj dobré čítanie na pláži alebo počas príjemného večera. Ktoré knihy by ste nemali rozhodne zabudnúť pribaliť do kufra na dovolenku? Vybrali sme pre vás zaujímavé tipy ale aj knižné novinky, aby ste si mohli užiť dovolenku v pohodlí pri skvelej literatúre.

Najlepšie si dokážete užiť dovolenku s knihou o smrti…

Začneme novinkou, ktorá sa volá Smrť kráľov. Historický román z pera britského spisovateľa Bernarda Cornvella je ďalším príbehom Uhtreda z Bebbanburgu, veľmožom v službách wessexského kráľa Alfreda, neskôr prezývaného Veľký. Alfréd ale umiera a hlavný hrdina uvažuje o tom, či má zložiť prísahu aj jeho synovi. Túto knihu je možné dostať v rôznych e-shopoch v cene približne 8-9 Eur, ide o knihu, ktorá má 352 strán a je za naozaj prijateľnú cenu.

užiť dovolenku pri dobrej kniheMilovníkov fantasy žánru by mohla osloviť kniha americkej autorky vystupujúcej pod pseudonymom Kim Harrison – Rachel Morgan 4 – Pre hrsť amuletov.

Príbeh čarodejnice a lovkyne hláv Rachel Morganovej nie je čitateľom fantasy kníh neznámy, stretnúť sa mohli s knihou Mŕtva čarodejnica prichádza; Dobrý, zlý a nemŕtvy alebo Nikdy nezomrieť. V poslednom literárnom počine sa nečakane vracia Rachelin ľudský milenec. V ohrození je však Rachelina duša viac ako inokedy – prvýkrát za tisícročia sa totiž objavuje svorka odhodlaná len pustošiť, ničiť, konať zlo ale hlavne pripravená vládnuť.

Ak vás Kim Harrison a jej príbehy Rachel Morganovej príliš neoslovujú, potom máme ešte jeden tip na dobré čítanie, ktorý je plný fantázie. Sirotinec slečny Peregrinovej pre divné deti je zaujímavý názov pre ešte zaujímavejší fantasy príbeh.

Temné dobrodružstvo z dielne amerického spisovateľa a filmára Ransoma Riggsa osloví teenagerov a dospelých. Tajomný ostrov, opustený sirotinec, zvláštna zbierka ešte zvláštnejších fotografií … To všetko sľubuje nezabudnuteľný čitateľský zážitok. Už vám beží mráz po chrbte?

Ako si užiť dovolenku ak máte radi poéziu?

Ak máte „básnické črevo“, chcete svoju myseľ a dušu uniesť do iného sveta ale hlavne si chcete užiť dovolenku s dobrou knihou v rukách, potom zbierka básní od Miroslavy Salavy pod názvom V honbe Božej a iné básne by potom mohli byť to pravé orechové pre vás.

Chceli by ste zdieľať autorovo zdesenie nad faktom, že on sám, nie človek všeobecne, je prameňom hrôzy, márnosti a zmaru? Aj s takýmto uvažovaním nad problémom autorky si môžete užiť dovolenku.

strávenie dovolenky pri kniheU poézie ešte zostaneme. A prečo by aj nie, keď tu máme konečne výnimočnú zbierku intímnych básní pretkaných vierou, vidiekom a múdrosťou? Autor Petr Mazanec na papier premietol svoje vnútorné pocity a výsledkom je nevšedné dielo „Kto na zlaté struny zahrať vie“. Skúste si zahrať na zlaté struny poézie aj na vašej dovolenke.

A nesmieme zabudnúť na detektívky. Aj keď nie sme úplne ich fanúšikmi, jeden tip na leto i jesenné sychravé večery by sme v zálohe mali. Nebola by to ale pravá detektívka, ak by sa jej príbeh neodohrávala v prostredí vrážd a odhaľovania ich vinníkov. Kniha, ktorej autor pôvodom zo Škótska Ian Rankin, ju nazval jednoducho – Dokonalá vražda, Čitateľa spolu s hrdinom Malcolmom Foxom zavedie do mestečka Kirkcaldy a do búrlivého roku 1985. A ako je známe, to bola doba, kedy boli teroristi odhodlaní vybojovať Škótsku nezávislosť, rozosielali poštou bomby a antrax, plánovali únosy i atentáty.

A čo takto trochu sci-fi? Hľaďte do duše bojovníka, na ktorom závisí porážka nacistického Nemecka. Fury – mierotvorcu – je síce názov pre nejaký „béčkový film“, ale literárne dielko to je naozaj veľmi pútavé. Dajte tejto knihe šancu a možno zaujme aj vás.

Aj deti by si mali užiť dovolenku

A myslite tiež trochu aj na deti. Na dovolenke si aj ony potrebujú trochu oddýchnuť. Komisár Vrtilabka – Zobrané spisy I. v ktorom je hlavný hrdina Komisár Vrtilabka by mohol trochu povzbudiť fantáziu a na chvíľu zabaviť prostú detskú myseľ. Možno, že 30 prípadov od Pavly Eltrychové a Petra Morkes zaujme aj vás …

A na záver audio-kniha pre tých, ktorí radi leňošia na pláži alebo na kúpalisku, ale preferujú dobré čítanie v audio podobe.

CD-Štyri dohody je knihou múdrosti starých Toltékov a praktickým sprievodcom osobnej slobody. Celé čítanie je navyše doplnené bravúrnou gitarovou improvizáciou majstra Pavla Steidla. Stojí okolo 12 Eur.

Ak Vás zaujal tento článok, vyskúšajte aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button