Lekárnička na dovolenku – čo a prečo musí obsahovať?
Chystáte sa na dovolenku a rozmýšľate, čo všetko si zabaliť? V kufri by určite nemala chýbať lekárnička pre prípad náhlej choroby, črevných ťažkostí alebo zranenia. Čo a prečo musí lekárnička na dovolenku obsahovať?
Prečo zabaliť lekárničku na dovolenku?
Ak idete na dovolenku v rámci Slovenskej Republiky, nie je problém lieky v prípade nutnosti dokúpiť, ale ak vyrážate do zahraničia, je lepšie obsah lekárničky riadne premyslieť a byť pripravený na všetky možnosti.
Lieky v zahraničí samozrejme tiež nakúpite, ale môže nastať problém so správnou identifikáciou liekov.
Aké lieky si zabaliť?
Aké lieky by lekárnička mala obsahovať? Pozrite sa na situácie, s ktorými sa môžete na dovolenke stretnúť. S výberom konkrétnych značiek liekov si nechajte poradiť v lekárni alebo vyberte tie, na ktoré ste zvyknutí.
Lieky, ktoré pravidelne užívate
Vždy si zabaľte všetky lieky, ktoré pravidelne užívate vy sami alebo ostatní členovia rodiny. Podľa dĺžky dovolenky vezmite dostatočné množstvo liekov a radšej nejaké navyše, keby sa dovolenka o pár dní pretiahla.
Nevoľnosť pri cestovaní
Ak vás čaká dlhá cesta, vybavte sa liekmi proti nevoľnosti. Nevoľnosť vás môže postihnúť pri ceste autom, lietadlom a často sa objavuje pri ceste po mori.
Črevné a tráviace ťažkosti
Na dovolenke vás môžu veľmi ľahko prepadnúť tráviace a črevné problémy spôsobené zmenou prostredia, silným slniečkom alebo inou stravou, preto si vybavte lieky na hnačku, proti nadúvaniu, páleniu záhy, ale aj lieky na zápchu.
Pre prípad dlhodobej a úpornej hnačky je potrebné mať rehydratačný roztok.
Teplota, horúčka alebo bolesť hlavy
Ak máte so sebou deti, môžu ľahko dostať teplotu z prehriatia, zo slniečka alebo z množstva nových zážitkov. Preto sa vybavte liekmi proti teplote a horúčke, ktoré pôsobia aj protizápalovo.
V lekárničke by nemal chýbať teplomer, aby ste si mohli teplotu premerať. Lieky vezmite v tabletkách a ak máte so sebou deti, vezmite aj sirup alebo čapíky podľa veku dieťaťa.
Čapíky sú dobré aj v prípade, že dieťa zvracia.
Nádcha, bolesť hrdla a kašeľ
Ľahká viróza spojená s nádchou, bolesťou v krku alebo kašľom vás môže stretnúť kdekoľvek, takže aj na dovolenke.
K týmto ťažkostiam môže prispieť aj cesta klimatizovaným autom, keď vonku je tridsať stupňov. Vybavte sa sprejom alebo kvapkami proti nádche, pastilkami proti bolesti v krku a prípravkami na kašeľ.
Vezmite lieky, ktoré uľahčujú vykašliavanie, ale aj tie na upokojenie suchého dráždivého kašľa.
Spáleniny od slniečka
Vybavte sa dostatkom opaľovacích krémov s dostatočne vysokým ochranným faktorom. Budú sa hodiť pri mori, ale aj na horách.
Vybavte sa tiež krémami po opaľovaní a krémami pre prípad spálenín od slniečka.
Podráždenie očí
Z chlórovanej vody v bazéne alebo z ostrého slniečka môžete mať podráždené oči, preto majte aj kvapôčky do očí.
Alergie a poštípanie hmyzom
Zabaľte repelent a antihistaminiká, teda lieky na alergiu a to ako v tabletkách alebo kvapkách na vnútorné použitie, tak aj nejaký krém alebo gél, ktorým môžete natrieť trebárs štípance od hmyzu alebo svrbivú vyrážku od slniečka.
Tieto lieky zabaľte aj keď nie ste alergickí. Ak máte pinzetu alebo kartu na vyťahovanie kliešťa, pribaľte ju sebou.
Poranenie – odreniny, vyvrtnutý členok, pľuzgiere
Ak plánujete veľa pešej turistiky, ale aj v prípade ničnerobenia, počítajte s možným zranením – môžete sa odrieť, rozbiť si koleno, vymknúť si členok, ale aj obyčajný pľuzgier z topánok môže narobiť veľa problémov.
Zabaľte preto dostatok náplastí rôznych veľkostí, dezinfekciu, masti podporujúce hojenie. Nezabudnite pribaliť nožnice a pinzetu, ktorou budete môcť vytiahnuť trebárs triesku.
Zápaly močových ciest a gynekologické infekcie
Počítajte s možnými problémami s močovými cestami a gynekologickými ťažkosťami. Obzvlášť v prípade, že plánujete pobyt pri vode, pretože pobyt v mokrých plavkách k týmto problémom rozhodne prispieva.
Cestovanie do exotických krajín a očkovanie
Ak plánujete cestu do exotických krajín, informujte sa s dostatočným predstihom, či nepotrebujete nejaké očkovanie.
Ak máte všetko zbalené, nezostáva nič viac než vám popriať, aby ste lekárničku nemuseli použiť.
Pre mňa je základ brufen, acylpyrin, endiex, novosil gél a repelent a také ako obväzy a podobne 🙂
Pre mňa je základ krémik zalve na odreniny, štípance aj jemné popáleniny 🙂
U nás je základ zalve krémik, vodeodolné náplasti a teplomer