Cestovanie

Ako si užiť dovolenku v severských krajinách?

ako si užiť dovolenku v severských krajináchIsland, Švédsko, Nórsko a Írsko sú najvyhľadávanejšími krajinami pre tzv. severskú turistiku. Každá z nich sa môže pochváliť inými pamiatkami a zaujímavosťami. Ako si dokonale užiť dovolenku v severských krajinách? Dobrým vodítkom je určite označenie UNESCO, ale vyberať môžete aj z menej známych turistických atrakcií. Viac vám poradíme v nasledujúcom článku.

Čo je treba ak si chcete užiť dovolenku v severských krajinách:

  • chuť cestovať

Kedy sa vydať do severských krajín?

Najvhodnejším obdobím pre dovolenku v severnej Európe je obdobie od mája do septembra. Máj a jún sú obdobia najsuchšie, v júli a auguste je na severe zase najteplejšie.

Výlety do vnútrozemia plánujte až od polovice júna, len tak budete mať istotu, že sú všetky cesty už otvorené.

Dovolenka na Islande

kamenné pobrežie a severské krajinyZájazdy na Island sú turistami vyhľadávané predovšetkým pre jeho jedinečnú prírodnú krásu. Vulkanicky aktívny ostrov sa môže pochváliť veľkým množstvom tryskajúcich gejzírov, výronov horúcich plynov alebo lávových polí.

Nie nadarmo sa Island prezýva „krajiny ohňa a ľadu“. Geotermálnu energiu tunajší obyvatelia využívajú naozaj vynaliezavo.

V každom meste nájdete preto aspoň jeden kúpací bazén. Nezabudnite si preto plavky. Nájdete tu aj dve pamiatky UNESCO: Národný park Þingvellir a sopečný ostrov Surtsey.

Aj keď bol Island ešte donedávna známy svojimi vysokými cenami, ekonomická kríza ich zrazila na prijateľnú úroveň. Tunajšie supermarkety nie sú už o mnoho drahšie ako tie slovenské.

Zájazdy do severnej Škandinávie

Severná Škandinávia je súhrnné označenie pre turisticky obľúbené krajiny Nórsko a Švédsko. Turistické lákadlá aj charakter krajiny sú veľmi podobné.

Hlavným magnetom je čarovná arktická príroda. Horské pásma, divoké stáda sobov, úchvatné fjordy a hlavne nedotknuté úseky pôvodnej krajiny priťahujú do týchto oblastí stále viac turistov.

Poznávacie zájazdy Nórsko

dovolenka v Norsku a ŠvedskuNórsko môže zvedavým turistom ponúknuť viacero pamiatok UNESCO, či už prírodných alebo vybudovaných ľudskými rukami. Medzi tie najzaujímavejšie určite patrí napr. prístaviska Bryggen s tradičnými drevenými domami,

Drevený stĺpcový kostol Urnes stavkirke blízkosti Lustafjordenu, Struveho geodetický oblúk alebo Fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord v juhozápadnej časti krajiny.

Poznávacie zájazdy Švédsko

UNESCO pamiatky na severe europyAni Švédsko nezostáva v zoznamoch UNESCO pozadu.

Prezrieť si tu môžete napríklad polostrov Kvarken s nedotknutou pôvodnou krajinou, Skalné obrazce v Tanum z doby bronzovej alebo oblasť Laponska, ktoré patria napoly do dedičstva kultúrneho a napoly do dedičstva prírodného.

Poznávacie zájazdy Írsko

Írsko nazývané zelený alebo tiež smaragdový ostrov je unikátny jedinečným charakterom svojej krajiny. Národné parky, horské jazerá, strmé útesy.

To všetko je Írsko. Ale tiež útulné krčmičky s írskou hudbou, whisky a pivom Guinness. A komu by to ešte nestačilo, môže navštíviť dve nádherné pamiatky patriace pod ochranu UNESCO: Archeologické náleziská v doline rieky Boyne a ostrov s kláštorným komplexom Skellig Michael.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button