FinancieCestovanie

Ako ušetriť na dovolenku?

ako ušetriť na dovolenkuTohtoročnú dovolenku už máte za sebou a už teraz premýšľate ako ušetriť na ďalšiu. Ak žijete od výplaty k výplate, môže sa vám zdať nemožné ušetriť toľko peňazí, aby ste za rok mohli vyraziť napríklad k moru. V tomto článku nájdete tipy, ako ušetriť, aby ste na tú vysnívanú dovolenku vyraziť mohli. Ako ušetriť na dovolenku?

Ušetrite za jedlo

Ako všetci vieme, jesť sa musí, ale práve za jedlo môžete ušetriť najviac peňazí. Stačí sa zamyslieť nad vaším spôsobom stravovaní a urobiť pár zmien. Bude to za cenu práce navyše, ale oplatí sa to.

Prestaňte chodiť do reštaurácií

Trik je v tom, začať si väčšinu jedál pripravovať doma. A to nielen pre seba, ale aj pre ostatných členov rodiny. Na varenie nepoužívajte polotovary, ale skúste si pripraviť všetko od základov. Ak máte záhradku, môžete si vypestovať doma napríklad zeleninu.

Ak ste boli zvyknutí cez víkend celá rodina vyraziť na obed do reštaurácie alebo často chodíte na večere, spočítajte si koľko peňazí takto miniete za mesiac. Keď si obed alebo večeru uvaríte doma, dostanete sa na približne polovičné náklady.

Pripravujte si desiaty doma

ovocieZačnite si doma chystať tiež desiaty. Ak dáte každému z rodiny peniaze, aby si kúpil po ceste do školy alebo do práce niečo dobré v lahôdkach, nakúpi si aj veľa zbytočných a lákavých dobrôt.

Radšej pre každého nachystajte úhľadný balíček s obloženou žemľou alebo chlebom a kúskom ovocia alebo zeleniny. Nielenže je to lacnejšie ako tvarohový koláč a chlebíček, ale aj oveľa zdravšie a výživnejšie.

Ušetriť sa tiež dá na pití. Tým vám nechcem povedať, aby ste prestali piť, ale namiesto sýtených vôd a sladkých limonád začnite piť obyčajnú vodu z kohútika.

Môžete si ju ochutiť napríklad citrónom alebo si kúpte citrónové ochucovadlo.

Začnite piecť

Ak si neviete odpustiť po obede niečo sladké ku káve, skúste si miesto zákuskov a sušienok upiecť domáci koláč, štrúdľu, perník alebo bábovku. Aj tu sa dá pomerne dosť ušetriť.

Nakupujte so zoznamom

Ak idete do obchodu na nákup, vždy chodievajte so starostlivo zostaveným zoznamom. A tohto zoznamu sa držte. Inak prinesiete domov veľa zbytočností a sladkostí, ktoré väčšinou zmiznú behom okamihu, a vy ste ich vlastne vôbec kúpiť nechceli a ani nepotrebovali.

Z rovnakého dôvodu nechoďte nakupovať hladný, pretože inak budete mať potrebu kúpiť všetko čo uvidíte.

Nenechajte sa zlákať zľavami

Ste zvyknutý čítať letáky obchodov, v ktorých ponúkajú veľké zľavy? Potom si dobre rozmyslite, či tie zľavnené veci naozaj potrebujete.

Obchodné reťazce sa vás snažia nalákať na kúpu výhodného tovaru za každú cenu. Nie je predsa nutné kupovať o 50% lacnejšie obliečky, keď doma v skrini vám leží niekoľko sád ešte skoro nepoužitých. A tak to platí pre akékoľvek výrobky.

Využite zľavy

Aj keď sa môže zdať, že si teraz trochu protirečím, nie je to tak. Ak idete nakupovať veci nevyhnutne potrebné, snažte sa využiť akčné ponuky alebo sezónnne zľavy.

Ak máte napríklad malé bábätko a viete, že musíte nakúpiť plienky, počkajte až bude niekde vo vašom okolí akcia a nakúpte si pár balení aj do zásoby. Môžete ich zaobstarať až s 30% zľavou a to sa u tohto typu tovaru oplatí. Prečítajte si aj články 30 tipov ako ušetriť peniaze a 11 tipov ako šetriť vodou.

Jazdite hromadnou dopravou

ako ušetriť peniazeAk jazdíte do práce autom a jazdíte sami, skúste si spočítať, či vás cestovanie mestskou hromadnou dopravou nevyjde lacnejšie.

Alebo sa aspoň dohodnite s kolegami a jazdite len jedným autom a o náklady sa podeľte.

Ak to máte do práce len kúsok, skúste začať chodiť pešo.

Ušetrite za telefón

Niekoľko desiatok eur mesačne môžete tiež ušetriť za svoj telefón. Skúste si zistiť, či váš operátor neponúka nejaké výhodnejšie paušály.

Ak máte s kamarátkou či s rodinnými príslušníkmi prístup k internetu, skúste si miesto dlhého telefonovania zavolať zadarmo cez internet. Prečítajte si aj článok ako šetriť batériu v mobile.

Kúpte dovolenku so zľavou

A až sa vám podarí si na dovolenku ušetriť, skúste sa porozhliadnuť po rôznych akčných ponukách dovoleniek. Veď internet je plný rôznych last minute dovoleniek, a ďalších ponúk na zľavových serveroch. Stačí len poriadne zapátrať.

A ak nenašetríte dosť peňazí na dovolenku k moru, skúste vyraziť napríklad len tak pod stan. Veď aj taká dovolenka môže byť fajn. Kvalitný stan kúpite od 100€, niečo vás bude stať cesta a pár eur miniete na stravu. Ale môžte si naplánovať dovolenku presne podľa vašich predstáv spojenú aj s turistikou, cyklistikou alebo len tak oddychovaním, nejakým wellness a tým čo vás baví.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button