AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako najlepšie umiestniť obrazy v byte?

Ako najlepšie umiestniť obrazy v byte?

ako umiestniť obrázy v byteObrazy rôznych tvarov a veľkostí zútulňujú náš byt a dodávajú miestu neopakovateľnú atmosféru. Nie vždy je ale jednoduché obrazy po byte rozmiestniť a to predovšetkým vtedy, ak vytvárame z viacerých obrazov aranžmán. Pri dodržaní niekoľkých základných tipov to ale pôjde ľahko. Ako najlepšie umiestniť obrazy v byte?

Základné zásady pri umiestňovaní obrazov v byte


Všeobecne platí, že jeden veľký obraz sa na stenu umiestňuje jednoduchšie, než niekoľko menších. Stačí ho umiestniť doprostred dominantnej steny alebo nad výraznejšie ohraničenú časť miestnosti (jedálenský stôl, sedačka v obývačke) a je vyhraté. Pri použití dvoch a viacerých obrazov už ale situácia nebýva tak jednoduchá.

Pri vešaní obrazov na stenu by vždy malo platiť jednoduché pravidlo: aspoň jedna tretina obrazu by sa mala nachádzať nad priemernou výškou očí. Tie, ku ktorým sa musíme ohýbať alebo naopak zakláňať hlavu pôsobia skôr rušivo.

Aranžovanie viacerých obrazov

spôsob umiestnenia obrazov v bytePri aranžovaní viac obrazov rovnakého tvaru a veľkosti je najlepšie použiť usporiadanie do nejakého geometrického tvaru – obvykle štvorca alebo obdĺžnika. Väčšie skupiny rôzne veľkých obrazov potom môžeme vyrovnať aj do tvaru oválu či do pomyselného kríža. Zaujme je tiež usporiadanie podľa pomyselnej čiary vedúcej stredom či po hornej alebo dolnej hrane vybraných obrazov.

Tie najväčšie obrazy by mali byť v strede alebo hore, nikdy nie v najspodnejších pozíciách.


Pozrite si aj články:

Čo robiť pred umiestňovaním obrazov

Než začnete pripevňovať obrazy na stenu, rozložte si ich najskôr v pripravenom tvare na zem a pozrite sa na ne z čo najväčšej diaľky. Tak ihneď spoznáte, či je vybrané usporiadanie vhodné a vyhnete sa zbytočným a nevzhľadným zásahom do steny.

V moderných bytoch môžu háčiky na obrazy pôsobiť rušivo, využite preto kvalitné obojstranné lepiace pásky alebo hliníkové lišty.

Tip na záver


Atmosfére vášho domova môže tiež prospieť, ak tie najvýraznejšie obrazy tlmene osvietime. V obchodoch sú k dostaniu špeciálne lampičky, ktoré umiestnite nad alebo pod obraz a prúd svetla vhodne nasmerujete. Účinok je zaručený. Pri použití led žiaroviek sa navyše nemusíte báť vysokého účtu za elektrinu.

Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.