Ako si vybraťDomácnosť

Ako si vybrať vysávač do domácnosti?

ako si správne vybrať vysávačVysávač je nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti, čas od času je však potrebné ho vymeniť za nový. Býva to z dôvodu, že s ním začnú byť majitelia nespokojní alebo aj preto, že sa jednoducho pokazí. V súčasnej dobe sa však oprava vysávača snáď ani neoplatí, a tak sa väčšinou hneď rozhoduje pre kúpu nového domáceho pomocníka. Viete však, ako si skutočne vybrať kvalitný vysávač?

Najdôležitejšie parametre vysávačov

kvalitný vysávač do domácnostiV prvom rade je dôležité sledovať príkon a výkon vysávača. Príkon motora – čím je väčší príkon, tým väčší výkon pri vysávaní dosiahnete, ale tiež vám spotrebuje viac elektriny.

V súčasnej dobe sa príkon dnešných vysávačov pohybuje okolo 1000 – 2000W.

Mal by sa dať regulovať podľa typu podlahy.

Sací výkon vysávača

Sací výkon motora vysávača úzko súvisí s príkonom. Zvyčajne znamená jeho 1/3 príkonu.

Vysávače s vyšším sacím výkonom sú samozrejme účinnejšie. Je dobré, aby sa dal regulovať, pretože sa tým šetrí motor.

Filtrácia vysávača

Účinnosť filtrácie je ďalší veľmi dôležitým meradlom pri výbere nového vysávača. Možností je nepreberné množstvo, pretože každý výrobca hľadá tú svoju najlepšiu cestu.

Každý vysávač má zvyčajne niekoľko vstupných aj výstupných filtrov. Dnes sa tie najlepšie vysávače nezaobídu bez HEPA filtru, prípadne vodnej filtrácie. Ďalšie filtre sú napríklad uhlíkové, antibakteriálne, elektrostatické mikrofiltre a ďalšie.

Veľkosť prachového vrecka

vysávanie chlpov a domáce zvieratáVysávač je tiež potrebné vyberať podľa veľkosti prachového vrecka. Veľkosť prachového vrecka potom ovplyvňuje aj veľkosť vysávača.

Je preto dobré, aby ste skôr než vôbec pôjdete do predajne, vedeli, akú veľkú plochu budete vysávať.

Všeobecne totiž platí, že: do 50 metrov štvorcových vám vystačí vysávač s prachovým vreckom medzi dvoma a dvoma a pol litrami.

Do 150 metrov štvorcových vysávanej plochy budete potrebovať vysávač s objemom prachového vrecka: 3 – 4 litre. Väčšie priestory potrebujú prachové vrecká veľké viac ako štyri litre.

Pozor ak máte doma zviera s vysávačmi nastáva problém. Vysať chlpy nezvládnu ani tie lepšie vysávače, v skutočnosti podľa testov to zvládnu cca dva – Miele a Dyson.

Vysávače pre alergikov

Výber vysávačov pre alergikov patrí tiež medzi ťažké oriešky. Väčšina z nich totiž nevyhovuje! Alergik by pri výbere vysávača mal dbať, aby vysávač mal vodný alebo HEPA filter.

Okrem týchto kritérií by malo byť prihliadané na jeho hlučnosť, príslušenstvo a skladnosť. Všetko podľa individuálnych potrieb spotrebiteľa. Do obchodu by ste mali ísť so znalosťou, aký máte problém, či kobercová krytina prevažuje nad pevnou a o akú vysávanú plochu vlastne pôjde.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button