Ako vybrať náradie na záhradu?
Niektoré druhy náradia považujeme na záhrade za potrebné, bez niektorých sa zaobídeme. Na veľkej záhrade využijeme aj záhradnú techniku. Ako správne vybrať náradie na záhradu?
Čo budete na výber náradia na záhradu potrebovať
- záhradná technika: krovinorezy, kosačky na trávu, drviče konárov, čerpadlá, kultivátory, štiepačky dreva, motorové píly.
- náradie: lopaty, hrable, rýle, vidly, ručné píly, nožnice, sekery, kosy, kosáky, nožnice na živé ploty.
Hrubé práce na záhrade
K hrubým prácam na záhrade najlepšie využijeme rýľ pre rytie. Je vhodný zvlášť pre jesenné a jarné práce na záhrade. Rýľ použijeme ako náradie na rozdrobenie alebo premiestňovanie pôdy, a na vyrývanie jamiek pre stromy a kríky.
Rycie vidly pre kyprenie, oddeľovanie väčších trsov trvaliek.
Ďalej je tiež využívaným náradím na prevzdušňovanie trávnikov, rozbíjanie hrudy zeme, trhanie koreňovej zeleniny a veľkých rastlín.
Kopáč pre hrubé kyprenie pôdy.
Pri komposte a piesku
Pre prácu s kompostom, pieskom a pôdou využijeme lopaty.
Kovové hrable – na prípravu záhonu k vysievaniu a na urovnanie pôdy.
Vejárové hrable – určené na hrabanie lístia.
Cena vs. kvalita náradia na záhradu
U týchto druhov náradia nešetríme financiami. Je potrebná kvalita za zodpovedajúcu cenu, malo by to byť náradie, ktoré padne do ruky a nezničí sa po jednej alebo dvoch sezónach.
Ako náradie pre prácu s pôdou sa najlepšie osvedčuje také, ktoré si sami dobre vyberieme. Iste predajca neodmietne, keď ho v obchode požiadate, či si náradie môžete ohmatať a vyskúšať, či sa vám bude pri práci dobre držať.
K rezom
Nástroje k rezu, ktoré na svojej záhrade využijete, sú záhradnícke nožnice pre rez trvaliek a jednoročných tenkých výhonov. Pre rez silných konárov sa budú hodiť tzv. vetvovacie nožnice. Sú vhodné pre presvetľovacie rezy korún stromov, mali by byť na teleskopickej tyči. Na väčšie konáre využijete skôr pílku.
Plotostrih pre jeho pravidelné tvarovanie.
A konečne záhradnícky nôž na delenie koreňov a zahladzovanie rán odrezaných konárov.
Náradie na záhradu proti burine
Pre prácu s rastlinami a burinou najlepšie využijeme ručnú lopatku pre vysádzanie a ručný kultivátor pre kyprenie a pletie.
Nevyhnutný bude aj kolík na sadenie a sádzač cibuľoviny, ktorý využijete aj pre výsadbu hľuznatých rastlín.
Sú to síce malé pracovné nástroje, ale mali by byť kvalitne vyrobené a hlavne tak, aby vám pri práci nespôsobovali pľuzgiere.
Na záhrade
Každá záhrada a rastliny v nej potrebujú obzvlášť v horúcich dňoch výdatnú zálievku. Pre tú využijeme kanvicu s kropítkom. Ak máme rozsiahlejšiu záhradu kúpime si hadicu, buď v prevedení pre kvapôčkovú závlahu, alebo pre závlahu väčších plôch záhradnú hadicu s pojazdným držiakom alebo s držiakom na stenu.
Na väčších záhradách tiež využijeme rozstrekovače, hlavne na závlahu trávnika.
Na trávnik
Ďalším vybavením môže byť aj nadštandardné technické záležitosti , ako sú napríklad kosačka na trávu, ak nemôžeme danú plochu posekať kosou a okolie kríkov dosekať kosákom. Niektorí záhradníci si zaobstarávajú aj ručný zastrihovač, prípadne strunovú kosačku, vertikutátor.
Môže to byť však náradie veľmi finančne náročné, a tak je možné si ich aj požičať, či už v požičovni náradia alebo napríklad aj od suseda.
Tipy ako vybrať náradie na záhradu
Prácu na záhrade si môžeme urobiť pohodlnejšou, ak si kúpime penovkové kľakadlo, to oceníme zvlášť pri plení záhonov.
Za nevyhnutné považujem pracovné rukavice, ktoré dnes môžete zakúpiť v najrôznejších variantoch a veľkostiach. Tie pogumované vydržia dlhšie.
Varovanie
Pri honbe za dokonalým trávnikom dnes často niektorí záhradníci preháňajú prácu s trávnými kosačkami. Pamätajme, prosím na to, že niektorí na záhradu prišli tiež relaxovať, uprostred zelene vnímať pokoj, pohodu a spev vtákov a nechcú celý deň počúvať len viac či menej hlučné motory trávnych kosačiek.
Ďalšie zaujímavé rady a nápady do záhrady nájdete tu: