KuchyňaDomácnosť

Ako zrekonštruovať kuchyňu v panelákovom byte?

Ako zrekonštruovať kuchyňu v panelákovom byteRekonštrukcia kuchyne v panelákovom byte stojí nemalé peniaze. Už aj preto, že v novej kuchyni určite počítame so vstavanými spotrebičmi. Kým v malom panelákovom byte sa pri rekonštrukcii kuchyne snažíme zužitkovať každý centimeter, v tých priestrannejších si môžeme napríklad dovoliť aj väčší jedálenský stôl. Prečítajte si návod ako správne zrekonštruovať kuchyňu v panelákovom byte.

Čo je potrebné ak chcete zrekonštruovať kuchyňu v panelákovom byte:

  • plán
  • stavebné povolenie
  • materiál
  • náradie
  • vybavenie, spotrebiče
  • dlažba, obklady
  • remeselné práce

Základom rekonštrukcie kuchyne je prepracovaný projekt

Rekonštrukcia kuchyne v panelákovom byte si vyžaduje dobrý projekt. Kuchyňa je pre mnohých z nás stredobodom bytu. Praktické využitie stojí na prvom mieste.

Ak disponujeme malou kuchyňou, plán tej novej môže byť náročnejší. Je potrebné zužitkovať každé miesto.

Projekt nám vyhotoví špecializovaná firma, alebo si ho môžeme vytvoriť sami. Pri navrhovaní kuchyne berieme do úvahy počet stravníkov.

Dopredu si zabezpečte potrebné náležitosti

Rekonštrukciu kuchyne nahlásime majiteľovi domu. Iste sa chystáme búrať staré umakartové jadro bytu, rekonštrukciu dopredu oznámime tiež susedom, aby zbytočne netarasili schody alebo výťah.

Zájdeme aj na stavebný úrad, kde požiadame o stavebné povolenie. Záleží na rozsahu rekonštrukcie. Tá prebieha obvykle 14 dní až 3 týždne.

Akú kuchynskú linku?

Vybrať kuchynskú linku bude určite pre mnohých z nás oriešok. Rekonštrukcia kuchýň v panelových bytoch aj rozvoj výstavby bytov v Slovenskej republike v minulých rokoch dalo priestor pre vznik celej rady kuchynských štúdií a firiem, ktoré predávajú iba kuchyne. Ponuky sa líšia značkou, kvalitou a hlavne cenami.

rekonštrukcia kuchyne v panelákovom byteZnačkové kuchyne môžu vyjsť aj na desiatky tisíc eur. Pary alebo manželia by preto mali vyberať spoločne.

Okrem ceny hľadíme aj na praktické využitie, na možnosti umiestnenia linky do našej kuchyne, vstavané spotrebiče, druh dreva a dizajn.

Kuchyňu vyberáme v rovnakej dobe, kedy tvoríme projekt. Investíciou 1 až 8 tisíc eur získame kvalitnú kuchyňu aj so značkovými spotrebičmi.

Nové nahradí staré

montáž kuchyne v panelákovom bytePo zbúraní umakartového jadra pristúpime k stavbe nového. Môžeme použiť napríklad ytongové tvárnice so spojovacou lepiacou maltou.

Majitelia panelákových bytov by si pred rekonštrukciou mali zvážiť, či chcú mať novú kuchyňu oddelenú, alebo spojenú napríklad s obývacou izbou.

Kvôli úspore miesta sa nové byty spravidla stavajú s kuchynským kútom, z ktorého využívame prístup do obývacej izby. Pri búraní zvyčajne meníme aj elektroinštaláciu.

Obklady a dlažba do kuchyne

V ďalšej fáze pokladáme dlažbu a obklady. Linoleum dnes nie je príliš v obľube. Pokládku by mal vykonať profesionál. Za jeden meter štvorcový si naúčtuje zhruba 10 eur.

Zloženie kuchyne

To je vyvrcholenie našej práce ako zrekonštruovať kuchyňu v panelákovom byte. Dnes je pravidlom, že všetok nábytok a vybavenie domácnosti kupujeme nezložené.

Zložiť kuchynskú linku musíme až doma. Na to však mnohé domácnosti po rekonštrukcii kuchyne doplatia.

Zloženie vybavenia je tiež časovo náročné a vyžaduje postupovať podľa uvedených krokov. Preto sa pri nákupe kuchynskej linky nezabudnite opýtať, či predávajúca firma nevykonáva tiež montáž. Zadarmo alebo za nejaký príplatok.

Tip ako zrekonštruovať kuchyňu v panelákovom byte

Ak si aj napriek týmto radám nie ste istí, či a ako by ste rekonštrukciu v panelákovom byte zvládli, odporúčame využiť služby odborných firiem na rekonštrukciu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button