DomácnosťZáhrada

Ako vydláždiť cestu pred domom?

cesta pred domomPred vstupom do domu je vhodné mať dobre upravenú cestu, vďaka ktorej sa domov dostanete bez toho, aby ste sa museli brodiť bahnom a blatom vo chvíli, keď vonku panuje slota. Jednou z možností je vydláždenie cesty, kedy povrch budú tvoriť kamene.

Postup ako vydláždiť cestu pred domom

Úsek cesty, ktorý budete chcieť dláždiť, je potrebné najprv riadne vytýčiť. Akonáhle budete presne vedieť, aký priestor bude dláždený, odstránite z neho zeminu, a to do hĺbky zhruba dvadsiatich až tridsiatich centimetrov.

Na dno vyhĺbené diery vložte geotextíliu. Na ňu naneste štrk, a to zhruba do polovice vyhĺbeného otvoru. Štrk by mal mať väčšiu zrnitosť. Po zanesení ho starostlivo udupte a dosypte ešte jemný štrk.

vydlaždiť cestu pred domomNa vzniknutú vrstvu vylejte betón a pravidelne ho rozprestrite. Povrch musí byť v rovine s okolitým priestorom. Ak je betón nad úrovňou okolia, potom ho odstráňte pomocou drevenej laty alebo iného nástroja. Rovnosť povrchu kontrolujte pomocou vodováhy.

Teraz prichádza na radu položenie kamenných dlaždíc. Tie vkladajte do betónu tak, že v ňom budú zaborené zhruba do hĺbky 3 centimetrov. Každý kameň zarovnajte pomocou kladivka alebo gumovej palice. Všetky dlaždice musia byť v rovnakej rovine.

ako vydlaždiť cestuBetón nechajte dostatočne stvrdnúť. Potom vezmite škárovaciu cementovú zmes a pomocou stierky ju rozotrite do všetkých škár.

Nechajte opäť zaschnúť, avšak nie úplne, na rade je totiž ešte jeden krok.

V konečnej fáze totiž bude potrebné ešte kamene pomocou hubky vyčistiť tak, aby na nich nezostala žiadna škárovacia hmota. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť dlažbu.

Čo je potrebné k dláždeniu?

  • hrubý a jemný štrk
  • betón
  • vodováhu
  • stierku
  • kladivo alebo gumové šúľky
  • hubku
  • škárovaciu hmotu (cementová zmes)

Ako dlho dláždenie cesty potrvá?

Malú cestičku pred domom vydláždite pomerne rýchlo. Je ale nutné počítať s nejakou dobou na zaschnutie betónu a tiež škárovacej hmoty. Celková doba práce tak bude niekoľko hodín.

Aké budú náklady na vydláždenie cesty pred domov?

Betónovú zmes môžete kúpiť v 25kg balení za cca 35 €, v podobných reláciách sa pohybujú aj ceny štrku. Cena kamenných dlaždic sa pohybuje od 11 € (1x1m).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button