Ako zariadiť elektroinštaláciu pri stavbe domu?
Bez elektrickej energie si dnes nedokážeme predstaviť život. Elektroinštalácia je preto neoddeliteľnou súčasťou výstavby domu. Poradíme vám ako zariadiť elektroinštaláciu pri stavbe domu.
Čo je potrebné, keď chceme zariadiť elektroinštaláciu na dome?
- stavebný projekt domu
- rozvodná skriňa
- domové rozvádzače
- ističe
- káble, vodiče
- rozvodné krabice
- zásuvky, spínače a pod.
- náradie
- profesionálny elektrikár
Aký je postup, keď chceme zariadiť elektroinštaláciu v dome?
Dnes sa už všeobecne používa striedavý elektrický prúd 230 V a rozvody sa vykonávajú medenými vodičmi.
Neodporúčame elektroinštaláciu v dome robiť svojpomocne bez znalostí a preškolenia, pretože by sa tým ohrozili životy všetkých ľudí v dome.
Elektroinštaláciu zahajujeme už tým, že pred zaliatím základovej dosky domu inštalujeme tzv. husie krky v miestach, kadiaľ by sme mali elektrickú energiu do domu priviesť. Držme sa odborných plánov projektu.
Rozvodové skrine sú taktiež potrebné, keď chceme zariadiť elektroinštaláciu
Normované rozvodné skrine umiestňujeme na ľahko dostupnom mieste a preto mimo interiéru domu. V skrini sú hlavné ističe, odtiaľto je potom elektrina rozvedená do domu.
Pretože je skriňa väčšinou mimo dom, musíme mať vedenie k domu, vnútorný rozvádzač s ističmi, a až odtiaľto elektrinu rozvádzame po objekte.
Montáž elektro-rozvodov by mala byť postupná. Najprv to sú vodiče do stien, potom osadzovanie a prepájanie krabíc, a až po zakrytí stien omietkami a po vymaľovaní nasledujú zásuvky, vypínače a konečne jednotlivé svietidlá.
Elektroinštalácia sa vykonáva podľa návrhu projektanta ako súčasťou projektovej dokumentácie. Objekt by mal mať dostatok zásuviek, pretože nikdy nevieme, ako ich budeme v budúcnosti potrebovať. Obdobne sa musí počítať s dostatočným osvetlením miestností.
Zariadenie elektroinštalácie a rozvody
Rozvody a osvetlenie treba naplánovať už v projekte. Ak tomu tak nie je a vyžadujeme určité zmeny v rozvode, môžeme urobiť zmeny, pretože nejde o stavebné zásahy.
Každá obytná miestnosť my mala mať ústredné svietidlo, jedno by malo prísť nad jedálenský stôl aj konferenčný stolík v obývacej izbe, osvetlenie nad pracovnými stolmi, osvetľuje sa aj bar, sklenené vitríny, bodové svietidlá mieria na vzácne obrazy či iné umelecké diela a podobne.
Jednotlivé zásuvkové okruhy nesmú byť poddimenzované, aby boli schopné zvládnuť nové záťaže, inak by vypadávali ističe, popr. by mohlo dôjsť k požiaru. Je preto nutné projektantovi najprv vysvetliť, kde a aké spotrebiče v domácnosti budeme užívať.
Podstatný rozdiel je v rozvodoch elektrickej energie v rôznych miestnostiach, napríklad špecifické pravidlá vyžadujú kúpeľne a kuchynské linky, teda tam, kde by mohlo dôjsť k styku elektriny s vodou. V kúpeľniach je nutný samostatný prívod pre práčku, elektrické kúrenie v podlahe, rebríčkový radiátor či iné vykurovanie, masážnu vaňu či odvetranie kúpeľne. Navyše niektoré spotrebiče vyžadujú aj samostatné istenie.
Zariadiť elektroinštaláciu zakončujeme spínačmi
Spínače (ľudovo ale vypínače) svetla zvyčajne umiestňujeme 110 až 120 cm nad podlahu, zásuvky asi 20 až 30 cm vysoko. Ich umiestnenie by malo byť „prirodzené„, teda poloha voči dverám a vnútornému vybaveniu. Nesmieme zabudnúť na jednopólové spínače pre skupiny svetiel zapojených paralelne. Bežné sú dnes aj úsporné spínače, regulujúce intenzitu osvetlenia a teda aj spotrebu.
Súčasťou moderných elektroinštalácii je aj ovládanie roliet a žalúzií, regulácia teploty, bezpečnostné zásuvky, systémy protipožiarnej ochrany, systém zabezpečenia objektu pred nechcenými návštevníkmi atď.
Odporúčame elektrický rozvod ešte pred zakrytím si prejsť s elektrikárom, aby sme boli oboznámení so všetkým, čo je tu v tomto smere urobené a do dôsledku si nechať všetko vysvetliť.
Keď už vieme ako zariadiť elektroinštaláciu, chýba nám len revízna správa
Revízna správa završuje všetku elektroinštaláciu, je nutná pre rokovania s úradmi a distribútormi elektrickej energie a tiež pri riešení poistných udalostí pri vzniku prípadných škôd. Bez potvrdenia bezpečnosti elektrických rozvodov dom ani nezkolaudujeme.
Rozvody elektriny sú potrebné stále kontrolovať a význam revízií so zvyšujúcim sa počtom spotrebičov stále stúpa.