Domácnosť

Ako postaviť priečky rodinného domu?

postaviť priečky v domeJe rozdiel, či chcete postaviť priečky v priebehu vlastnej stavby alebo dodatočne potrebné už v hotovom rodinnom dome. Ďalej záleží na tom, z čoho budete chcieť vnútorné priečky stavať a či chcete vnútorné priečky budovať navždy, alebo len na prechodnú dobu.

Aký materiál zvoliť, keď chceme postaviť priečky

Podľa technických podmpostavenie priečok v domeienok si môžete vybrať stavebný materiál ako sú tehly, ytong, betón, sadrokartón, sadro-vláknité dosky alebo aj iný materiál

Musíte poznať pevnosť podlahy a aký materiál unesie.

Ďalej je potrebné vedieť, aká silná by priečka mala byť, aby splnila svoj účel, aké sú ceny a ako náročná práca to bude

Ako postaviť priečky z tehál

Tehlové priečky sú najpevnejšie a vydržia rovnako dlho ako celý dom. Na trhu sú napríklad pálené keramické priečkovky, priečkové tehlové bloky na pero a drážku, zvukovo izolačné murivo a pod.

Murovaná priečka má ale nevýhodu v tom, že pomaly vysychá a pri omietaní sa narobí veľa neporiadku

Ako postaviť priečky z ytongu

Priečkovky z ytongu, čiže pórobetónu tepelne izolujú a ich stavbu zpriečky pred stavbouvládnete sami, lebo sú presné a lepia sa na seba tenkou vrstvou malty. Ytong je ľahší ako tehla a lepšie sa s ním pracuje.

Môžete ho zrezať na potrebný aj nepravidelný tvar, ľahko sa do neho vŕtajú či vysekávajú otvory

Do drevostavieb sa hodia sadro-vláknité dosky, ktoré vylepšia požiarnu odolnosť a zvukovú izoláciu

Postaviť priečky si môžete aj zo sadrokartónu

Populárny je v poslednej dobe sadrokartón. Ide o suché variabilné stavanie priečok, ktoré zvládne aj amatér. Môžete pomocou sadrokartónových dosiek rýchlo vyriešiť oddelenie jednotlivých častí interiéru rodinného domu a navyše vyriešiť ukrytie rozvodov elektriny, vody a ďalších sietí, alebo interiérového osvetlenia

Na montáž dosiek sa do podlahy a stropu  pripevnia UW a CW profily a do takto pripravenej konštrukcie potom upevníte dosky, ktorých povrchová úprava je na vás.

Mohlo by vás zaujímať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button