Návody

Ako odstrániť škvrny od potu a antiperspirantu?

Škvrny od potu či antiperspirantu sú dosť nepríjemné a dokážu zničiť celý kúsok oblečenia. V prípade potu hráme o čas, ale aj staršie škvrny možno odstrániť, ak nie je látka už zničená príliš agresívnym potom. K boju proti týmto škvrnám nám stačí základná výbava domácnosti – ocot, kypriaci prášok alebo kyselina citrónová, pri odolnejších škvrnách čpavok alebo peroxid vodíka. Poďme sa pozrieť ako na to.

Škvrny od potu a antiperspirantu odstránite pomocou:

Pracieho prášku a jednou z týchto možností:

  • ocot kvasný alebo vínny
  • kypriaci prášok
  • kyselina citrónová alebo citrón
  • čpavok (amoniak) a lieh
  • 3% peroxid vodíka
  • jedlá sóda
  • aspirín
  • soľ

Pot sa skladá prevažne z vody a z bielkovín, tukov, solí a minerálnych látok. Toto zloženie je zodpovedné za nevítané žlté škvrny od potu v podpazuší.

Pri škvrnách od potu konajme rýchlo, pretože žltá škvrna silnie časom. Čo najrýchlejšie po použití odevu spotenú látku vyperieme v teplej vode s pracím prostriedkom.

Prostriedky na odstránenie škvŕn od potu

Kyselina citrónová alebo citrón

V 1 litri horúcej vody rozpustíme 10 g kyseliny citrónovej (bežné malé vrecko má 20 g) alebo šťavu z jedného citróna.

Do tohto roztoku namočíme oblečenie a necháme niekoľko hodín pôsobiť. Potom vyperieme klasicky v práčke s pracím prostriedkom.

Kypriaci prášok

Na 6 litrov horúcej vody použijeme 1 vrecko (asi 12 g) klasického kypriaceho prášku do pečiva, pridáme oblečenie, premiešame a necháme pôsobiť asi 1 hodinu. Potom vyperieme v práčke.

Ocot liehový

Do 1 litra horúcej vody pridáme 3 polievkové lyžice liehového octu, do roztoku namočíme oblečenie a necháme niekoľko hodín pôsobiť. Následne vyperieme tradičným spôsobom v práčke.

Peroxid vodíka

spotený mužNa biele oblečenie: 3% chladný roztok peroxidu vodíka nanesieme na škvrnu a necháme pôsobiť maximálne 10 minút. Potom vyperieme vo vode s pracím prostriedkom.

Na svetle farebné oblečenie: peroxid vodíka volíme, až keď zlyhajú všetky ostatné metódy a používame veľmi zriedený roztok: 1 diel peroxidu na 1 až 3 diely vody podľa toho, ako je látka citlivá.

Tento roztok nanesieme na látku, necháme pôsobiť maximálne 10 minút a potom vyperieme. Použitie peroxidu vodíka pri farebnom oblečení si najskôr dôkladne premyslite, lebo má bieliace účinky a mohol by spôsobiť vyblednutie farieb.

Čpavok na škvrny od potu

Čpavok zriedime vodou, potrieme ním škvrnu a bez vymývania potrieme liehom. Potom vyperieme v pracom prostriedku. Pozor: čpavok sa neodporúča používať na ľan, hodváb a vlnu.

Prostriedky na odstránenie škvŕn od antiperspirantov

práčkaDezodorant pôsobí proti zápachu, antiperspirant navyše zabraňuje aj poteniu, a oba tieto prípravky dokážu na oblečení zanechať odolné biele škvrny.

Na ich odstránenie budeme potrebovať jemnú kefku, ktorá zvyšky kozmetického prípravku z tkaniny odstráni. Oblečenie obráťme naruby a postupujme takto:

Biely vínny ocot

Ocot nalejeme priamo na namočenú škvrnu a tú potom ešte čistíme jemnou kefkou. Opäť polejeme octom a necháme pôsobiť asi 8 hodín. Potom vyperieme klasicky s pracím prostriedkom.

Jedlá sóda

Asi 2 polievkové lyžice sódy zmiešame s vodou na kašičku, ktorú votrieme do navlhčenej škvrny.

Necháme pôsobiť 1 hodinu a potom vyperieme v studenej vode a následne klasicky s pracím práškom.

Aspirín

2 tablety Aspirínu rozpustíme v 100 ml horúcej vody, nalejeme priamo na škvrnu a necháme 1 až 2 hodiny pôsobiť. Potom vyperieme.

Citrónová šťava a soľ

Škvrnu polejeme citrónovou šťavou, posypeme lyžičkou soli, premasírujeme, vyperieme v studenej vode a následne klasicky s pracím práškom.

Čpavok

Pár kvapiek čpavku zmiešame s polovicou hrnčeka vody, nanesieme na škvrnu, necháme chvíľu pôsobiť a potom vyperieme. Škvrny od potu určite zmiznú.

Tip ako odstrániť škvrny od potu

Existujú špeciálne typy antiperspirantov a dezodorantov, ktoré údajne nezanechávajú škvrny od potu na oblečení, môžete ich vyskúšať.

Upozornenie

Peroxid vodíka má bieliaci účinok, preto pozor pri jeho použití na farebné oblečenie.

Čpavok sa neodporúča používať na ľan, hodváb a vlnu.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button