Návody

Ako odstrániť škvrny od orechov z rúk aj z oblečenia?

ako odstraniť škvrny od orechovPri lúpaní orechov, ktoré patria k obľúbeným ingredienciám v domácej kuchyni, nastáva problém s tým, že orechy silno farbia. Spoznáte to nielen na oblečení, ak sa s nimi dostane do kontaktu, ale aj priamo na rukách, ktorými orechy lúpete. Poradíme vám ako odstrániť škvrny od orechov z rúk aj z oblečenia.

V článku sa dozviete:

  • Prečo v kuchyni využívať vlašské orechy
  • Postupy odstránenia škvŕn
  • Prevencia
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo v kuchyni využívať vlašské orechy?

Pred tým, než sa pustíme do riešenia problému, je dobré spomenúť, prečo sú vlastne vlašské orechy tak dobré a je vhodné ich používať do najrôznejších receptov, prípadne konzumovať len tak samotné. Ide o to, že sú veľmi prospešné ľudskému organizmu (ak na ne teda práve nie ste alergickí), a to vďaka vysokej výživovej hodnote.

Sú síce tučné, napriek tomu je ich konzumácia vrelo odporúčaná. Obsahujú totiž napríklad veľké množstvo vitamínov B a E, ďalej tiež zinok, selén a nenásytné mastné kyseliny.

Vlašské orechy vďaka týmto látkam pôsobia pozitívne na krvný tlak, zároveň prispievajú k správnej funkcii srdca a ciev. Znižujú aj hladinu cholesterolu. V neposlednom rade treba spomenúť, že ich konzumácia podporuje chuť do jedla.

Postupy odstránenia škvŕn od orechov

Odstránenie škvŕn z rúk

škvrny od orechov na rukeOdstraňovanie zelených šupiek orechov nie je nijako zložitou záležitosťou. Nepríjemné je, že ak nepoužijete ochranné pomôcky a lúpete väčšie množstvo plodov, ruky sa vám pomaly začnú farbiť do charakteristickej tmavohnedej farby.

Pokiaľ na škvrny nepoužijete nasledujúci postup, môžu na rukách vydržať pokojne aj niekoľko hodín, ba dokonca dní. Obyčajné mydlovej prostriedky sú v tomto prípade často neúčinné.

Najznámejším a tiež najúčinnejším postupom je čistenie pomocou citrónovej šťavy. Môžete použiť čerstvý citrón, z ktorého si na ruky nakvapkáte šťavu a dôkladne ju votrite do kože. Behom niekoľkých sekúnd by škvrny z rúk mali zmiznúť. Použiť sa dá aj koncentrovaná citrónová šťava, ktorú kúpite v obchodoch s potravinami.

Ako odstrániť škvrny od orechov z látky:

Stane sa, že orechy zafarbia nielen ruky, ale aj oblečenie. Na látke sa vytvoria škvrny, ktoré je potrebné vyčistiť čo najrýchlejšie, inak sa ich potom už len ťažko zbavíte. Postupov ako odstrániť škvrny od orechov z látky je niekoľko. Môžete použiť:

ocotOcot

Poškvrnenú časť látky najskôr namočte do horúcej vody. Následne ju vložte do nádoby, do ktorej ste naliali ocot a v tomto octovom kúpeli ju dôkladne preperte.

Potom už len stačí nechať látku uschnúť.

Kyselina citrónová

Aj na látku sa dá použiť kyselina citrónová. Účinnejšie však tento postup funguje, ak do kyseliny citrónovej pridáte trochu liehu. Látku potom v tomto roztoku necháte chvíľku namočenú.

Potom preperiete v horúcej vode a necháte usušiť.

Kyselina vínna

Podobne ako kyselina citrónová pôsobí tiež kyselina vínna, respektíve jej 10 – 20% roztok. Po vylúhovaní látku dôkladne preperte, a to za použitia bežného pracieho prášku.

Prevencia vzniku škvŕn od orechov

Jediným účinným preventívnym opatrením, ktorým zamedzíte tvorbe škvŕn od orechov na rukách, je použitie ochranných rukavíc.

V prípade, že lúpete orechy a nechcete si od nich zašpiniť oblečenie, dajte si cez nohy nejaký uterák, cez hruď potom klasickú kuchársku zásteru.

Ako dlho čistenie škvŕn od orechov potrvá?

Odstránenie škvŕn z rúk pomocou citrónovej šťavy je otázkou niekoľkých desiatok sekúnd. U škvŕn na látkach počítajte s dlhším postupom, je potrebné prirátať aj dobu, kedy budete oblečenie prať v práčke a následne ho sušiť. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť fľaky.

Aké budú náklady ak chcete odstrániť škvrny od orechov z rúk aj z oblečenia?

Náklady na odstránenie škvŕn od orechov sa pohybujú rádovo v jednotkách centov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button