Návody

Ako odstrániť škvrny od vosku?

škvrny a voskPríjemná atmosféra, tichá hudba, ľahká romantická večera vo dvojici. Na stole a hocikde aj inde po miestnosti nesmú chýbať sviečky. Dokresľujú nevšednú atmosféru a niekto si bez nich nedokáže predstaviť ani obyčajný všedný deň. Čo keď sa ale stane nehoda a vosk sa vyleje, tam kam nemá? Ako odstrániť škvrny od vosku?

Zachovajte pokoj!

Keď už sa niečo také prihodí a vy si polejete voskom obľúbené šaty alebo nový obrus, nezmätkujte. V kľude zo seba odev zložte.

Ak sa budete snažiť horúci vosk utrieť, dôjde ešte k väčšiemu zapracovaniu vosku do štruktúry látky a bude sa horšie odstraňovať.

Ako postupovať pri odstraňovaní škvŕn od vosku?

1. Namočte postriekanú látku do studenej vody, alebo vložte do mrazničky. Postačí aj kúsok ľadu, ktorým škvrnu schladíte.

2. Pokúste sa vosk olúpať.

3. Na zvyšky vosku môžete použiť ešte fintu so žehličkou. Položte savý papier (pijak, toaletný papier, servítku) na škvrnu a teplou žehličkou prechádzajte, kým sa vosk nevpije do papiera. Majte na pamäti materiál žehlenej látky. Niektorým látkam vyššie teploty škodia a mohli by ste urobiť viac škody, ako úžitku.

škvrny od vosku4. Pokiaľ je škvrna ešte vidieť, skúste ju potrieť benzínovým čističom. Začína sa vždy od okrajov do stredu, aby sa neurobili na látke mapy.

5. Potom môžete látku bez problému vyprať bežným spôsobom.

Sú aj iné možnosti odstránenia škvŕn od vosku?

ako odstraniť škvrny od vosku1. Po mechanickom odstránení vosku môžete tiež použiť terpentín alebo prostriedok na škvrny od oleja.

2. Miesto vyčistite mydlovou vodou.

3. Následne vyperte obvyklým spôsobom.

Čo so škvrnou na koberci?

Ak už koberec rolujete a zháňate odvoz na skládku, zadržte! Aj z koberca možno vosk dostať, len je to trochu náročné. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť koberec.

1. Miesto ochlaďte, radšej kúskom ľadu, aby sa koberec zbytočne nenamočil.

2. Vosk zlúpnite, odlúpte. Ak máte koberec s dlhým chlpom, miesto prečešte hrubou kefou a vysávačom odsajte, čo sa dá.

3. Prineste si na pomoc fén na vlasy. Je v tomto prípade vhodnejší ako žehlička, ktorá by mohla koberec poškodiť. Priložte savý papier a fénujte a fénujte, kým sa z koberca vosk nedostane.

4. Nakoniec koberec vyčistite vhodným prostriedkom

Bola by veľká škoda prestať používať sviečky kvôli strachu, že si opäť polejete oblečenie alebo vybavenie bytu. Buďte pri manipulácia veľmi opatrní. A keď sa predsa len niečo také stane, nezúfajte, určite sa vám opäť podarí škvrnu vyčistiť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button