Návody

Ako vyčistiť škvrny zo sedačky?

ako vyčistiť škvrny zo sedačkySedačka je najpoužívanejším a najnamáhanejším kusom nábytku v obývacej izbe. Pri jej užívaní sa nevyhnete občasným škvrnám, obzvlášť ak máte deti alebo psa alebo mačku. Ako si poradiť, keď sa na sedačke objavia škvrny? Ako vyčistiť škvrny zo sedačky?

Na materiáli sedačky záleží

Pri čistení je potrebné brať ohľad na materiál, z ktorého je sedačka vyrobená, pretože každý sa bude čistiť iným spôsobom. Inak sa bude čistiť kožená a inak čalúnená sedačka.

Ako vyčistiť koženú sedačku

čistenie sedačkyAk máte koženú sedačku a venujete jej pravidelnú starostlivosť, je odstraňovanie drobných škvŕn veľmi jednoduché.

Väčšinou stačí škvrnu jemne zotrieť navlhčenou handričkou. Pre dôkladnejšie čistenie sa predávajú špeciálne čistiace kože, ktoré zoženiete v predajni s nábytkom.

Koženú sedačku by ste mali aspoň 2x ročne naimpregnovať. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť gauč.

Ako vyčistiť čalúnenú sedačku

Čalúnené sedačky sú na starostlivosť náročnejšie a čistenie škvŕn vyžaduje väčšie úsilie. Pri čistení je vždy dôležité riadiť sa inštrukciami výrobcu, ktoré zohľadňujú špecifický materiál, z ktorej je sedačka vyrobená.

Výhodou bývajú snímateľné poťahy, ktoré môžete vyprať alebo ich dať do čistiarne. Vy sami by ste mali raz týždenne použiť na sedačku vysávač a povysávať všetky záhyby a to aj pod podsedánkami. Vhodné je nechať raz za čas sedačku vyčistiť profesionálnou firmou, ktorá má k dispozícii špeciálne prístroje na čistenie.

Pre čistenie existujú dve metódy – suchý a mokrý spôsob čistenia.

Suchý spôsob čistenia škvŕn zo sedačky

Je to rýchlejší a šetrnejší spôsob, kedy sa používajú špeciálne prostriedky pre suché čistenie. Na sedačku sa aplikuje špeciálny čistiaci prášok a následne sa celá dôkladne vysaje.

Mokrý spôsob čistenia

Týmto spôsobom je možné odstrániť aj veľmi zašlú špinu. Do sedačky je pod tlakom vstríeknutá voda s čistiacim prostriedkom, ktorý na seba naviaže nečistoty a okamžite je odsatý zo sedačky von.

Ako čistiť škvrny na sedačke?

Pravidelná starostlivosť o sedačku je dôležitá, ale čo robiť v okamihu, keď sa škvrna vytvorí?

V prvom rade je nutné postupovať čo najrýchlejšie a nečakať až škvrna zaschne. Dôležité je vždy postupovať od okrajov škvrny do jej stredu, aby ste si škvrnu po sedačke nerozotreli do väčších rozmerov. Najprv odstráňte hrubé nečistoty a zotrite je papierovou vreckovkou alebo hubkou.

Najprv skúste škvrnu odstrániť iba vodou. Rozhodne sedačku zbytočne nemáčajte a vždy ju nakoniec poriadne vysušte.

škvrny na sedačkeAk škvrna nepustí, skúste použiť slabý roztok vody s prostriedkom na umývanie riadu. Pri čistení buďte jemní a miesto nijako hrubo nedrhnite, aby ste nepoškodili povrch a nevytvorili ešte väčšiu a neodstrániteľnú škvrnu. Nakoniec nezabudnite zo sedačky čistiaci prostriedok vytrieť pomocou vlhkej hubky.

Pri nákupe sedačky je vhodné kúpiť čistiaci prostriedok na sedacie súpravy, ktorý môžete na škvrnu tiež použiť. Vždy, než použijete akýkoľvek čistiaci prostriedok, vyskúšajte ho najprv na nejakom mieste, ktoré nie je vidieť.

Ak je na sedačke vplyvom jej používania väčšie množstvo škvŕn, je vhodnejšie zavolať na pomoc profesionálov a sedačku nechať vyčistiť odborne.

Podobné články

1 komentár

  1. ako cistit sedacku? vezmete si okenu a bielu handricku.. najlepsie su cistiacen prostriedky na lestenie zrkadiel.. samozrejme skvrnu odstranovat co najcerstvejsiu je najlepsie ale poradite si aj so starsimi.. na co si hlavne musite davat pozor je, aby cistiaci prostriedok nepresahoval Ph hodnotu 10, inak latka pusti farbu. preto je dobre mat tu bielu handricku, aby sa s nou nestalo to iste.. flak nastriekate, PORIADNE nastriekate a kruzivymi pohybmi flak premasirujete. handricku tocite aby nasavala necistoty dalej. ak je sedacka uz zaspinena pouzivanim, neodporucam ju takto cistit, pretoze vam tam ostane vyrazny svetly flak

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button