NávodyNezaradené

Ako zavolať záchranku?

volanie sanitkyZavolať záchranku a zaistiť tak pre chorého či zraneného nutnú lekársku pomoc je úkon, ktorý by mal zvládnuť snáď každý z nás. Môže sa zdať, že je to úplne jednoduché a je zbytočné o tom písať, avšak opak je pravdou. Nestačí si len zapamätať číslo 155 alebo 112, ale je potrebné vedieť čo všetko ohlásiť. Dispečer záchrannej služby sa vás síce na všetko potrebné opýta, ale tým, že mu oznámite potrebné informácie sami, môžete príchod záchrannej služby značne zrýchliť.

Čo je potrebné ak chcete zavolať záchranku:

  • telefón (aj bez SIM karty)

Kam volať

návod ako správne zavolať záchrankuAk potrebujete aby prišla iba záchranka, je vždy lepšie volať rovno na číslo 155. Číslo 112 patrí „telefónnemu centru pre tiesňové volanie“, kde Vás tak či tak operátor po vyhodnotení situácie  prepojí na záchrannú službu.

Volaním priamo na záchrannú službu teda môžete pomôcť príchod urýchliť.

Číslo 112 je medzinárodné a jeho nespornou výhodou je, že na neho môžeme volať, aj keď dokonca nemáme SIM kartu v mobilnom telefóne.

Popis miesta

Je nadmieru dôležité udať správnu polohu, pokiaľ možno kompletnú adresu miesta na ktoré potrebujeme pomoc zavolať. Podajte tútu správu čo najpresnejšie a najrýchlejšie, aby záchranka prišla čo najskôr, teda uviesť mesto či obec, ulicu aj s číslom popisným a orientačným.

Ak adresu udať nemôžeme, snažíme sa čo najlepšie opísať miesto, kde sa nachádzame, napríklad: „Sme asi 150m pod vrcholom Gerlachovského štítu, na červenej turistickej značke, alebo napríklad 15km na diaľnici D1 v smere od Bratislavy.

Popis zraneného a čo sa mu presne stalo

záchranná službaOpísanie situácie a popísanie úrazu umožňuje operátorovi lepšie vyhodnotiť situáciu a poslať na miesto všetku potrebnú pomoc a vybavenie, ktoré bude potrebné.

Je dobré uviesť aj „mechanizmus úrazu„, napr.: „Pád zo skaly zhruba z 8 metrov na chrbát“.

Ďalej je potrebné zraneného popísať. Stačí udať jeho pohlavie a odhadovaný vek ( „Chlapec, asi okolo 14 rokov“).

Treba uviesť telefónny kontakt

Ak zavoláte záchranku tak je potrebné uviesť kontakt, aby s Vami operátor mohol priebežne komunikovať a monitorovať situáciu. Ak budete zastihnuteľný na inom čísle (dochádza batérie v telefóne), je potrebné toto číslo okamžite bez odkladu uviesť!

Prvá pomoc

Operátormi sú vždy záchranári či zdravotné sestry, ktoré Vám po telefóne poradia, ako podať prvú pomoc do príchodu záchrannej služby.

Neukončujte hovor ako prvý

Hovor končí až operátor potom čo zistí všetko potrebné. Vy nikdy nevešajte prvý.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button