Ako liečiť

Prečo sa robia pečeňové škvrny na rukách a tvári?

prečo sa robia pečeňové škvrnyPečeňové škvrny, niekedy tiež nazývané aj ako starecké škvrny, sa prejavujú na ľudskej koži, a to najmä v oblasti tváre. Vyskytujú sa ale tiež na rukách, prípadne aj v okolí krku. Pojem starecké škvrny nie je presný, pretože sa škvrny nezriedka kedy objavujú už aj u ľudí v produktívnom veku medzi 30 a 40 rokmi. Možno o tom ani neviete a už sa u vás tiež vyskytli. Ako vyzerajú a ako sa dajú pečeňové škvrny liečiť? Babské rady na liečbu stareckých škvŕn.
V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Čo sú pečeňové škvrny
  • Aké sú príčiny
  • Prevencia
  • Ako liečiť starecké škvrny
  • Babské rady

Čo sú to pečeňové škvrny?

ako odstrániť starecké škvrny v dekoltePečeňové čiže starecké škvrny majú výrazne červenú až hnedastú farbu. Ich veľkosť môže byť od niekoľkých milimetrov až po centimetrové škvrny, ktoré sa rozprestierajú po tvári, objavujú sa však aj na rukách (predovšetkým kĺboch), prípadne sú aj v dekolte či na krku.

Ide o škvrny, ktoré môžu vzniknúť z niekoľkých príčin. Pokiaľ ide naozaj o pečeňové škvrny, nejde o žiadne zhubné ochorenie.

Človeku vadia hlavne kvôli tomu, že keď má predsa len celú tvár červenú od týchto škvŕn, nepôsobí to zrovna esteticky.

Aké sú príčiny pečeňových škvŕn?

Medzi hlavnú príčinu týchto škvŕn patrí dlhodobé pôsobenie UV žiarenia. V pokožke sa potom hromadia voľné radikálytoxíny, ktoré spôsobujú, že sa v nej tvorí hnedý pigment.

Starecké škvrny ale môžu mať aj iné príčiny. Najmä u mladších ľudí sa môžu prejaviť v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu (ako obmedziť pitie alkoholu) a cigariet či iných tabakových výrobkov.

Ďalšou príčinou potom môže byť nevhodná strava, prípadne aj užívanie liekov, ktoré môžu vyvolať reakciu na pokožke.

Prevencia pred pečeňovými škvrnami

Stareckým a pečeňovým škvrnám sa väčšina z nás len ťažko vyhne. Väčšinou sa objavujú až okolo veku 60 rokov, ako som ale už uviedol vyššie, môžu mať aj iné príčiny, kvôli ktorým sa prejavujú aj v oveľa mladšom veku.

ako liečiť popáleniny od slnkaPrvým preventívnym opatrením je ochrana pred UV žiarením. Preto je dôležité sa vyvarovať dlhému opaľovaniu na slniečku, najmä ak máte citlivejšiu pokožku.

Využívajte ochranné krémy. Odporúča sa tiež nechodiť príliš často do solárií.

Dobrým preventívnym opatrením je aj nižšia spotreba alkoholu a cigariet, ktoré tiež k tvorbe pečeňových škvŕn prispievajú.

Ako liečiť starecké škvrny?

Ak sa u vás prejavia pečeňové škvrny, je určite dobré konzultovať ich s lekármi. V určitých prípadoch totiž môže dôjsť k zámene s iným ochorením – melanómy a pod. V tom prípade by neodborná liečba mohla mať fatálne následky.

Každopádne, ak ide naozaj o starecké škvrny, majú poväčšine trvalý charakter. Dajú sa potom už len ťažko odstrániť. Možný je napríklad peeling alebo laserový zákrok. V tom prípade síce dôjde k zosvetleniu pokožky, tá je potom ale ešte citlivejšia na UV žiarenie, pečeňové škvrny sa tak môžu začať opäť rýchlo objavovať.

Babské rady na pečeňové škvrny

Citrón

citrónová vodaMedzi osvedčené babské rady na starecké škvrny patrí použitie citróna.

Postihnuté miesta jednoducho každý deň potrite čerstvou citrónovou šťavou.

Počas niekoľkých týždňov by malo dôjsť k zosvetleniu pokožky.

Ďalšie rady

Bieliace účinky na pokožku majú tiež ďalšie ovocné kyseliny alebo napríklad žerucha, nájdu sa aj iné bylinky na pečeň.

Je ale nutné mať na pamäti, že pokožka je po vybielení citlivejšia a teda musíte byť ešte viac opatrní a vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, poprípade používať ochranné krémy s vysokým UV faktorom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button