Ako liečiť

Palina pravá: Čaj, ktorý pomáha + recept

čaj z paliny pravejPalina pravá je bylinou, ktorá sa v lekárstve a liečiteľstve používa už odnepamäti. Ide o rastlinu, ktorá sa u nás vyskytuje na mnohých miestach. Rastie hlavne v nížinách, a to na suchších teplých miestach. Palina pravá a ako pomáha čaj z tejto bylinky?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Čo sa využíva z paliny
  • Aké má palina účinky
  • Ako pripraviť čaj z paliny

Čo sa využíva z paliny pravej?

palina praváNa prípravu čaju z paliny sa používa jej vňať. Lístky bylinky je vhodné zbierať pred tým, než rastlina začne kvitnúť, teda v letnom období – júli až auguste.

Po zozbieraní je najlepšie listy usušiť.

Aké má palina pravá účinky?

Palina obsahuje veľmi účinné látky, preto patrí k obľúbeným bylinkám v tradičnom ľudovom liečiteľstve. Napomáha k správnej funkcii tráviaceho ústrojenstva a jeho žliaz.

Ďalej prispieva k stimulácii funkcie žlčníka a dvanástnika. Pri vhodnej aplikácii tak prispieva k zlepšeniu trávenia. Človek dostáva chuť k jedlu.

O paline možno tvrdiť aj to, že pomáha aj pri rôznych ochoreniach – od nadúvania až po chrípku.

Pri akých chorobách palina pomáha:

Ako pripraviť čaj z paliny?

Najčastejšou formou užívania paliny je pitie čaju. Recept je nasledujúci:

Sušenú palinu budete potrebovať asi v množstve čajovej lyžičky na jednu šálku čaju. Zalejte ju horúcou vodou a nechajte asi päť až desať minút vylúhovať. Následne čaj sceďte, aby došlo k odstráneniu bylinky.

Vzhľadom na to, že čaj z paliny je sám o sebe výrazne horký a preto nie je tak chutný, odporúčam ho aspoň mierne osladiť. Užívajte ho skôr kratšiu dobu, nie je nutné ho piť ako prevenciu každý deň, to by bolo skôr na škodu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button