Deti

Ako vychovávať a pôsobiť na dieťa s autizmom?

autizmus Počuť od lekárov diagnózu „máte dieťa s autizmom“ je nemilosrdná správa a v súčasnej dobe sa stáva nočnou morou rodičov malých detí. Jedná sa o narušenie duševného vývoja dieťaťa vplyvom vrodenej poruchy určitých mozgových funkcií. Dôsledkom toho dieťa viazne vo vývoji reči, v sociálne zručnosti, nedokáže prirodzeným spôsobom vyhodnocovať situačné momenty. Dieťa nespolupracuje pri výchovnom pôsobení, nereaguje na napomenutie, akoby nevidí, nepočuje, nerozumie tomu, čo prežíva. Typickými znakmi dieťaťa s autizmom sú nasledovné prvky, ktoré by sa súhrnne dali začleniť do týchto oblastí ─ jazykové a rečové omeškanie, nedostatočnosť zmyslových vnemov, sociálne spektrum, slabé sociálne cítenie.

Pre dieťa s autizmom vytvorte domov plný lásky

Atmosféru vo svojom domove vytvárate vy sami, rodičia, a ostatní členovia rodiny. Tam, kde je pohoda, porozumenie, tam je tiež pokoj a spokojnosť.

Urobte poriadok vo veciach, každý predmet má mať svoje miesto. Vytvorte poriadok tiež v hračkách dieťaťa a za spolupráce dieťaťa ho udržujte a nemeňte, dieťa s autizmom nemá rado zmeny.

Rešpektujte, že je dieťa fixované len na niektoré hračky, že ich nosí neustále so sebou. Tieto deti ich rozdeľujú podľa svojho pocitu a nesmie to byť inak. Vaše dieťa žije svoj vlastný svet, ale aj ten jeho svet by mal byť naplnený porozumením a láskou.

Vyžaduje vaše dieťa neustálu pozornosť, ktorú je ťažké nasýtiť?

Väčšinou rodičia detí s touto diagnostikou charakterizujú svoje dieťa ako málo spoločenské, samotárske, ktoré nevníma okolie. Aj keď sa na prvý pohľad môže javiť, že s takýmto dieťaťom je menej práce, opak je pravdou.

autistické dieťaDieťa s autizmom nespolupracuje, nereaguje na napomenutie, prehliada okolie, sú mu ľahostajní známi ľudia alebo príbuzní. Jeho svet je iný. Ale v prípade, že sa dieťa prejavuje hyperaktivitou a neschopnosťou spolupracovať, je nutné sa mu sústavne venovať.

Toto pravidlo však platí v oboch týchto prípadoch, čo je mnohokrát pre rodičov vyčerpávajúce. Veľkou záťažou býva zvýšená náladovosť, opozičný vzdor a neposlušnosť, a fakt, že tieto deti neznesú zmeny.

Má vaše dieťa s autizmom záchvaty hnevu?

Skúste s ním nadviazať očný kontakt a v pokoji vysvetľovať. Ak vôbec nereaguje, počkajte, až odznie nadmerné množstvo emócií, chvíľu si ho nevšímajte, a potom preveďte pozornosť na inú udalosť.

Trebárs ako sa mu páčila rozprávka, čo nedávno videl, alebo či si spomína, ako ste videli veveričku v parku šplhať po strome, a iné situačné momenty.

dieťa s autizmomPokiaľ bude mať záujem, zahrajte si s vaším dieťaťom nejakú krátku hru, aby sa na predošlú udalosť spoločne zabudlo.

Vieme pochopiť, že ak táto udalosť nastane mimo domácnosť, môže to byť nepríjemná a budete sa snažiť dieťa čo najskôr utíšiť, no zvýšený tlak na dieťa s autizmom môže spôsobiť, že celá situácia sa ešte viac vyhrotí. Skúste dieťa zobrať do ústrania, kde celú situáciu obaja zvládnete pokojnejšie.

Pri návaloch hnevu je vašim pomocníkom telesný kontakt ─ dotykom, objatím navodíme ovzdušie pokoja a mieru.

Nezamieňajte autizmus s mentálnou retardáciou

Mentálna retardácia a autizmus sú dva nesúrodé, aj keď niekedy súbežné príznaky. Stáva sa, že k autistickej poruche mozgu je pridružená aj ľahká alebo ťažšia mozgová retardácia.

Deti s autizmom môžu prevyšovať schopnosťami a nadaním maliarskym, hudobným, počtárskym, a ďalšími schopnosťami, kdežto u hlbšej mentálnej retardácie to zvyčajne nebýva tak časté.

Takže rodičia, nezúfajte, aj vaše dieťa s autizmom môže byť nadané, umelecky sa rozvíjať a robiť vám v živote radosť.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button