Ako liečiťCestovanie

Ako na cestovnú nevoľnosť a morskú chorobu?

návod ako liečiť cestovnú nevoľnosť a morskú chorobuKinetóza – nevoľnosť a veľmi nepríjemné ťažkosti pri cestovaní, ktoré trápia ako niektoré deti tak aj dospelých. Túto chorobu z pohybu spôsobujú opakované rytmické hojdavé pohyby, ktoré narušujú ústrojenstva rovnováhy vo vnútornom uchu a mozog tieto protichodné impulzy nedokáže správne vyhodnotiť. Pokiaľ má túto chorobu z pohybu dieťa, zvyčajne sa jej nezbaví za celý život. Prečítajte si článok ako na cestovnú nevoľnosť a morskú chorobu.

Nepripúšťajte si negatívne myšlienky a tieseň z cestovania

Choroba z pohybu sa prejaví pri cestovaní autom, lietadlom, loďou, menej už cestovaní vlakom (tam je kolísavý pohyb málo viditeľný), slabšou alebo veľmi silnou nevoľnosťou, bolesťou hlavy a vracaním.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pokiaľ tým trpíte od detstva, zostane vám to nastálo. Je pravdou, že tu hrá určitú rolu aj psychika.

Stiesnenosť a obavy z predchádzajúcej búrlivej cesty stav zhoršuje a bez toho aby ste vôbec sadli do auta, je vám zle a dochádza aj k spontánnemu zvracaniu.

Dýchajte zhlboka, pomáha to

Vzduch je blahodarný a poskytuje úľavu. Nie vždy sú  pre to podmienky, najmä v zimnom období, aby ste mohli mať okienko v dopravnom prostriedku otvorené. Ale intenzívne a hlboké dýchanie pomáha, aj keď sú okná zatvorené.

kinetóza a ako jej zabrániťSkutočne poctivo a veľa zhlboka dýchajte, povrchné dýchanie je neúčinné.

Vdychujte vzduch nielen nosom, ale aj striedavo ústami veľmi dlhým nádychom, bez zdvíhania hrudi to nedokážete, aby bol nádych čo najdlhšií a potom rovnako tak dlho vydychujte.

Takto dýchajte aspoň niekoľko minút. Mozog sa okysličuje a nevoľnosť odznieva alebo úplne ustúpi. Ak sa dostaví ďalšia vlna nevoľnosti, opakujte dýchanie znova. Stojí to za tú námahu a vy docestujete bez vracania.

Činnosti, ktorým je lepšie sa vyhnúť – zhoršia stav a podporia cestovnú nevoľnosť

Nečítať knižku, noviny, sústrediť sa na jedno miesto, lebo nervové impulzy z očí zhoršujú nevoľnosť.

Vadí aj krátke pozeranie do mapy pri jazde autom, dostavuje sa nábeh na zvracanie. Neotáčať sa pri jazde dozadu, vyvarovať sa silným hlasovým podnetom.

Čo pomáha zmierniť cestovnú nevoľnosť

zvracanie v aute a pri cestovaníZažeňte cestovnú nevoľnosť spevom pesničiek. Aj pokojný a tichý spev vyžaduje pravidelné a nepovrchné dýchanie a zároveň prispieva k okysličovaniu mozgu.

Niekedy pomôže aj nehlučná komunikácia, ak vám nerobí problémy, pretože ak je stav vyhrotený, potom už rozprávanie namáha a vyvoláva stav zvracania.

Prevencia kinetózy – použitie liekov

V lekárni sú dostupné lieky bez receptu na cestovnú nevoľnosť. Asi pol hodiny vopred si vezmeme liek a ten ťažkosti potlačí, väčšinou vôbec nevzniknú.

Nevýhodou liekov proti chorobe z pohybu sú také, že  sa chce po nich spať. Dôrazne sa neodporúčajú vodičom.

Ako predchádzať chorobe z pohybu

Keď neznášame cestu autom, mali by sme systematicky jazdu prerušovať a nadýchať sa čerstvého vzduchu, v aute konverzovať so spolucestujúcimi.

Kto trpí nevoľnosťou pri cestovaní, väčšinou neznáša ani hojdačky a kolotoče.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button