Ako poraziť afty?

ako rýchlo poraziť aftyAfty sú akési vriedky, ktoré sa vyskytujú v dutine ústnej. Ak ste sa s nimi už niekedy stretli, tak iste viete, ako dokážu človeka potrápiť. Jedná sa o veľmi drobné ochorenie, ktoré vám ale poriadne znepríjemní život. Afty vás bohužiaľ môžu veľmi obmedzovať a to najmä v jedle, pití a dokonca aj rozprávaní, pretože len nepatrný pohyb či utretie úst vyvolá prenikavú bolesť. Ako ich poraziť?


Afty a ich príčiny

bolesť pri jedle, pití a vyrastky na jazykuTieto vriedky sa objavia, ani neviete ako. Často to môže byť práve po nepríjemnom uhryznutí, kedy narušíte sliznicu. S mechanickým poškodením súvisí tiež protéza či strojček. Ďalšími príčinami vzniku môže byť nadbytočný stres, nedostatok vitamínov a dokonca aj konzumácia niektorých jedál (najmä citrusové plody, korenené pokrmy či zemiačiky atď.).

Nakoniec pokojne môžu afty byť aj vírusového pôvodu, pretože v ústach sa nachádza mnoho organizmov a práve pri veľkej záťaži začne váš imunitný systém reagovať prehnane.


Afty a ich liečba

vitaminy proti aftamLiečba nie je tak úplne jednoduchá, pretože afty sú veľmi odolné a len tak sa ich nezbavíte. Môžete si pravidelne kloktať a tým trochu utíšiť bolesť. Vhodné sú v tomto prípade aj bylinky (rumanček, nechtík, echinacea). Pomôcť vám môže pitie týchto bylinných čajov.

V lekárni sa dajú zohnať rôzne prípravky a bez predpisu: Mundisan gél, ústna voda či gél Aloclair, ústna voda Tantum Verde, roztok Herbadent, Urgo afty a mnohé ďalšie.

To čo pomáha jednému človeku, žiaľ nemusí druhému, preto je liečba áft veľmi individuálna.

Prevencia

nepríjemné afty v ústachPravidelne si čistite zuby a prípadne aj kloktajte, zaručíte si tak hygienu ústneho prostredia a baktérie nebudú mať šancu. Posilňujte svoju imunitu a užívajte pre telo potrebné vitamíny.

Varovanie

Ak máte afty každú chvíľku, alebo ak pri nich trpíte horúčkami a nemôžete jesť a piť, tak bezodkladne navštívte lekára. Lekár môže zistiť príčinu vzniku áft a podľa toho vás liečiť a účinne proti ním aj bojovať.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.