Ako liečiť

Ako poraziť afty?

ako rýchlo poraziť aftyAfty sú akési vriedky, ktoré sa vyskytujú v dutine ústnej. Ak ste sa s nimi už niekedy stretli, tak iste viete, ako dokážu človeka potrápiť. Jedná sa o veľmi drobné ochorenie, ktoré vám ale poriadne znepríjemní život. Afty vás bohužiaľ môžu veľmi obmedzovať a to najmä v jedle, pití a dokonca aj rozprávaní, pretože len nepatrný pohyb či utretie úst vyvolá prenikavú bolesť. Ako ich poraziť?

Afty a ich príčiny

bolesť pri jedle, pití a vyrastky na jazykuTieto vriedky sa objavia, ani neviete ako. Často to môže byť práve po nepríjemnom uhryznutí, kedy narušíte sliznicu. S mechanickým poškodením súvisí tiež protéza či strojček.

Ďalšími príčinami vzniku môže byť nadbytočný stres, nedostatok vitamínov a dokonca aj konzumácia niektorých jedál (najmä citrusové plody, korenené pokrmy či zemiačiky atď.).

Nakoniec pokojne môžu afty byť aj vírusového pôvodu, pretože v ústach sa nachádza mnoho organizmov a práve pri veľkej záťaži začne váš imunitný systém reagovať prehnane.

Afty a ich liečba

vitaminy proti aftamLiečba nie je tak úplne jednoduchá, pretože afty sú veľmi odolné a len tak sa ich nezbavíte. Môžete si pravidelne kloktať a tým trochu utíšiť bolesť.

Vhodné sú v tomto prípade aj bylinky (rumanček, nechtík, echinacea). Pomôcť vám môže pitie týchto bylinných čajov.

V lekárni sa dajú zohnať rôzne prípravky a bez predpisu: Mundisan gél, ústna voda či gél Aloclair, ústna voda Tantum Verde, roztok Herbadent, Urgo afty a mnohé ďalšie.

To čo pomáha jednému človeku, žiaľ nemusí druhému, preto je liečba áft veľmi individuálna.

Prevencia pred aftami

nepríjemné afty v ústachPravidelne si čistite zuby a prípadne aj kloktajte, zaručíte si tak hygienu ústneho prostredia a baktérie nebudú mať šancu.

Posilňujte svoju imunitu a užívajte pre telo potrebné vitamíny.

Varovanie

Ak máte afty každú chvíľku, alebo ak pri nich trpíte horúčkami a nemôžete jesť a piť, tak bezodkladne navštívte lekára. Lekár môže zistiť príčinu vzniku áft a podľa toho vás liečiť a účinne proti ním aj bojovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button