Ako liečiťZdravie a krása

Ako bojovať s jarnou únavou prírodnou cestou?

ako bojovať s jarnou únavou prírodnou cestouPrečítajte si tipy a rady, ako bojovať s jarnou únavou prírodnou cestou. Jarná únava postihuje časť populácie už od dôb našich predkov. Má niekoľko príznakov, ktoré ak na sebe badáte aj vy, môže sa tento problém týkať aj vás. Medzi tieto príznaky patrí neustála únava, apatia, bolesti hlavy, časté zmeny nálady a horší stav pokožky, vlasov a nechtov. Nemusíte však zúfať, existujú účinné rady, ako s jarnou únavou jednoducho zatočiť a to iba pomocou úpravy jedálnička, užívaním byliniek a ďalších prírodných prostriedkov.

Ako upraviť stravu ak chcete bojovať s jarnou únavou prírodnou cestou

Pri boji s jarnou únavou je, v prvom rade, dobré obmedziť alebo, ak je to možné, najlepšie úplne vylúčiť alkohol a fajčenie, červené mäso a údeniny, biely cukor a bielu pšeničnú múku.

Do stravy naopak zaraďte vo zvýšenej miere ryby, ovocie, zeleninu, celozrnné pečivo, orechy, klíčky a semienka.

Doplňte telu cenné látky proti jarnej únave

Na jar telu tiež musíte dodať nasledovné cenné látky:

Vitamín D

návod ako účinne bojovať s jarnou únavouPo zime, kedy sa zvyčajne stretávate s nedostatkom slnečného žiarenia, trpí organizmus nedostatkom vitamínu D, ktorý môže spôsobiť únavu a ospalosť, padanie vlasov, bolesti svalov a zvýšenú chorobnosť.

Vitamín D nájdete najmä v tučných rybách ako je napr. losos, sardinky, ďalej v treščej pečeni, ustriciach, krevetách či vaječnom žĺtku. Jeho najlepším zdrojom je však samozrejme slnečné žiarenie.

Vitamín C

Nedostatok vitamínu C sa môže prejavovať únavou, podráždenosťou a sklonom k ​​infekciám. Medzi potraviny obsahujúce najväčšie množstvo vitamínu C patrí najmä rakytník, šípky, čierne ríbezle, jahody či chren.

Na jar určite konzumujte vo zvýšenej miere medvedí cesnak, žeruchu a listy kozonohy kostcovej, žihľavy a skorocelu.

Vitamíny skupiny B

Medzi príznaky nedostatočného množstva vitamínov skupiny B v tele patrí únava, padanie vlasov, afty a kožné problémy.

Vitamíny skupiny B sú obsiahnuté najmä v strukovinách, vajciach, kvasniciach, keli, v rôznych druhoch orechov a celozrnného pečiva.

Železo

Železo pôsobí proti únave, depresiám, bolestiam hlavy a zlepšuje stav vlasov, kože a nechtov. Zvlášť účinný je v kombinácii s vitamínom C, ktorý uľahčuje jeho vstrebateľnosť. Konzumujte hlavne ovsené vločky, pečeň, klíčky, semienka či morské riasy. Železo nájdete aj v, už spomínaných, žihľavách.

Horčík

Horčík prispieva hlavne k zníženiu únavy a vyčerpanosti, navyše pomáha aj proti bolestiam hlavy. Vyskytuje sa napr. v banánoch, zelenej listovej zelenine, orieškoch, strukovinách, morských rybách a horkej čokoláde.

Dôležitý je aj pravidelný pitný režim. Tu je možné striedať neperlivú vodu, zelené, ovocné a bylinkové čaje, minerálnu vodu a riedené čerstvé zeleninové a ovocné šťavy.

Aké bylinky vám pomôžu v boji s jarnou únavou?

Najskôr je vhodné spraviť jarnú očistu tela pomocou čajov z detoxikačných byliniek (napr. žihľavy dvojdomej či púpavy lekárskej). Ľubovníkový čaj vám pomôže pri nedostatku energie a pretrvávajúce únave. Ďalej môžete užívať ženšen či guaranu.

Éterické oleje vás povzbudia a osviežia

pohyb v boji proti jarnej únave

Nasledujúce druhy éterických olejov vám pomôžu povzbudiť a osviežiť telo aj myseľ alebo zlepšiť koncentráciu.

Patrí tu rozmarín, grapefruit, mäta pieporná, škorica či sladký pomaranč.

Spánok a pohyb

Dbajte tiež na dostatočný spánok. Doprajte si aspoň 8-hodinový spánok. Pravidelne sa hýbte na čerstvom vzduchu.

Ak aj nie ste športovo založený typ, postačia vám aj prechádzky.

Varovanie

Tento článok a jednotlivé jeho body majú len informatívny charakter a nenahrádzajú odbornú lekársku starostlivosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button