Zdravie a krása

Ako bojovať proti lupinám prírodnou cestou?

boj proti lupinam prirodnou cestouPrečítajte si ako bojovať proti lupinám prírodnou cestou. Trápi Vás pokožka hlavy a vlasy plné lupín? Ak sa ich nemôžete zbaviť používaním komerčných šampónov a ďalších prípravkov pre ich odstránenie, skúste niektorú z našich rád. Vyskúšajte silu byliniek a ďalších prírodných prostriedkov, ktoré Vám pomôžu proti lupinám účinne bojovať bez použitia chémie. Poradíme vám tiež, ako upraviť váš jedálniček, aby ste liečbe lupín napomohli.

Čo je príčinou vzniku lupín?

Lupiny sú šupinky kože, ktoré odpadávajú vo väčších zhlukoch, než je bežné pri pokožky ostatných častí tela. Často ich sprevádza nepríjemné svrbenie.

Môžu byť zapríčinené hormonálnymi zmenami a s nimi spojenú nadprodukciou kožného mazu, stresom, nedostatočnou alebo nadmernou hygienou, používaním príliš agresívnej vlasovej kozmetiky, nevhodnou pokrývkou hlavy, nedostatkom niektorých cenných látok v organizme, poruchou imunity, častými zmenami teplôt, a pod. Príčinou vzniku lupín môže byť aj niektoré kožné ochorenia – napr. lupienka či seboroická dermatitída.

Skúste pri lupinách skúste si upraviť vašu stravu

Do stravy zaraďte potraviny obsahujúce vitamíny skupiny B, betakarotén, selén, zinok, omega-3 mastné kyseliny (najmä čerstvé ovocie a zeleninu, kyslomliečne výrobky, strukoviny, morské riasy, semienka, tučné ryby a orechy). Dbajte tiež na dostatočný pitný režim. Vyhýbajte sa bielemu cukru, sladkostiam, polotovarom a údeninám!

Aké prírodné ingrediencie pôsobia proti lupinám?

Kokosový olej

Kokosový olej má fungicídne, antibakteriálne a protizápalové účinky. Vmasírujte ho do vlasov a nechajte niekoľko hodín (alebo pokojne cez noc) pôsobiť. Potom vlasy dôkladne umyte.

Citrónová šťava

boj proti lupinamCitrónová šťava pomáha regulovať pH pokožky, bráni množeniu kvasiniek a čistí vlasy.

Zmiešajte lyžicu citrónovej šťavy s lyžičkou oleja a zmes naneste do vlasov, premasírujte vlasovú pokožku. Potom vlasy dôkladne umyte jemným šampónom.

Jablčný ocot

Jablčný ocot bojuje proti lupinám a svrbeniu vlasovej pokožky, navyše bráni vypadávaniu vlasov, dodáva im lesk a účinne ich čistí. Má antiseptické a antimykotické vlastnosti.

Tri lyžice jablčného octu rozmiešajte v hrnčeku vody a potom pripraveným roztokom opláchnite vlasy po umytí šampónom, nechajte ho pôsobiť asi 2 minúty a potom už vlasy umyte len čistou vodou. Použite najlepšie nepasterizovaný a nefiltrovaný jablčný ocot.

Aké bylinky použiť na liečbu lupín?

Čínsky ibištek

ako bojovať proti lupinám prírodnou cestouSušený alebo čerstvý čínsky ibištek sa úspešné používa aj v ajurvédskej medicíne. Pomôže vám nielen proti lupinám, ale aj proti rozstrapkaným končekom vlasov a inému ich poškodeniu.

Stačí vo vodnom kúpeli rozpustiť kokosový olej, pridať doň čerstvé alebo sušené kvety ibišteka a nechať ich niekoľko hodín lúhovať.

Potom vychladnutý kokosový olej nanesieme do vlasov ako masku a necháme ho pol hodiny pôsobiť. Následne vlasy umyjeme jemným prírodným šampónom.

Breza previsnutá

Odvar alebo nálev z listov brezy previsnutej sa oddávna používa na oplachovanie vlasov. Hrsť sušených listov zalejte litrom vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Nálev potom nechajte vychladnúť a po umytí vlasov šampónom ho použite na ich opláchnutie.

Medzi ďalšie bylinky, ktoré môžete použiť na oplachovanie vlasov a bojovať tak proti lupinám, patrí rumanček pravý, rozmarín lekársky, žihľava dvojdomá, šišky chmeľu obyčajného, ​​lopúch plstnatý alebo praslička roľná.

Skúste oleje proti lupinám

Využite tiež éterické oleje, ktoré môžete pridať do šampónu, kondicionéru či vlasovej masky. Proti lupinám sú vhodné nasledujúce éterické oleje: tea tree, rozmarín, citronela, eukalyptus, levanduľa, tymián, cyprus, šalvia, citrón, ale aj ďalšie.

Tip ako sa zbaviť lupín

Na umývanie vlasov používajte jemnú a nedráždivú vlasovú kozmetiku, najlepšie vyberajte prípravky, ktoré sú prírodné.

Varovanie

Overte si, že netrpíte alergiou na žiadnu zo zložiek, ktoré sú obsiahnuté vo vašej podomácky pripravenej starostlivosti o vlasy.

Éterické oleje môžu zriedkavo vyvolať alergickú reakciu, preto sa odporúča urobiť pred ich použitím kontrolný test a vyskúšať ich najprv na jemnej koži na zápästí.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button