Ako liečiť bolesť uší prírodnou cestou?
V tomto článku vám prinášame rady a tipy, ako môžete bojovať s bolesťami uší prírodnou cestou. S nepríjemnou bolesťou, hučaním alebo pískaním v ušiach sa čas od času bohužiaľ stretne takmer každý. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako si v prípade, nie príliš vážnych ťažkostí od bolesti uší uľaviť prírodnou cestou. Dôležité je povedať, že bolesť uší nemusí znamenať nič vážne, ale pri pretrvávajúcich ťažkostiach je nutné navštíviť lekára.
Bolesť uší a jej príčiny
Bolesť uší má mnoho príčin. Medzi najčastejšie príčiny patrí zápal stredného ucha, poranenie ucha, prechladnutie, zápaly zubov či ďasien a ďalšie.
Kým sa vyberiete k lekárovi, môžete vyskúšať naše rady z prírodnej lekárne. Pokiaľ vás však trápia silnejšie alebo dlhodobejšie bolesti, bolesť sprevádzaná zvýšenou teplotou či horúčka, určite lekára vyhľadajte ihneď.
Pozor na časté čistenie uší
Radi si čistíte uši, každý deň po sprchovaní? Pri týchto vetách by ste mali spozornieť, pretože aj prehnaná hygiena môže spôsobiť škodu. Je vedecky dokázané, že menej je niekedy viac.
Časté čistenie uší vatovou tyčinkou totiž môže spôsobiť dráždenie steny zvukovodu a jej následný zápal.
Naše uši sa vedia očistiť aj samé, pretože majú samočistiacu schopnosť. Odborníci hovoria, že si ich stačí vyčistiť 2 – 3 krát týždenne, nie denne a už v žiadnom prípade nie viackrát za deň.
Čistenie by malo prebiehať tak, že vatovou tyčinkou si iba jemne vytriete maz z vonkajšej časti ucha, nemali by ste zasahovať s tyčinkou až do vnútra ucha.
Ako liečiť bolesť uší pomocou byliniek?
Zo zmesi z 1 dielu zádušníka brečtanovitého, 1 dielu šalvie lekárskej a 1 dielu rebríčka obyčajného si môžete vyrobiť obklad proti bolestiam ucha z prechladnutia.
Jednu polievkovú lyžicu bylinkovej zmesi prelejte 250 ml vriacej vody, nechajte 10 minút vylúhovať a potom preceďte. Do pripraveného teplého nálevu namočte uterák a priložte si ho na boľavé ucho.
Obklad proti zápalu uší
Obklad proti zápalu stredného ucha pripravíte tak, že hrsť bylinnej zmesi tvorenej 1 dielom mäty priepornej, 1 dielom materinej dúšky obyčajnej a 2 dielmi vňate komonice lekárskej, sparíme na utierke, či uteráku vriacou vodou a teplý obklad potom priložíte na boľavé ucho.
Odstránenie hučania v ušiach
Medzi ďalšie vhodné bylinky patrí napríklad kapsička pastierska, ktorá vás zbaví nepríjemného hučania v ušiach.
Do každého ucha nakvapkajte asi 5 kvapiek šťavy z kapsičky. Kapsičku pastiersku môžete použiť aj v prípade bolestí uší pri prechladnutí.
Bolesť uší a rumanček
Proti bolestiam uší môžete skúsiť rumanček pravý, ktorý pomáha pri zápale uší. Silným nálevom si čistite uši pomocou vatového tampónu.
Aromaterapia na bolesť ucha
S bolesťou ucha môžete bojovať tiež formou aromaterapie. Vyskúšajte inhaláciu éterického oleja eukalyptus, ktorý je veľmi vhodný v oblasti ORL.
Ďalším účinným éterickým olejom je harmanček rímsky, ktorý bojuje proti najrôznejším zápalom. Stačí 3 – 5 kvapiek éterického oleja nakvapkať do vody v aromalampe.
V prípade pískania, šumenia, či zvonenia v ušiach alebo nedoslýchavosti, stravu obohaťte najmä o potraviny obsahujúce zinok (ryby, morské plody, semienka atď.), horčík (banány, orechy, špenát, pohánka a pod.), vitamíny skupiny B (zelenina, syry, pivovarské kvasnice a ďalšie). Výborný je tiež cesnak, či cesnakový koncentrát.
Vnútorne môžete užívať tinktúru z ginka dvojlaločného, ktorá vám pomôže v prípade šumenia, či pískania v ušiach a zhoršujúcom sa sluchu.
Upozornenie
- Ak bolesť nemizne alebo sa stupňuje, vyhľadajte okamžite lekára. Odporúčania uvedené v tomto článku sa ponúkajú skôr ako prvá pomoc.
- Éterický olej eukalyptus nepoužívajte u detí do 30 mesiacov.
- Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.