Ako využiť Kozonohu hostcovú v kuchyni?
V kuchyni môžete využiť Kozonohu hostcovú, ktorá je známa predovšetkým ako nepríjemná a ťažko odstrániteľná burina na záhradkách. Rastie však aj vo voľnej prírode: na krajoch lesov, na rúbaniskách alebo ako podrast krovín. Záhradkári nemajú kozonoha radi, ale v kuchyni ich poteší. Nezmarnú burinnú rastlinu možno využiť ako pikantnú listovú zeleninu. Kozonoha má vysoký obsah minerálnych látok: horčík, vápnik, železo, a tiež na vitamíny, napríklad sa uvádza, že vitamínu C obsahuje dvojnásobne viac ako citróny. Z ďalších telu prospešných látok je potrebné pripomenúť vysoký obsah vitamínu A.
Kedy môžeme Kozonohu hostcovú vidieť?
Kozonohu zbierame na jar alebo po pokosení miesta výskytu – ak ešte nekvitne. Na kuchynskú úpravu sú vhodné mladé ešte nie celkom rozvité lístky so stopkou.
Môžeme zbierať aj mladé byle, ale tie treba olúpať z tuhých vlákien.
V kuchyni ju môžeme využívať ako špenát, kel kučeravý, mangold – ako listovú planú zeleninu, najlepšie v zmesi so špenátom, žihľavou, cesnakom, pažítkou a podobne.
Vzhľadom k vysokej nutričnej hodnote je kozonoha predmetom záujmu šľachtiteľov ako perspektívna zelenina.
Prečo ľudia Kozonohu hostcovú využívajú?
V minulosti používali kuchárky na vidieku kozonohu do všetkých polievok so zápražkou.
Polievka z kozonohy (s prídavkom inej obvyklej zeleniny, zemiakov, chrumiek a podobne) chutí rovnaku ako napríklad kapustnica alebo kelová polievka. Má chuť trochu podobnú ako zelerová alebo petržlenová vňať, čo plynie z jej botanickej príbuznosti.
Stopky listov a mäkké byle kvetov môžeme pridávať do zeleninových šalátov.
Ľahko korenistá chuť mrkvovitých rastlín (mrkva, zeler, paštrnák, petržlen) nám nie je neznáma – šaláty sú pikatní a príjemne vonia.
Recept ako využiť Kozonohu hostcovú v kuchyni
- 500 g mletého mäsa
- jedna cibuľa
- štyri strúčiky cesnaku
- pollitrový hrnček mladých listov kozonoha
- jedno vajce
- majorán
- soľ
- korenie
- strúhanka
- vývar
- mlieko alebo voda na zvlhčenie strúhanka
- olej na vyprážanie
Kozonohu jemne posekáme, dáme do sita a sparíme vrelú vodou. Z prísad vypracujeme hmotu, z ktorej tvoríme placky. Môžeme ich smažiť priamo alebo ešte obaliť v trojobale.
Z korenenej zmesi môžeme tiež vytvoriť podlhovastú šišku a podliatu vodou ju upiecť ako klasickú sekanú. Podávame teplé aj studené.
Ak sa vám tento článok páčil, prečítajte si aj: