Ako liečiťZdravie a krása

Ako sa zbaviť štikútky?

štikútka Štikútka nás zvyčajne zastihne vo veľmi nevhodnom okamihu a dostane nas do veľmi nepríjemnej situácie. Je to vlastne súhra týchto troch javov zároveň: kŕč bránice, prudký vdych a súčasný uzáver hlasiviek. Štikútka môže byť iba krátkodobou záležitosťou, ktorá neznamená žiadne zdravotné problémy, ak vieme, ako ju rýchlo odstrániť. Málokto ale vie, že môže byť aj prejavom vážnejších zdravotných problémov. Ako sa rýchlo a efektívne zbaviť štikútky? Prečítajte si naše tipy, ako na to a čkať sa vám dlho nebude. 

Existuje niekoľko tipov, ako sa zbaviť štikútky:

Zmena dýchania

Skúste sa posadiť a zhlboka dýchať a tým sa zbaviť štikútky. Druhou možnosťou, ktorá sa týka dýchania, je úplné zastavenie dychu na čo najdlhší čas.

To znamená hlboko sa nadýchnuť a vydržať nedýchať. Takto to opakujte minimálne trikrát.

Zmena polohy

Podľa odborníkov pomôže aj zmena polohy človeka. Napríklad ak stál, keď ho štikútka zastihla, je dobré, keď si sadne, ľahne alebo sa aspoň predkloní.

Voda

voda na zbavenie sa štikútky

Veľmi častou radou je vypiť niekoľko hltov studenej vody.

Štikútku môže spôsobiť podráždenie žalúdka objemným jedlom, korením a pod., preto je vhodné sa napiť. Často je to veľmi účinný spôsob, ako sa zbaviť štikútky.

Dýchanie do vrecka

Lekári odporúčajú dýchanie do vrecka 3 – 5 minút kvôli vyššej koncentrácii oxidu uhličitého.

Bolestivý podnet

Niekedy môže byť veľmi účinný nejaký bolestivý podnet. Nechajte sa od niekoho tresnúť do chrbta alebo si štipnite do ucha. Táto metóda zaberie, ak bola štikútka vyvolaná skôr psychickým duševným procesom.

Cukor a ocot

Môžete tiež skúsiť namočiť kocku cukru do octu, potom ju vložte pod jazyk a nechajte ju tam rozpustiť. Potom zľahka prehltnite, aj keď nebude chutiť dobre.

Kombinácia viacerých prostriedkov

ako sa rýchlo zbaviť štikútkyMojím osvedčeným spôsobom je zhlboka sa nadýchnuť, zadržať dych a pritom vypiť 1 – 2 hlty vody.

Ak to nezaberie na prvýkrát, opakujte to dvakrát alebo trikrát. Táto metóda ma nikdy nesklame, keď sa potrebujem zbaviť štikútky.

Odporúča sa ale napr. aj pitie v predklone. To znamená, že sa predkloníte nad stolom, kde máte položený pohár s pitím. Dýchajte nosom a v predklone slamkou pomaly z pohára pite vodu.

Môžete tiež vyskúšať rôzne vône alebo masáže reflektogenných zón (napr. tlak na očné buľvy).

Varovanie

Ak vás neprejde štikútka do 24 hodín, začína to pre vás byť nebezpečné a preto radšej vyhľadajte lekára.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button