Zdravie a krása

Ako sa stravovať s cukrovkou?

cukrovkaCukor je nevyhnutný zdroj energie ľudského organizmu, musí ho byť ale optimálne množstvo. Príliš vysoká hladina cukru (glukózy) v krvi spôsobuje cukrovku. Táto choroba sa prejavuje napr. smädom, častým močením, úbytkom hmotnosti, únavou, opakujúcimi sa infekciami alebo problémy so zrakom. Cukrovka sa môže objaviť v dvoch variantoch. Jedna je vrodená a možno ju liečiť len inzulínovými injekciami (IDDM), druhá sa objavuje v neskoršom veku a možno ju liečiť vyváženým jedálničkom so špeciálnymi obmedzeniami. Ako sa správne stravovať s cukrovkou?

Zásady ako sa stravovať s cukrovkou

Jedzte pravidelne

Ak trpíte cukrovkou urobte si svoj vlastný plán, aké množstvo jedla a ako často budete konzumovať. A tento plán dodržujte.

Pre diabetika je veľmi dôležité pravidelne jesť, aby hladina cukru v krvi zostávala stále rovnaká.

Jedzte jedlá bohaté na škrob a vlákninu

ako sa stravovať s cukrovkouAk sa chcete stravovať s cukrovkou správne tak jedzte celozrnný chlieb, fazuľu, hrášok, šošovicu – všetky tieto potraviny spôsobujú pozvoľné zvýšenie hladiny krvného cukru, pretože vďaka vláknine spomaľujú uvoľňovanie glukózy.

Obmedzte sladkosti

Nealkoholické sladené nápoje, cukríky, sušienky, čokoládu, torty, to všetko by ste ako cukrovkár mali obmedziť. Cukor sa rýchlo vstrebáva, a preto vám môže poriadne zamávať s hladinou krvného cukru.

Namiesto sladkého ovocia zelenina

Čerstvé ovocie alebo zelenina môže byť rovnako lahodná desiata ako koláč alebo iné sladké a ešte budete mať dobrý pocit, že to prispieva vášmu zdraviu. Ovocie i zelenina obsahujú rozpustnú vlákninu a vitamíny, a preto sú veľmi vhodné.

Dajte si ale pozor na veľmi sladké druhy ovocia ako je hroznové víno, alebo na sušené ovocie, kde môže byť cukor ešte viac koncentrovaný. Ak trpíte cukrovkou takéto ovocie jedzte radšej v malom množstve.

Viac bielkovín

bielkoviny a zdravé diétyPotraviny, ktoré by sa mali vo vašom jedálničku objaviť minimálne v dvoch jedlách, sú rozhodne mäso, vajcia a syry. Neznamená to ale stálu konzumácii týchto troch potravín.

Alternatívnym zdrojom bielkovín sú aj ryby alebo strukoviny. Konzumovať ich tiež môžete po malých porciách, ktoré nie sú pre vašu telesnú hmotnosť takým problémom.

Menej tukov

Tuky zvyšujú riziko cievnych a srdcových chorôb. Ako ich obmedziť? Jednoducho. Namiesto tučného mäsa alebo údenín si dajte kuracie alebo rybie mäso. Nestravujte sa vo fast foodoch, kde je väčšina ponuky vyprážané jedlá.

cukrovka a jedloVyhýbajte sa sladkostiam, a to tým, ktoré sú určené pre diabetikov. Často majú totiž len znížený obsah cukru, ale tuk je zachovaný ako u normálnych sladkostí.

Mliečne výrobky kupujte radšej nízkotučné (mlieko, jogurty, tvarohy, syry). Menej si primasťujte zemiaky a namiesto masla si mažte chleba margarínom.

Menej soli

Ľudia trpiaci cukrovkou majú často tiež problémy s vyšším krvným tlakom, preto by mali obmedziť príliš solená jedla. Uvedomte si však, že polotovary už v sebe soľ obsahujú.

Alkohol

Alkohol piť môžete, ale ako sa hovorí: nič sa nemá preháňať. Platí to aj pre konzumáciu alkoholu pri cukrovke.

Nesladené nápoje

Ideálny nápoj pre diabetika je minerálna voda.

Umelé sladidlo

Je dobrou náhradou cukru, preto sa odporúča na sladenie.

Tipy ako sa stravovať s cukrovkou

Naše tipy samozrejme nenahradia rady odborníka, ktorý vám zostaví jedálniček na mieru presne podľa vášho typu cukrovky aj v závislosti na ďalších faktoroch.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button