Zdravie a krása

Ako sa opaľovať v meste?

leto a ako sa opaľovať v mesteNa ochranu pred slniečkom v meste obvykle zabúdame a dostatočne sa nechránime. Stačí zájsť do záhradky, reštaurácie na obed a kožu si ľahko spálime. Opaľovať sa v mestskom prostredí môžeme aj zdravšie. Ako sa opaľovať v meste?

Čo budete potrebovať ak sa chcete opaľovať v meste

  • opaľovacie prostriedky – opaľovací krém, opaľovací gél, opaľovací sprej
  • krém po opaľovanie

Ochranný faktor

Chráňte sa opaľovacím krémom s ochranným faktorom minimálne 15. Na forme opaľovacieho prostriedku praktickykamarátky nezáleží (sprej, krém, olej, gél), sledujte najmä ochranný faktor uvedený na obale.

Ochranný faktor udáva, koľkokrát môžete dlhšie zostať na slniečku oproti stavu, kedy nie ste chránený.

Človek sa zvyčajne spáli po 15 až 20 minútach. Vďaka SPF 10 môžete byť na slniečku zhruba 150 minút. Samozrejme záleží na typu kože.

Na poludnie najagresívnejšie slnko

Zdržujte sa v chládku a pod slnečníkom. Slnečník vás neochráni úplne, nezabudnite však, že v poludňajších hodinách je ultrafialové žiarenie najvyššie.

Aj cez okno opáli

Ak počas obeda cestujete mestskou hromadnou dopravou alebo autom, pamätajte, že škodlivé žiarenie preniká aj cez sklo. To isté platí pre tých, ktorý pracujú vonku v meste, alebo v kancelárii za oknom.

Chráňte jednotlivé časti tela

astridZvýšenú starostlivosť venujte tým častiam tela, ktoré sú slnečným lúčom vystavená najviac. Tými sú nos, uši, zátylok, ramená, ak ich máme odhalené, prípadne priehlavky na nohách, ak máme obuté sandále.

Tieto časti natrite opaľovacím prostriedkom s vyšším ochranným faktorom. Použite tiež šiltovku a slnečné okuliare s ochranným faktorom.

Hladká pokožka

Použite krém po opaľovaní na upokojenie pokožky.

Tipy ako sa opaľovať v meste

Zistite si svoj fototyp:

Fototyp 1: Citlivá bledá pleť, na slnku červenie, často ryšavé vlasy, vlastná ochrana 5-10 minút.

Fototyp 2: Plavé vlasy, svetlá pleť, občas červenie, pomaly sa opaľuje, vlastná ochrana 10-20 minút.

Fototyp 3: Svetlo hnedá pleť, vlasy tmavý blond, svetlo hnedé alebo čierne, celkom dobré opaľovanie sa, vlastná ochrana 25 minút.

Fototyp 4: Snedá koža, hnedé vlasy, opaľuje sa dohneda, nespáli sa, vlastná ochrana 30 minút.

Varovanie

Nezabudnite, že aj v zime môže byť slniečko veľmi agresívne, aj v meste.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button