Ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí?

obklady pri chrípke a prechladnutí a liečbaNávody ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí. Sezóna prechladnutí už začala a ak ste sa už stihli niekde ochorieť, poradíme vám čo s tým. V našom článku nájdete tipy, ako sa zbaviť prechladnutia pomocou prírodných prostriedkov, ktoré máte určite doma. Nasledujúce riadky vám poradia, ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí. Dozviete sa, ako urobiť obklad medový, citrónový, chrenový či Priessnitzov obklad.


Prečo používať obklady pri chrípke a prechladnutí

Obklady a zábaly využívali už naši predkovia. Síce sa jedná o „babské rady“, avšak tieto postupy sú mnohokrát účinnejšie ako užívanie chemických liekov, ktoré naše telo ešte viac zanášajú.

Jednotlivé druhy obkladov

Chrenové obklady pri chrípke a prechladnutí

Chrenový obklad pôsobí na bolesť v krku, prechladnutie a kašeľ. Pri jeho výrobe postupujte takto: zmiešajte približne 100 g nastrúhaného chrenu s 1/2 kilogramom múky a 2 lyžicami masti.

Z tejto zmesi vypracujte cesto, vyvaľkajte placku, ohrejte ju na kúrení či zľahka na panvici. Následne ju zabaľte do uteráka a priložte zhruba na 20 minút na chrbát či ramená. Pred priložením chrenovej placky sa odporúča miesto ešte natrieť masťou, aby nedošlo k podráždeniu kože. Chren je pri kašli veľmi účinným pomocníkom.

Medové obklady 

citrón a med na obklady pri chrípkeMedový obklad pôsobí pri chrípke, prechladnutí a najmä pri silnom zahlienení a kašli. Pôsobí protizápalovo, zahrieva a uľavuje. Pripravíte ho zmiešaním medu s trochou múky a rastlinného oleja.

Zmes natrite na gázu a priložte ju na hrudník, ktorý potom oviažte napr. väčším uterákom či osuškou, aby ostal v teple. Zábal nechajte pôsobiť najlepšie cez noc alebo aspoň niekoľko hodín.


Citrónové obklady pri chrípke a prechladnutí

Citrónový obklad využijete najmä pri kašli a bronchitíde. Stačí šťavu z 1 bio citróna vytlačiť do 0,5 litra horúcej vody. Do roztoku namočte bavlnenú šatku či plienku, vyžmýkajte ju a priložte na oblasť pŕs na chrbát, potom obklad previažte suchou šatkou alebo uterákom a ramená udržujte v teple.

Priessnitzové obklady pri chrípke a prechladnutí

Tento veľmi známy a používaný obklad pôsobí proti mnohým zdravotným neduhom. Aplikujte ho v prípade angíny, laryngitídy, horúčky či suchého kašľa. Na pokožku krku či hrudníka najprv priložte bavlnenú látku namočenú v studenej vode a pritlačte ju tak, aby dobre priliehala. Na ňu priložte igelit tak, aby namočenú látku presahoval na všetkých stranách.

Nakoniec všetko previažte suchou bavlnenou šatkou alebo látkou z bavlny. Obklad nechajte pôsobiť asi hodinu.

Prevencia proti chrípke a prechladnutiu

Na prevenciu treba myslieť počas celého roka, no ak vo vašom okolí pribúda čoraz viac „pacientov“, musíte zvýšiť pozornosť a dopriať si denne pár zaručených bojovníkov proti chorobe, ktorých pomoc využívali v takomto období aj naše babičky. Doprajte si najviac:

  • čerstvé citrusové plody
  • kyslá kapusta
  • cesnak
  • cibuľa
  • zázvor
  • med

Dobrá rada nad zlato!

chrípkaV prípade, že už ste ochoreli, počas celej doby liečenia pite dostatok tekutín. Odporúča sa aby ste striedali rôzne bylinkové čaje s čistou vodou (len vlažnej alebo izbovej teploty), do ktorých zakaždým pridajte šťavu z citróna.

Pozor – aby sa zachovali účinky vitamínu C, vytláčajte citrón až do vychladeného nápoja. A k rýchlemu uzdraveniu vám zaručene pomôže aj poctivý a poriadne silný kurací vývar so zeleninou.

Tip

Teplota vody pre prípravu Priessnitzového obkladu pre deti by mala byť okolo 22 ° C.

Varovanie

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.