Ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí?
Využitie obkladov pri chrípke a prechladnutí
Ak máte chrípku alebo ste prechladnutí, obklady môžu byť veľmi účinným spôsobom na zmiernenie príznakov. Je veľmi pravdepodobné, že už máte všetky potrebné prísady doma, aby ste si mohli takýto obklad vytvoriť. Návody ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí. Sezóna prechladnutí už začala a ak ste sa už stihli niekde ochorieť, poradíme vám čo s tým. V našom článku nájdete tipy, ako sa zbaviť prechladnutia pomocou prírodných prostriedkov, ktoré máte určite doma. Nasledujúce riadky vám poradia, ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí. Dozviete sa, ako urobiť obklad medový, citrónový, chrenový či Priessnitzov obklad.
Prečo používať obklady pri chrípke a prechladnutí
Obklady a zábaly využívali už naši predkovia. Síce sa jedná o „babské rady“, avšak tieto postupy sú mnohokrát účinnejšie ako užívanie chemických liekov, ktoré naše telo ešte viac zanášajú.
Jednotlivé druhy obkladov
Chrenové obklady pri chrípke a prechladnutí
Pre tých, ktorí majú silnejšie príznaky prechladnutia, odporúčame chrenový obklad. Stačí nastrúhať kúsok čerstvého chrenu a dať ho na chrbát. Horká vôňa chrenu pomôže rozšíriť cievy a uvoľniť dýchacie cesty.
Chrenový obklad pôsobí na bolesť v krku, prechladnutie a kašeľ. Pri jeho výrobe postupujte takto: zmiešajte približne 100 g nastrúhaného chrenu s 1/2 kilogramom múky a 2 lyžicami masti.
Z tejto zmesi vypracujte cesto, vyvaľkajte placku, ohrejte ju na kúrení či zľahka na panvici. Následne ju zabaľte do uteráka a priložte zhruba na 20 minút na chrbát či ramená. Pred priložením chrenovej placky sa odporúča miesto ešte natrieť masťou, aby nedošlo k podráždeniu kože. Chren je pri kašli veľmi účinným pomocníkom.
Medové obklady
Prvým tipom je medový obklad. Stačí zmiešať med s troškou horúcej vody a naniesť túto zmes na hrudník a chrbát. Táto kombinácia zmierni kašeľ a uvoľní dýchacie cesty.
Medový obklad pôsobí pri chrípke, prechladnutí a najmä pri silnom zahlienení a kašli. Pôsobí protizápalovo, zahrieva a uľavuje. Pripravíte ho zmiešaním medu s trochou múky a rastlinného oleja.
Zmes natrite na gázu a priložte ju na hrudník, ktorý potom oviažte napr. väčším uterákom či osuškou, aby ostal v teple.
Zábal nechajte pôsobiť najlepšie cez noc alebo aspoň niekoľko hodín.
Citrónové obklady pri chrípke a prechladnutí
Ďalším účinným obkladom je citrónový obklad. Nastrúhajte citrónovú kôru a umiestnite ju na hrudník. Citrónová vôňa zmierni upchatý nos a pomôže pri nádche.
Citrónový obklad využijete najmä pri kašli a bronchitíde. Stačí šťavu z 1 bio citróna vytlačiť do 0,5 litra horúcej vody.
Do roztoku namočte bavlnenú šatku či plienku, vyžmýkajte ju a priložte na oblasť pŕs na chrbát, potom obklad previažte suchou šatkou alebo uterákom a ramená udržujte v teple.
Priessnitzové obklady pri chrípke a prechladnutí
Priessnitzov obklad je tiež veľmi dobrou voľbou. Stačí umiestniť na postihnuté miesto studený obklad a nechať ho pôsobiť približne 20 minút až 1 hodinu.
Tento veľmi známy a používaný obklad pôsobí proti mnohým zdravotným neduhom. Aplikujte ho v prípade angíny, laryngitídy, horúčky či suchého kašľa. Na pokožku krku či hrudníka najprv priložte bavlnenú látku namočenú v studenej vode a pritlačte ju tak, aby dobre priliehala. Na ňu priložte igelit tak, aby namočenú látku presahoval na všetkých stranách.
Nakoniec všetko previažte suchou bavlnenou šatkou alebo látkou z bavlny. Obklad nechajte pôsobiť asi hodinu.
Prevencia proti chrípke a prechladnutiu
Na prevenciu treba myslieť počas celého roka, no ak vo vašom okolí pribúda čoraz viac „pacientov“, musíte zvýšiť pozornosť a dopriať si denne pár zaručených bojovníkov proti chorobe, ktorých pomoc využívali v takomto období aj naše babičky. Doprajte si najviac:
- čerstvé citrusové plody
- kyslá kapusta
- cesnak
- cibuľa
- zázvor
- med
Tieto jednoduché prírodné prostriedky môžu byť veľmi účinnou alternatívou k liekom a pomôžu vám zbaviť sa chrípky a prechladnutia rýchlo a efektívne.
Dobrá rada nad zlato!
V prípade, že už ste ochoreli, počas celej doby liečenia pite dostatok tekutín. Odporúča sa aby ste striedali rôzne bylinkové čaje s čistou vodou (len vlažnej alebo izbovej teploty), do ktorých zakaždým pridajte šťavu z citróna.
Pozor – aby sa zachovali účinky vitamínu C, vytláčajte citrón až do vychladeného nápoja. A k rýchlemu uzdraveniu vám zaručene pomôže aj poctivý a poriadne silný kurací vývar so zeleninou.
Tip
Teplota vody pre prípravu Priessnitzového obkladu pre deti by mala byť okolo 22 °C.
Táto teplota je ideálna, pretože je pohodlná a bezpečná pre citlivú detskú pokožku. Priessnitzový obklad je tradičná terapeutická technika používaná na liečbu zápalových a bolestivých stavov, ako je napríklad horúčka, zápaly kĺbov alebo svalové napätie.
Pre lepší terapeutický účinok je odporúčané ponechať obklad na postihnutom mieste po dobu 10 až 15 minút. Po jeho použití je dôležité obklad správne odstrániť a detskú pokožku dôkladne vysušiť.
Upozornenie
Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.
Prečítajte si aj tieto články:
- Ako si vyrobiť účinný tymianový sirup proti kašľu?
- Ako bojovať so zápalom močového mechúra prírodnou cestou?
- Ako liečiť kašeľ prírodnou cestou?
- Ako pozitívne pôsobí lykopén na náš organizmus?
- Ako pomáha kajenské korenie liečiť?
- Ako odstrániť zápchu prírodnou cestou?
- Ako využiť hluchavku bielu?
- Ako sa najrýchlejšie zbaviť modriny pod okom?