Ako liečiť

Ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí?

obklady pri chrípke a prechladnutí a liečbaNávody ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí. Sezóna prechladnutí už začala a ak ste sa už stihli niekde ochorieť, poradíme vám čo s tým. V našom článku nájdete tipy, ako sa zbaviť prechladnutia pomocou prírodných prostriedkov, ktoré máte určite doma. Nasledujúce riadky vám poradia, ako využiť obklady pri chrípke a prechladnutí. Dozviete sa, ako urobiť obklad medový, citrónový, chrenový či Priessnitzov obklad.

Prečo používať obklady pri chrípke a prechladnutí

Obklady a zábaly využívali už naši predkovia. Síce sa jedná o „babské rady“, avšak tieto postupy sú mnohokrát účinnejšie ako užívanie chemických liekov, ktoré naše telo ešte viac zanášajú.

Jednotlivé druhy obkladov

Chrenové obklady pri chrípke a prechladnutí

Chrenový obklad pôsobí na bolesť v krku, prechladnutie a kašeľ. Pri jeho výrobe postupujte takto: zmiešajte približne 100 g nastrúhaného chrenu s 1/2 kilogramom múky a 2 lyžicami masti.

Z tejto zmesi vypracujte cesto, vyvaľkajte placku, ohrejte ju na kúrení či zľahka na panvici. Následne ju zabaľte do uteráka a priložte zhruba na 20 minút na chrbát či ramená. Pred priložením chrenovej placky sa odporúča miesto ešte natrieť masťou, aby nedošlo k podráždeniu kože. Chren je pri kašli veľmi účinným pomocníkom.

Medové obklady 

citrón a med na obklady pri chrípkeMedový obklad pôsobí pri chrípke, prechladnutí a najmä pri silnom zahlienení a kašli. Pôsobí protizápalovo, zahrieva a uľavuje. Pripravíte ho zmiešaním medu s trochou múky a rastlinného oleja.

Zmes natrite na gázu a priložte ju na hrudník, ktorý potom oviažte napr. väčším uterákom či osuškou, aby ostal v teple.

Zábal nechajte pôsobiť najlepšie cez noc alebo aspoň niekoľko hodín.

Citrónové obklady pri chrípke a prechladnutí

Citrónový obklad využijete najmä pri kašli a bronchitíde. Stačí šťavu z 1 bio citróna vytlačiť do 0,5 litra horúcej vody.

Do roztoku namočte bavlnenú šatku či plienku, vyžmýkajte ju a priložte na oblasť pŕs na chrbát, potom obklad previažte suchou šatkou alebo uterákom a ramená udržujte v teple.

Priessnitzové obklady pri chrípke a prechladnutí

Tento veľmi známy a používaný obklad pôsobí proti mnohým zdravotným neduhom. Aplikujte ho v prípade angíny, laryngitídy, horúčky či suchého kašľa. Na pokožku krku či hrudníka najprv priložte bavlnenú látku namočenú v studenej vode a pritlačte ju tak, aby dobre priliehala. Na ňu priložte igelit tak, aby namočenú látku presahoval na všetkých stranách.

Nakoniec všetko previažte suchou bavlnenou šatkou alebo látkou z bavlny. Obklad nechajte pôsobiť asi hodinu.

Prevencia proti chrípke a prechladnutiu

Na prevenciu treba myslieť počas celého roka, no ak vo vašom okolí pribúda čoraz viac „pacientov“, musíte zvýšiť pozornosť a dopriať si denne pár zaručených bojovníkov proti chorobe, ktorých pomoc využívali v takomto období aj naše babičky. Doprajte si najviac:

  • čerstvé citrusové plody
  • kyslá kapusta
  • cesnak
  • cibuľa
  • zázvor
  • med

Dobrá rada nad zlato!

chrípkaV prípade, že už ste ochoreli, počas celej doby liečenia pite dostatok tekutín. Odporúča sa aby ste striedali rôzne bylinkové čaje s čistou vodou (len vlažnej alebo izbovej teploty), do ktorých zakaždým pridajte šťavu z citróna.

Pozor – aby sa zachovali účinky vitamínu C, vytláčajte citrón až do vychladeného nápoja. A k rýchlemu uzdraveniu vám zaručene pomôže aj poctivý a poriadne silný kurací vývar so zeleninou.

Tip

Teplota vody pre prípravu Priessnitzového obkladu pre deti by mala byť okolo 22 ° C.

Varovanie

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button