Ako liečiťZdravie a krása

Ako na čierny kašeľ?

čierny kašeľ

Pertusi –  čierny (dávivý) kašeľ je ochorenie dýchacieho systému. Jedná sa o vysoko nákazlivú kvapôčkovú infekciu spôsobenú baktériou Bordetella pertusis. Tá napáda sliznice horných dýchacích ciest a je zodpovedná za silný, dávivý, kŕčovitý a urputný kašeľ. Záchvat kašľa je sprevádzaný zvracaním a veľkým utrpením. Choroba postihuje najviac deti, a to už deti od dojčenského veku, kedy je riziko ohrozenia života najvyššie. Dieťa nakazené touto infekciou v priebehu skľučujúceho kašľa LAPE po vzduchu, ťažko chytá dych a môže dôjsť aj k zástave dychu. Prečítajte si článok ako čierny kašeľ liečiť, ako sa prejavuje a ako ho diagnostikovať.

Ako spoznať čierny kašeľ

Počiatočné príznaky čierneho kašľa sa podobajú bežnému nachladnutiu ako je práve nádcha, kýchanie, zvýšená telesná teplota. A preto sa čierny kašeľ v počiatočnej fáze veľmi ťažko rozpoznáva.

Postupne sa objavuje kašeľ silnejší a nastáva typický prejav choroby. Neprestávajúce urputné kašľanie, kedy sa hrtan dostáva až do kŕča a pacient sa často dusí. Typickým prejavom je tiež vracanie po záchvatoch a veľmi vysoké teploty.

Nepodceňujte nádchu

Nádcha je vlastne tiež kvapôčková choroba, ktorá sa prenáša iba medzi ľuďmi kýchaním, smrkaním, kašľom, a možno ju teda vdýchnuť z ovzdušia.

Aj keď nádchou a nevinnými príznakmi čierny kašeľ začína, nie je potrebné panikáriť. Na nádchu sme zvyknutí. V určitom ročnom období ju máme častejšie a za chorobu ju ani nepovažujeme.

Dôležitá je prevencia

Tá spočíva v očkovaní. Očkovanie proti čiernemu kašľu je súčasťou trojkombinácie – čierny kašeľ, záškrt, tetanus. Očkujú sa dojčatá, ďalšie očkovanie nasleduje v osemnástich mesiacoch dieťaťa a k poslednému preočkovanie dochádza v piatich rokoch.

prevencia proti čiernemu kašľuOchrana po očkovaní nie je trvalá, a preto sa uvažuje o zmene očkovaní tak, že by sa preočkovávali deti ešte raz v desiatich rokoch.

Povinným očkovaním v dávnej minulosti bol celkový výskyt choroby veľmi obmedzený, ale čas od času sa objavuje zmutovaný gén tohto vírusu. Pri priamom výskyte choroby je nutné predpísať širokospektrálne antibiotiká.

Ako čierny kašeľ diagnostikovať

Výterom z krku, ktorý je dôkazom prítomnosti baktérií. Vyšetrením krvi sa stanovujú protilátky proti čiernemu kašľu.

Ďalším vyšetrením je RTG pľúc, a prípadne mikrobiologické vyšetrenie. Lieči sa špecifickými antibiotikami, ktoré sa užívajú väčšinou niekoľko týždňov.

Priebeh čierneho kašľa

Pri ochorení môže byť zvýšená teplota, kýchanie, nádcha, pokašliavanie, únava. Toto obdobie trvá 10 – 15 dní. Intenzita sa stupňuje až do kŕčovitého kašľa. Pri záchvate kašľa, ktorý je silne bolestivý a úmorný, pacient zmodrie, slzia mu oči, máva vyplazený jazyk a stráca dych, lapá po dychu a je značne vysilený. Záchvat sa končí vykašliavaním hlienu alebo vracaním.

Záchvaty kašľa sa denne opakujú, a to až 50 krát za deň, po dobu priemerne 6 – 10 týždňov, ale aj dlhšie. Desiatky záchvatov sú častejšie v noci a sú značne vyčerpávajúce.

Pomáha čerstvý vzduch a tlak vzduchu vo vyšších polohách

Z vlastnej skúsenosti, presnejšie povedané zo skúsenosti mojich rodičov, pretože, aj keď som čierny kašeľ prekonala, si to vzhľadom na svoj vek pamätať nemôžem.

baktéria čierneho kašľaBoli sme traja malí súrodenci a všetci naraz sme ochoreli čiernym kašľom. Choroba mala totožný priebeh, ako je všeobecne známy. Úporný kašeľ až do konečnej fázy záchvatov sa dostavoval hlavne v noci.

Neustávajúci kašeľ, dávenie, vzlykanie, plač a zvracanie – a do rána plná vaňa znečistenej posteľnej bielizne. Tak to bolo deň, čo deň. Každodenné utrpenie nielen pre nás, malých pacientov, ale pre celú rodinu, ktoré nemalo konca.

Bolo osvedčené chodiť na čistý vzduch do prírody, najmä do kopcov, kde bol iný tlak vzduchu a silný kašeľ ustával.

Matka nás naložila všetkých do detského kočíka a doslova drela do kopcov, kde sa lepšie dýchalo a menej kašľalo. Jej sa však dýchalo ťažko. Zo svojich šesťdesiatich kilogramov schudla na 45 kíl. Prežili sme všetci.

Ako prebieha liečba

U dojčiat mladších ako 6 mesiacov je samozrejmosťou hospitalizácia s nutnosťou monitorovania vitálnych funkcií. V nutných prípadoch sú predpísané ešte kortikoidy, ktoré znižujú počet a intenzitu záchvatov. Po odznení teplôt je odporúčaný pobyt na čerstvom vzduchu.

Hospitalizácia u väčších detí je nutná iba vo vážnych prípadoch. Ak sa dieťa lieči v domácom prostredí, malo by byť izolované od ostatných členov rodiny, najmä, keď je v rodine dieťa, ktoré ešte nebolo očkované.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button