Ako liečiť

7 tipov, ako na mozole na rukách a nohách

ako odstrániť mozolePoznajú to najmä remeselníci a iní manuálne pracujúci, avšak s problémom sa stretávajú aj vášniví záhradkári. Ten problém sa volá mozole. Najčastejšie sa vytvárajú na rukách, respektíve v hornej časti dlaní, u prstov. 7 tipov, ako na mozole na rukách a nohách.

Obsah článku:

  • Čo to je
  • Ako ich liečiť
  • Ako dlho to potrvá

Mozole na rukách síce nie sú žiadnym závažným ochorením, môžu vám však vadiť z estetického hľadiska, niekedy sú navyše aj celkom bolestivé.

Objavujú sa ale aj na nohách, a to hlavne v dôsledku dlhodobého a častého státia, ale aj ako následok nosenia nevhodnej obuvi.

Čo sú to mozole?

Mozole možno charakterizovať ako kožný problém, kedy dochádza k postupnému stvrdnutiu kožných buniek, ba dokonca k ich úplnému odumretiu. Je to spôsobené trvalým a pravidelným tlakom na určité miesto.

Zatiaľ čo pri jednorazovej námahe sa vám urobí klasický pľuzgier, pri pravidelnom zvýšenom tlaku na dané miesto sa už začínajú objavovať mozole. Koža je potom hrubšia než obvykle, tmavšia a niekedy aj vyvýšená. Pokožka je pri mozoľoch tvrdšia.

V klasických prípadoch mozole nie sú nijakou prekážkou. V určitej fáze a najmä na nohách však môžu spôsobovať bolesť pri každom našliapnutí na postihnuté miesto.

Hlavné príznaky mozoľov:

  • Stvrdnutá koža
  • Tmavšie sfarbenie kože
  • Bolesť pri väčšom tlaku
  • Suchá pokožka na postihnutom mieste

Ako liečiť mozole?

1. Krémy na ruky

krém na ruky a hydratovanie pokožkyLiečba mozoľov spočíva hlavne v dôkladnej starostlivosti o pokožku. Tú treba premasťovať a zvlhčovať pomocou vhodných hydratačných krémov na ruky.

Účinný je napríklad krém na ruky s olejom z ruži a mandlí, ktorý pokožke dodá potrebnú vláčnosť a udrží ju jemnú a sviežu.

Ochranné krémy aplikujte výhradne na čistú umytú pokožku, ktorú dôkladne osušíte.

2. Ochranné pomôcky

Ak vás trápia mozole na rukách a pracujete manuálne, využívajte aj ochranné pomôcky na ruky, teda najmä ochranné rukavice, ak je to samozrejme možné.

3. Náplasť

Na liečbu mozoľov pomáha aj ochrana postihnutého miesta pomocou náplasti. Tú možno použiť zároveň aj ako preventívne opatrenie, ktoré vzniknutiu mozoľov zabráni.

4. Zmena obuvi

Ak máte mozole na chodidlách, potom zvážte, či nebude vhodné zmeniť obuv tak, aby vás v nej nohy príliš netlačili. Práve zle zvolená obuv je jednou z hlavných príčin vzniku mozoľov na nohách.

Prečítajte si aj: Ako vybrať topánky na behanie?

5. Ceruzka na odstránenie mozoľov

odstraňovanie mozoľov na noháchV prípade, že sa odhodláte na odstránenie mozoľov, môže vám pomôcť špeciálna ceruzka na odstránenie mozoľov a kurích ôk.

Tá obsahuje kyselinu trichlóroctovú.

Gél z nej pomáha k obmene kožných buniek, čo má za následok postupné odlúpnutie starej stvrdnutej pokožky.

6. Zmena jedálnička

V neposlednom rade je na liečbu mozoľov dobré zmeniť stravovanie, respektíve do neho zaradiť jedlá, ktoré obsahujú živiny, vitamíny a minerály, ktoré majú pozitívne účinky na zdravie pokožky.

Tento krok je tiež jedným z dôležitých preventívnych opatrení.

7. Pilník na mozole

Mozole sa dajú zmierniť či úplne odstrániť tiež násilnejšou formou, kedy použijete pilník na ruky. S jeho pomocou odstránite stvrdnutú pokožku.

Ako dlho potrvá zbavenie sa mozoľov?

Odstrániť mozole môže byť behom na dlhú trať v prípade, že denne pracujete manuálne. V tom prípade je totiž jasné, že bude na postihnuté miesta neustále vyvíjaný tlak.

Aj keď sa tak mozoľov raz zbavíte, môžu sa v priebehu niekoľkých dní či týždňov znova objaviť.

Našťastie väčšinou nejde o žiadny tragický problém, mnohí z vás si na mozole tak nejako skrátka zvyknú. Znovu opakujem, že je predovšetkým dôležitá dobrá prevencia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button