Ako vybrať domácu pekáreň?
Domácí chlieb prináša mnoho výhod, vyjde vás oveľa lacnejšie, ako ten kupovaný, a tiež viete, z čoho je upečený. V domácej pekárni však nemusíte piecť iba chlieb, ale napríklad aj sekanú. Domáca pekáreň pomáha s tvorbou mnohými ciest a je dobrým pomocníkom tam, kde je nutná nejaká diéta (napr. bezlepková). Domácu pekáreň môžete dnes vyberať z veľa druhov, a preto pre úplného laika môže byť ťažké sa v nich vyznať. Pokiaľ s jej výberom váhate, poradíme vám ako si správne vybrať domácu pekáreň.
Základné kritériá podľa ktorých domácu pekáreň vyberať:
- koľko vás je v domácnosti
- čo chcete v pekárni piecť
- aký máte priestor
- koľko peňazí chcete do pekárne investovať
Cena domácej pekárne
Skôr, než sa vrhnete na výber domácej pekárne, rozmyslite si, koľko financií chcete do pekárne investovať. Na trhu sú totiž dostupné pekárne už za 40 eur, ale tiež aj za 300 eur.
Veľkosť pekárne
V druhom rade si potom dobre premyslite, akú veľkú pekáreň chcete. V predaji sú totiž pekárne, ktoré pečú 500 gramový chlieb, ale tiež aj dvoj kilogramové.
Všeobecne sa udáva, že rodina s 4 členmi ocení domácu pekáreň s obsahom 1200 až 1300 gramov.
Isté dilema vám môže pri domácej pekárni vyvolať skutočnosť, že sa predávajú pekárne s jednou miesiacou metlou a s dvoma metlami.
Počet metličiek úzko súvisí s pečiacou nádobou. Pekáreň s dvoma metlami pečie na šírku a chlieb sa teda podobá tomu moskovskému (kváder), na rozdiel pekáreň s jednou metlou potom pečie kocky. Všeobecne, pekáreň s 2 metlami je väčšia, ako tie pekárne s jednou miesiacou metlou.
Čo chcete v domácej pekárni piecť
Domácu pekáreň si ďalej vyberajte podľa toho, či v pekárni chcete piecť iba chlieb alebo máte v pláne v pekárni tvoriť cesto.
Existujú aj špeciálne pekárne, ktoré majú osobitný program na výrobu celozrnného chleba. A vedeli ste, že v pekárni môžete vyrobiť tiež marcipán, mliečnu ryžu, marmeládu, sekanú alebo napríklad tortu? K tomu všetkému však potrebujete určité programy, s ktorými sa jednotlivé typy domácich pekární líšia.
Pri nákupe si pekáreň dôkladne prezrite. Zvýšenú pozornosť venujte displeji a textu programov, ktoré nie vždy bývajú v slovenčine.
Domácu pekáreň tiež vyberajte tiež podľa veľkosti tak, aby sa vám vošla do kuchyne a nijako v nej neprekážala.
Výkon domácej pekárne
Pri domácej pekárni si tiež všímajte výkonu, tj. Koľko energie v priebehu pečenia spotrebuje. Domáca pekáreň zvyčajne spotrebuje okolo 480 W za hodinu.
Doba programu 3 hodiny 30 minút v skutočnosti predstavuje skutočný čas pečenia okolo 51 minút, za tú dobu dôjde teda k finálnej spotrebe 0,40 kW, čo pri cene 0,18 eur za 1 kW vás jedno pečenie vyjde na 0,08 eura. (Prepočet je samozrejme nepresný, ale pre orientáciu postačí.)
Prídavné a dodatočné funkcie
Samozrejme, že výber domácej pekárne by mali ovplyvniť aj prídavné funkcie, ktoré vám umožnia pečenie ešte viac vychutnať. Ide napr. O odložený štart, vďaka ktorému sa môžete ráno tešiť na čerstvý chlieb.
Večer si všetko nachystáte, pekáreň nastavíte a ona sa sama spustí presne tak, aby ste sa ráno po prebudení dočkali teplého chleba. Podobne je to aj s možnosťou nastaviť si prepečenie kôrky (niekto má rád kôrku svetlejšiu, iní tmavšiu a chrumkavejšiu).
Rovnako zaujímavou funkciou je aj možnosť udržania teplého pečiva aj po dopečení. Ponuka funkcií sa pri jednotlivých pekární líši, výber je tu potom už len na vašich preferenciách.