Ako vyzerá zdravé stravovanie počas dňa?
Zdravý a vyvážený jedálniček je základným predpokladom toho, aby sa vám vyhýbali ochorenia. Ako má vyzerať vyvážená strava a akých zásad sa držať? To sa dozviete v dnešnom článku. Ako vyzerá zdravé stravovanie počas dňa? Ako udržiavať vyvážený jedálniček.
Obsah článku:
- Denná zloženie jedálnička
- Tipy na zdravé stravovanie
Denné zloženie jedálnička
Aj pri náročnom dennom programe si vyhraďte čas na to, aby ste sa mohli dobre a výdatne najesť. Dôležitý je najmä pravidelný režim.
Denná strava sa má skladať z 5 chodov – raňajok, dopoludňajšej desiaty, obedu, olovrantu a večere.
Raňajky
Tvoria základ celého denného stravovacieho režimu. Musia vás dostatočne „naštartovať“, aby ste sa hneď ráno necítili hladní a unavení. Metabolizmus po raňajkách začne fungovať, naštartujú sa črevá.
Každé raňajky by mali tvoriť zhruba 20% energetického príjmu dňa.
Ideálny čas na raňajky je 30 – 60 minút po tom, čo sa prebudíte.
Dopoludňajšia desiata
Ani výdatné raňajky vám nemusia vystačiť do obeda. Deti aj dospelí by do svojho jedálnička mali zaradiť tiež dopoludňajšiu desiatu, ktorá sa môže skladať napríklad z ovocia, jogurtu a pod. Udrží metabolizmus v chode, telo si udrží dostatok energie a budete sa lepšie sústrediť na prácu.
Desiatu si naplánujte zhruba do polovice času medzi raňajkami a obedom, ideálne okolo 10. hodiny. Čo sa týka energetického príjmu, mala by predstavovať približne 10% denného prísunu.
Obed
Na Slovensku je obed tradične hlavným jedlom, čo je rozdiel oproti anglo-americkému štýlu. Preto by ste si naň mali dopriať viac času a hlavne mu venovať najväčšiu pozornosť.
Ak sa „odbije“ sendvičom, môže sa stať, že počas popoludnia stratíte všetku energiu, unavíte sa a nebudete schopní sa sústrediť.
Obed by mal z energetického hľadiska zaberať cca 30% denného príjmu. Ideálne je vynechať tučné, ťažké jedlá, ktorí organizmus dlho a ťažko spracováva. Nezabudnite na zeleninu.
Olovrant
Platia tu rovnaké pravidlá ako v prípade dopoludňajšej desiaty. Je dôležité, aby mal organizmus vyrovnanú hladinu cukrov.
Večera
Druhé hlavné jedlo dňa. Dôležité je, aby ste večeru nenechávali na príliš neskorú hodinu, tesne pred tým, než idete spať. Ideálny čas na večeru je okolo 7. hodiny.
V strave by nemal byť príliš vysoký obsah sacharidov, ktoré naštartujú metabolizmus. Nechcelo by sa vám potom večer spať, organizmus by stále pracoval.
Tipy na zdravé stravovanie počas dňa
- Jesť menšie porcie vo viacerých chodoch
- Dodržiavať časové intervaly medzi jednotlivými chodmi (min. 2 hodiny)
- Nevynechať prísun zeleniny (min. 200G/deň) a ovocia (2 – 3 ks/deň)
- Večerať minimálne 2 hodiny pred spánkom
- Raňajkovať do 1 hodiny po prebudení
- Dodržiavať pitný režim (min. 2 litre tekutín denne)
- Každé jedlo starostlivo žuť
- Jedlo rýchlo nehltať
Ak si nie ste istí, či sa stravujete zdravo, prípadne či neprekračujete odporúčaný denný energetický príjem (záleží na postave, veku a ďalších kritériách), je vhodné sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám pomôžu zostaviť vyvážený jedálniček.