Recepty

Ako urobiť osie hniezda?

Návod a recept na osie hniezda pre začiatočníkov

Osie hniezda sú tradičným dezertom, ktorý sa často podáva na rôznych slávnostiach a rodinných oslavách. Tento sladký pokrm sa skladá z kysnutého cesta, ktoré je plnené rôznymi druhmi náplní, ako napríklad škoricovou alebo kakaovou. Ako urobiť osie hniezda? Existuje množstvo receptov, ktoré sa líšia nielen náplňou, ale aj spôsobom prípravy cesta.

Recept Ako urobiť osie hniezda

Jeden z najzákladnejších receptov na osie hniezda sa skladá z kysnutého cesta, ktoré sa plní škoricovou alebo kakaovou náplňou. Na prípravu cesta je potrebné použiť múku, droždie, mlieko, cukor a maslo.

Toto cesto sa nechá vykysnúť a potom sa z neho vytvarujú malé guľôčky, ktoré sa pečú v rúre. Po upečení sa osie hniezda plnia škoricovou alebo kakaovou náplňou a môžu sa ozdobiť práškovým cukrom.

Ak hľadáte originálne recepty na osie hniezda, môžete sa inšpirovať na internete alebo v kuchárskych knihách. Existuje množstvo variantov tohto tradičného dezertu, ktoré sa líšia nielen náplňou, ale aj spôsobom prípravy cesta.

Ako urobiť osie hniezda? S trochou trpezlivosti a zručnosti môžete pripraviť tento sladký pokrm aj doma a potešiť ním svojich blízkych a priateľov.

Príprava cesta na osie hniezda

Základné suroviny

Na prípravu cesta na osie hniezda budete potrebovať nasledujúce suroviny:

Surovina Množstvo
Polohrubá múka 250 g
Hladká múka 250 g
Kocka droždia alebo 1 balíček sušeného droždia 0,5 ks
Vlažné mlieko 270 ml
Kryštálový cukor 50 g
Soľ 1 štipka
Žĺtok 1 ks
Maslo 50 g

Príprava kysnutého cesta na osie hniezda

  1. Na začiatok si pripravte kvások. Rozdrobte droždie do misky, pridajte trošku teplého mlieka, soľ a cukor a premiešajte. Nechajte kvások odpočívať asi 5-10 minút, kým sa nezačnú tvoriť bublinky.
  2. Do kvásku pridajte zvyšné mlieko a rozpustené maslo. Pridajte polohrubú a hladkú múku a začnite miešať. Pridajte žĺtok a miešajte, kým sa nevytvorí hladké cesto.
  3. Cesto poprášte múkou, prikryte utierkou a nechajte ho kysnúť na teplom mieste asi 1 hodinu.
  4. Po hodine cesto prelejte na dosku a dôkladne ho premiesite. Potom ho rozdelte na menšie kúsky a každý kúsok vyvaľkajte na tenký plát.
  5. Na pláty cesta naneste plnku podľa vášho výberu a zrolujte ich do tvaru osieho hniezda.
  6. Osie hniezda dajte na plech a nechajte ich ešte chvíľu kysnúť. Potom ich môžete dať piecť do rúry.

Pamätajte, že kysnuté cesto je dôležité pre výslednú chuť a štruktúru osieho hniezda. Preto nezabudnite nechať cesto dostatočne kysnúť a premiesiť ho pred tvarovaním.

Príprava plnky do osích hniezd

Základná plnka

Pri príprave osích hniezd sa najčastejšie používa slaná plnka, ktorá sa skladá z rozmixovanej šunky alebo salámy, syrokrému, kečupu, cesnaku a soli. Táto plnka je však len základom a dá sa s ňou ľahko experimentovať, pridávať do nej rôzne ingrediencie a tak vytvárať nové chute.

Ak máte radi sladké osie hniezda, môžete použiť kakaovú plnku, ktorá sa skladá z kakaového prášku, masla, cukru a hrozienok. Táto plnka je vhodná pre všetkých, ktorí majú radi čokoládu a sladké pochúťky.

Alternatívne plnky

Okrem základnej a kakaovej plnky existuje množstvo ďalších alternatívnych plnok, ktoré môžete použiť pri príprave osích hniezd. Tu sú niektoré z nich:

  • Medová plnka: zmiešajte maslo, med a škoricu. Táto plnka je vhodná pre tých, ktorí majú radi sladké a zároveň ľahko štipľavé chute.
  • Orechová plnka: zmiešajte mleté orechy, cukor a maslo. Táto plnka je vhodná pre všetkých, ktorí majú radi orechové chute.
  • Syrová plnka: zmiešajte syr, maslo a škoricový cukor. Táto plnka je vhodná pre tých, ktorí majú radi sladké a zároveň krémové chute.

Pri príprave osích hniezd sa môžete inšpirovať aj inými plnkami a vytvárať nové chute podľa svojho gusta. Dôležité je však dbať na to, aby plnka mala správnu konzistenciu a nevytečala z osích hniezd.

Formovanie a pečenie osích hniezd

Formovanie osích hniezd

Formovanie osích hniezd je kľúčovým krokom pri príprave tohto tradičného dezertu. Na začiatok si pripravte plech a vopred si ho vymažte maslom alebo vložte papier na pečenie. Na vytvorenie cesta budete potrebovať vlažné mlieko, droždie, múku, cukor, soľ, žĺtok a maslo.

Postupujte podľa návodu a nezabudnite nechať cesto nakysnúť. Keď je cesto pripravené, rozdelte ho na menšie kúsky a rukami ich tvarujte do tvaru hniezd.

Pri tvorení osích hniezd si môžete pomôcť aj formičkami na muffiny alebo špeciálnymi plechmi na osie hniezda.

Pečenie osích hniezd

Po formovaní osích hniezd ich dajte na plech a nechajte ich ešte chvíľu nakysnúť. Potom ich dajte do rúry a pečte na 200 °C asi 30 minút.

Po dopečení ich môžete potrieť rozpusteným maslom a posypať ďalším škoricovým cukrom.

Pri pečení osích hniezd je dôležité dbať na to, aby boli pečené rovnomerne. Ak máte problémy s rovnomerným pečením, môžete použiť ventilátor v rúre alebo si zakryť plech fóliou.

Pri pečení osích hniezd sa tiež môžu vyskytnúť slimáky. Slimáky sú drobné bubliny, ktoré sa vytvárajú v ceste a môžu spôsobiť, že osie hniezda nebudú mať pekný tvar. Aby ste tomu predišli, môžete cesto pred formovaním dobre premiesiť alebo použiť múku s vyšším obsahom lepku.

Výsledkom správne pripravených osích hniezd by mali byť pekné, mäkké a voňavé dezerty, ktoré si môžete vychutnať sami alebo s rodinou a priateľmi.

Recept na chutné osie hniezda

Dokončenie receptu

Poleva a ozdoby

Po dopečení osích hniezd ich môžete ozdobiť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa používa cukrová poleva a mandľové lupienky.

Na prípravu cukrovej polevy budete potrebovať kryštálový cukor, vodu a štipku soli. Všetky suroviny dáte do hrnca a pomaly zohrejete na miernom ohni, kým sa cukor úplne nerozpustí. Potom môžete polevu nalejť na osie hniezda a ozdobiť ich mandľovými lupienkami.

Okrem mandľových lupienkov môžete použiť aj iné druhy ozdôb, ako sú napríklad čokoládové guličky, ovocie alebo kandizované ovocie. Pri výbere ozdôb sa fantázii medze nekladú.

Uchovávanie a servírovanie

Osie hniezda sa najlepšie podávajú čerstvé. Ak ich však chcete uložiť na ďalší deň, môžete ich uchovávať v uzavretej nádobe pri izbovej teplote. Ak chcete predĺžiť ich trvanlivosť, môžete ich uložiť aj do chladničky.

Na servírovanie osích hniezd sa najčastejšie používajú klasické koláčové tanieriky alebo stojany na koláče. Osie hniezda sa skvele hodia ako dezert po večeri alebo ako sladká pochúťka na oslavách a rodinných stretnutiach.

Pri servírovaní osích hniezd je dôležité dbať na to, aby boli ozdoby pekne rozmiestnené a aby bola poleva rovnomerne rozotretá po celom koláči. Ak sa vám to podarí, vaše osie hniezda budú vyzerať naozaj skvele a určite si získajú obdiv vašich hostí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button