Kuchyňa

Ako uchovať huby na zimu?

Úspešní hubári si prebytok húb, ktoré nestačili skonzumovať čerstvé, si uchovávajú huby na zimu. Je viacero spôsobov ako huby na zimu uchovať. Najčastejším spôsobom ako uchovať huby na zimu je ich usušiť, naložiť na kyslo, zavariť vo vode alebo vo vlastnej šťave a stále častejšie zamraziť. V zime potom pri príprave a následnej konzumácii hubových jedál môžu spomínať na krásne chvíle prežité v lese. Poďme si pripomenúť niektoré spôsoby ako zakonzervovať huby na zimu, a navyše vám v závere prinášam aj recept na nakladané huby.

Čo potrebujete, keď chcete uchovať huby na zimu:

  • chuť do práce
  • huby
  • čas
  • suroviny a materiál podľa vykonávanej činnosti

Prvý spôsob ako uchovať huby na zimu: sušenie

Sušenie patrí medzi veľmi obľúbené konzervačné metódy. Huby obsahujú až 90% vody, takže strata hmotnosti je výrazná, ale v sušených plátkoch je koncentrovaná chuť a vôňa. Ak chceme huby sušiť,  nakrájame ich na plátky a sušíme rozložené v jednej vrstve na sitách. Sitá umiestnime na teplé, dobre vetrané miesto, najlepšie tam, kde je prievan.

Huby nesušíme na slnku, vhodnejší je tieň. Huby sa výborne sušia v sušičke na ovocie. Možno ich tiež sušiť v elektrickej rúre s pootvorenými dvierkami. Sušené huby skladujeme v suchu, vo vzduchotesných nádobách.

Do uskladnených húb sa odporúča pridať niekoľko guľôčok celého čierneho korenia. Vraj je to ochrana proti škodcom. Pred použitím sušené huby namáčame do vody na niekoľko hodín.

Druhý spôsob ako uchovať huby na zimu: mrazenie

Na mrazenie húb existuje mnoho rozdielnych názorov. Niekto mrazí huby surové, iný zase predvarené alebo inak tepelne spracované. Ja osobne mám výhrady k hubám zmrazeným za surova, surové huby totiž vedia spoľahlivo „nakaziť“ hubovým pachom všetko ostatné v mrazničke.

sušenie húbPred zmrazením vám odporúčam nakrájané huby krátko povariť v slanej vode, stačí 1 minútu. Potom huby prudko ochladíme a po úplnom vychladnutí naplníme do vrecúšok alebo vhodných nádob a zmrazíme.

Niektoré druhy húb (napríklad kuriatka, šampiňóny, sírovec) najprv osmažíme na masle a až potom mrazíme.

Mrazené huby sa používajú bez rozmrazovania rovno sa pridávajú pri príprave jedál (ak ich necháte rozmrznúť, huby budú rozmočené a budú ako „blato“). Majú tú výhodu, že chutia na nerozoznanie od čerstvých.

Tretí spôsob ako uchovať huby na zimu: zaváranie

Táto metóda dnes nie je tak častá, je využívaná najmä pri priemyselnom spracovaní húb. Metóda je veľmi náročná na čistotu ako húb, tak aj pohárov a viečok. Je náročná aj na čas, ale odmenou je chuť čerstvých húb.

Na zaváranie používame len mladé plodnice. Tie nakrájame na kúsky a predvaríme asi 5 minút v osolenej vode.

Na 1 l vody dávame 1 kávovú lyžičku soli. Po uplynutí doby varu, huby prudko schladíme, buď pod tečúcou vodou alebo, šetrnejšie k našej peňaženke, v miske s vodou a ľadom.

Studenými kúskami naplníme poháre, zalejeme čistou prevarenou vodou a sterilizujeme pri 100 stupňoch 30 minút.

Tretí deň sterilizáciu opakujeme pri rovnakej teplote 20 minút. Huby skladujeme v tme a používame ako čerstvé.

Štvrtý spôsob ako uchovať huby na zimu: nakladanie

Obľúbenou pochúťkou sú huby naložené vo sladkokyslom náleve. Tieto huby sa používajú väčšinou ako chuťovka k jedlu. My ich máme radi pečené spoločne s kuraťom na masle.

Ponúkam vám osvedčený recept na nakladanie húb, vhodný pre všetky druhy húb:

zaváranie húbHuby nakrájame a povaríme 10 minút v náleve. Nálev na surové huby si pripravíme z 1L vody, rovnej polievkovej lyžica soli, 16 guľôčok čierneho korenia, 3 guľôčok nového korenia a 1 bobkového listu.

Huby precedíme, schladíme a necháme úplne vychladnúť.

Potom naukladáme do pohárov, pridáme mrkvu, zeler, karfiol a kto má rád pikantné môže pridať aj feferónku. Cibuľu nedávame. Zalejeme uvareným nálevom a sterilizujeme 25 minút pri 100 stupňoch.

Nálev na varené huby

0,25L 8% octu, 0,75L vody, 20g soli, 120g cukru, 1 bobkový list, 1 klinček, 3guľôčky nového korenia, 15 guľôčok korenia, 1,5 kávovej lyžičky horčičného semienka, 0,5 káv lyžičky plodu koriandra.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button