Návody

Ako správne skladovať lieky?

ako skladovať liekyV tomto článku vám prinášame rady a tipy, ako môžete doma správne skladovať lieky. Čím sme starší, tým viac liekov zvyčajne užívame. Väčšinou nám ich predpíše obvodný lekár alebo príslušný špecialista. Niektoré preparáty, najmä výživové doplnky, si kupujeme v lekárni sami. Tým to ale nekončí. Aby medikamenty splnili dobre svoj účel, mali by sme sa k nim správať tak, ako odporúča výrobca. Ako teda skladovať lieky?

Hlavné zásady, ako správne skladovať lieky

Nevyhadzujte papierovú škatuľku, kde je uvedené číslo šarže, ani príbalový leták. Ten obsahuje množstvo užitočných a nenahraditeľných informácií. Hoci už liek užívate dlho, nikdy neviete, kedy budete potrebovať do príbalového letáku nahliadnuť.

roztriedené liekyUžívajte ich tak, ako vám odporučil lekár, nikdy neprekračujte odporúčanú dávku. Ak si nie ste istí, či ste ten ktorý deň už liek vzali, dajte si ku škatuľke papier a ceruzku.

Akonáhle tabletu alebo kapsulu zjete, urobte si hneď na papier poznámku.

Lieky dávajte mimo dosahu detí alebo domácich maznáčikov a uchovávajte ich v pôvodnom obale, aby ste mohli kontrolovať dátum exspirácie. Najlepšie je tmavé a chladné miesto.

Nikdy nedávajte lieky na priame slnko, ale ani tam, kde je vlhko. Veľké množstvo liečiv je citlivých na svetlo, takže zlé skladovanie ich môže znehodnotiť alebo oslabiť ich účinky.

Snažte sa spotrebovať lieky najskôr z jedného blistra alebo fľaštičky. Až potom otvorte ďalšie balenie. Budete mať lepší prehľad a ušetríte miesto, pretože medikamenty, ktoré zatiaľ neužívate, môžete mať uložené inde. Vždy ale na mieste, kam sa nemôžu dostať deti.

Skladovanie liekov v chladničke

blisterU niektorých liečivých preparátov je výslovne uvedené, že ich máme skladovať napríklad v chladničke.

Pokiaľ si nie sme istí, opýtajte sa lekárnika. Ide najmä o tie prípravky, ktoré sa pripravujú individuálne.

Ak liek zmenil svoj tvar, farbu, chuť, zápach alebo vyzerá inak, než v prvých dňoch užívania, poraďte sa s lekárom alebo farmaceutom.

Tipy ako skladovať a čo robiť s nepoužitými liekmi

Nepoužité lieky patria do lekárne, preto ich tam vráťte, nevyhadzujte ich do bežného komunálneho odpadu.

Upozornenie

  • Riaďte sa vždy tým, čo vám povie o užívaní liekov lekár alebo farmaceut, nekombinujte nikdy lieky s alkoholom.
  • Ak máte podozrenie, že s medikamentmi nie je niečo v poriadku, informujte sa v lekárni.
  • Obsah domácej lekárničky by ste mali skontrolovať minimálne dva krát za rok.

Prečítajte si aj články ako správne skladovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button