Právo

Ako sa sťažovať na lekára?

súdMáte pocit, že ošetrujúci lekár zanedbal vašu liečbu? Či máte podozrenie, že porušil lekárske tajomstvo? Alebo vám lekár odmietol poskytnúť lekársku pomoc? Potom máte možnosť podať na neho sťažnosť. Ako sa sťažovať na lekára, čítajte ďalej.

Návod ako sa sťažovať na lekára

Ako prvé je potrebné si sťažovať priamo u lekára, ktorý podľa vás pochybil, pričom je potrebné, aby bola táto vaša sťažnosť písomná. K vašej sťažnosti sa lekár musí vyjadriť do 30 dní od doručenia žiadosti.

V prípade neúspechu sa sťažujte jeho nadriadenému

sťažnosť na lekáraAk sa tento lekár vyjadrí v tom zmysle, že je vaša sťažnosť neoprávnená, môžete sa samozrejme sťažovať ďalej, a to v prípade lekára v nemocnici jeho nadriadenému (primárovi oddelenia či priamo riaditeľovi nemocnice).

V prípade lekára poskytujúceho starostlivosť mimo nemocnice, musíte vašu sťažnosť podať k úradu, ktorý mu vydal oprávnenie na vykonávanie lekárskej starostlivosti – väčšinou sa jedná o miestny príslušný krajský úrad.

Podanie sťažnosti k organizácií a zdravotnej poisťovni

Do roka od doby, keď došlo k neodbornému alebo k nevhodnému a neetickému správaniu lekára, na neho môžete podať sťažnosť a lekára tiež k organizácii združujúcej lekárov, teda k Slovenskej lekárskej komore alebo k Slovenskej komore zubných lekárov (v prípade zubára).

Sťažovať si na lekára môžete tiež v zdravotnej poisťovni, ktorá má s lekárom uzavretú zmluvu.

Revízny lekár tejto zdravotnej poisťovne môže skontrolovať nielen priebeh liečby, ale aj jej vyúčtovanie zdravotnej poisťovni.

V prípade trvalých následkov žiadajte odškodné

postup ako sa sťažovať na lekáraV prípade hrubého pochybenia lekára, ktoré sa skončilo trvalými následkami alebo dokonca smrťou pacienta, môže pacient alebo jeho príbuzný požadovať odškodné.

Najprv je vhodné skontaktovať lekára alebo nemocnicu a navrhnúť mimosúdne vyrovnanie.

V prípade neakceptovania sa obráťte na príslušný súd

V prípade, že táto vaša požiadavka nebude akceptovaná, máte ešte možnosť obrátiť sa na miestny príslušný súd a tu podať na chybujúceho lekára občiansko-právnu žalobu o náhradu škody.

V tomto prípade je však vhodná spolupráca s právnikom, ktorý má dostatočné skúsenosti so zdravotníckym právom.

Následky sťažnosti

A aké môže mať vaša sťažnosť následky pre chybujúceho lekára? Podľa závažnosti môže ísť o dohodu, pokarhanie, v horšom prípade o odobratí osobného ohodnotenia, pokutu, či dokonca povinnosť zaplatiť odškodné až po vylúčenie z lekárskej komory a zákaz činnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button