Úvod / Ako liečiť / Ako zaobchádzať s nepotrebnými liekmi?

Ako zaobchádzať s nepotrebnými liekmi?

nespotrebované liekyČo s liekmi, ktoré nespotrebujeme, alebo s exspirovanými liekmi? Ako správne zaobchádzať s nepotrebnými liekmi? Podľa výskumov sa ich neadekvátne zbavuje značné percento ľudí. Títo ľudia si pritom neuvedomujú, že tak ohrozujú nielen ďalších ľudí, ale tiež aj životné prostredie, pretože liečebné preparáty sú vlastne nebezpečným odpadom.

Čo treba na zbavenie sa nepotrebných liekov:


  • krabicu
  • lekáreň
  • vedomosti
  • chladničku

Potrebné a nepotrebné lieky

vrátenie nepotrebných liekov do lekárneLieky dostanete, alebo si ich kúpite, s cieľom riešenia nejakého zdravotného problému. Niektoré lieky je napokon dobré mať doma vždy po ruke, pre prípad nečakaných udalostí, sú súčasťou vašej domácej lekárničky. Čo však urobiť s liekmi, ktoré už nepotrebujete?

Rozhodne ich nevyhadzujte do koša, ani ich nesplachujte do záchodu. Je to nebezpečný materiál. Pri zaobchádzaní s liekmi sa vždy riaďte príbalovým letákom!

Informácie na príbalovom letáku

ako zaobchádzať s nepotrebnými liekmiAk je na letáku napísané, že po otvorení je nutné liek spotrebovať alebo zlikvidovať do určitého dátumu, je potrebné sa tak k lieku zachovať. Keď sa tieto lieky stanú nepotrebnými, odneste ich do lekárne.

V prípade, že ide o lieky predpisované opakovane alebo sú súčasťou liečby chronických ochorení, uložte ich do domácej lekárničky, prípadne do chladničky (ak to tak predpis na letáku vyžaduje).

Pravidelnej kontrolujte či nemáte doma nejaké nepotrebné lieky


Kontrolujte svoju domácu lekáreň! Strážte dátumu spotreby (exspiráciu) a v prípade prejdenej exspirácie liek z lekárne okamžite vyraďte. Vyradené lieky opätovne odneste do lekárne, ktorá ich pošle špecializovanej firme na likvidáciu liečiv.

Tieto firmy potom takéto liečivá zničia presne podľa zdravotných predpisov a predpisov o zdravotnom prostredí, podľa zákonov Slovenskej republiky a nariadení EÚ.

Ako zaobchádzať s nepotrebnými liekmi?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

srvátka a jej liečivé účinky

Ako využiť srvátku pre fyzické zdravie a pleť?

Pitie srvátky nie je pre niekoho príliš príťažlivé a lichotivé, väčšinou až do tej chvíle, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *