Návody

Ako odstrániť rozliatu ortuť?

kvapky ortuteAj keď ortuť patrí medzi kovy, je tekutá aj za normálnej teploty, ale nie je vlhká. Nemožno ju zobrať, vytrieť alebo zamiesť, bez toho aby sa nerozdelila do obrovského množstva guličiek. V domácnostiach najčastejšie nájdeme ortuť v teplomeroch. Ak sa teplomer rozbije, je niekedy ťažké rozliatu ortuť odstrániť.

Rozliatu ortuť hlavne nevysávajte

Ako odstrániť rozliatu ortuťAk rozlejete ortuť na koberec, je možné ju zmiesť, ale na koberci pravdepodobne zostanú striebristé stopy.

Neskúšajte ich povysávať, v teple sa rýchlo odparujú a pary ortuti patria medzi vysoko jedovaté látky.

Použite papier

Na rovnom povrchu skúste pod rozliatu ortuť vsunúť tenký tuhý papier. Guličky ortuti sa rýchlo pospájajú dokopy a vzniknutú veľkú kvapku tekutého kovu potom môžete opatrne zabaliť do papiera a vyhodiť.

Tipy ako odstrániť ortuť

teplomerOrtuť je jedovatá, ak prenikne do krvného obehu, pokiaľ ju organizmus vstrebe pokožkou alebo ak človek dýcha jej pary.

Ak sa ale dostane do zažívacieho ústrojenstva, prejde ním väčšinou bez akýchkoľvek následkov, lebo touto cestou ju organizmus nie je schopný vstrebať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button