Kuchyňa

Ako správne skladovať ryby?

ako správne skladovať rybyVäčšina ľudí bude súhlasiť, že čerstvo chytené ryby majú najvyššiu kvalitu a najlepšiu chuť. Spôsob, ako zabezpečiť čerstvosť, je naporciovať a uvariť rybu, ako náhle vyjde z vody. Existuje niekoľko jednoduchých a efektívnych krokov, ktoré zachovávajú kvalitu čerstvých rýb a umožnia dočasné skladovanie. Ako správne skladovať ryby?

Prečo ryby tak rýchlo podliehajú skaze ak sa neskladujú správne?

Ryby nie sú mäso. Nezabudnite na to a budete na správnej ceste k ich správnemu skladovaniu. Väčšina rýb žije vo vode, ktorá je chladnejšia ako vzduch, niekedy o dosť chladnejšia. Ich vývoj im umožňuje prežiť vo vode takmer mrznúcej.

Ak teda ich mäso vystavíme teplotám vyšším, než je ich prirodzená teplota, veľmi rýchlo sa kazí.

Ako správne skladovať ryby – najskôr ich treba dobre vypitvať

Po nákupe je nutné rybu prevážať v izolačnej taške. Ihneď po príchode domov je potrebné rybu vypitvať.

Hlava, žiabre a vnútornosti musia ísť okamžite preč, pretože po veľmi krátkej dobe sa žiabre a vnútornosti začnú rýchlo kaziť a poškodzovať tým aj okolité mäso. Žiabre a vnútornosti môžu byť tiež zdrojom baktérií, ktorých metabolity môžu prejsť do mäsa a tým znížiť jeho kvalitu. Mäso potom má čudnú vôňu a chuť.

Rybu bez vnútorností je ešte potrebné oškrabať od šupín a zvonka aj vnútri osušiť. Potom sa ryba nechá na vzduchu uschnúť približne pol hodiny. Brušnú dutinu roztvoríme drievkom.

Vystlať a zabaliť

ako skladovať rybyPo polhodine osychania vystelieme brušnú dutinu ryby akýmkoľvek pórovitým materiálom, ideálne čistou handričkou, gázou, umytými čerstvými listami zeleniny, v prírode napríklad umytou trávou alebo žihľavou.

Rybu potom zabalíme do utierky či plátna a dáme do chladničky. Nikdy však nebalíme rybu do niečoho nepriedušného, ​​ako je napríklad igelitové vrecúško. Takto ošetrená ryba nám vydrží aj bez chladničky niekoľko hodín bez toho aby sa pokazila.

Na ľad

Následný krok je rybu dôkladne ochladiť drveným ľadom v izolovanej nádobe. Ľad musí byť drvený, pretože veľké kocky ľadu sa topia zase príliš pomaly a mohlo by sa stať, že vďaka veľkému mrazu vybledne koža ryby. Ryba a ľad by mali byť zmiešané čo najrovnomernejšie. Na každý kilogram ryby by mali byť použité 2 kilogramy ľadu.

Voda z rozpusteného ľadu musí mať však kadiaľ odtekať. Ideálne je preto dať rybu s ľadom do menšej nádoby, ktorá má naspodku niekoľko otvorov. Túto menšiu nádobu potom vložíme do väčšej nádoby tak, aby sa naspodku nedotýkali. Voda z rozpusteného ľadu môže potom odtekať a neznehodnotí zvyšok ľadu na rybe. Odtekajúcu vodu je samozrejme nutné pravidelne odlievať, aby sa nevracala späť k čerstvému ​​ľadu.

Ak ste rybu chytili sami, potom takto ošetrená ryba vydrží v chladničke týždeň až 10 dní. Ak je však ryba kúpená na trhu alebo v obchode, tak sa jej životnosť počíta len na pár dní.

Sladkovodné ryby vydržia čerstvé pri teplote od 0 ° C až do 4 ° C zhruba štyri dni.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button