Záhrada

Ako skladovať a sušiť palivové drevo?

ako skladovať a sušiť palivové drevoPalivové drevo sa hodí najmä v zimných mesiacoch, kedy s ním vykurujete doma či na chalupe. Je dobré ho mať ale do zásoby aj vo chvíli, keď radi grilujete na záhrade, prípadne si v chladnejších večeroch chcete zakúriť v krbe. Mnohí ľudia však robia chybu v tom, že ho zle uskladňujú a používajú drevo, ktoré ešte nie je ideálne vysušené. V dnešnom článku sa dozviete, ako správne skladovať a sušiť palivové drevo. 
V článku sa dozviete:

  • Postup skladovania dreva
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Ako sušiť drevo

Postup skladovania palivového dreva

1. Drevo na zakúrenie musí predovšetkým dobre vyschnúť. Určite tak nie je dobré ho skladovať vonku, kde na neho môže pršať. Klasický spôsob, kedy sa drevo naskladá k stene domu a maximálne sa prekryje plachtou, je značne nevyhovujúci. Je totiž potom vlhké. A ako je známe, vlhké drevo zle horí, má nižšiu účinnosť a zvyšuje sa tak jeho spotreba.

ukladanie dreva2. Pokiaľ chcete mať drevo naozaj suché, skladajte ho do kruhového tvaru. Kôpka dreva pritom musí byť čo najpravidelnejšia tak, aby v nej mohol dobre prúdiť vzduch. Základ, na ktorý začnete drevo pokladať, musí byť rovný a pravidelný, aby sa drevo pri postupnom vysychaní, kedy ľahko mení tvar a objem, nezosypalo.

3. Základ kruhového tvaru utvorte napríklad z plochých kameňov. Tým zabránite kontaktu spodnej vrstvy dreva so zemou a jeho prípadnému hnitiu. Prvá vrstva dreva musí byť minimálne 20 centimetrov nad zemou.

4. Naskladané hromady dreva potom prekryte nepremokavou plachtou, prípadne si nad ňou vybudujte ešte striešku, ktorá ju ochráni pred dažďom či snehom. Plachtu je potrebné upevniť, a to pomocou povrázkov alebo niečim ju zaťažiť tak, aby pri silnejšom vetre neodletela.

Krycie plachty s okami kúpite cez internet už od 5€, cena závisí na veľkosti plachty.

5. Čo sa týka výšky kôpky dreva, je samozrejme ideálne, ak na najvrchnejšie kusy dosiahnete. Preto odporúčam skladať drevo do výšky maximálne okolo 2 – 2,5 metra. Drevo tak bude ľahko dostupné.

Čo je potrebné na správne skladovanie a sušenie dreva?

  • Základ z plochých kameňov, eventuálne z kovových či drevených pričien
  • Zakrývacia nepremokavá plachta
  • Strieška
  • Povrázky, lanká na upevnenie plachty

Ako dlho sušenie dreva potrvá?

ako dlho sušiť drevoNaskladať drevo do kruhového tvaru s výškou 2 metrov je otázkou pár desiatok minút. Záleží samozrejme na veľkosti kruhu a množstvo dreva, ktoré takto nachystáte na sušenie a skladovanie.

Existujú aj ďalšie spôsoby, ako skladovať drevo.

V každom prípade sa vyvarujte toho, že bude úplne nechránené na voľnom priestranstve. To vám potom nikdy poriadne nevyschne.

Ako sušiť drevo?

Okrem správneho poukladania dreva je potrebné vedieť, ako dlho sa drevo suší. Pre palivové drevo platí, že by malo mať vlhkosť maximálne 20%. V prípade prirodzeného sušenia to potrvá minimálne 1 rok.

Čo sa týka samotného priestoru, kde drevo sušiť, respektíve kde ho vyskladať podľa vyššie uvedeného návodu, majte na pamäti, že ideálne je také miesto, kde prúdi vzduch, je tam dostatočná teplota a aspoň pár hodín denne tam svieti slniečko.

Čas od času potom ho prehrňte.

Podobné články

3 Comments

  1. Prrkryt plachtou nie je vhodne, pokial nemate medzi drevom a plachtou priestor. Odparena voda sa vracia spat do dreva na vrchu.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button