Domácnosť

Ako odstrániť vápnik z vody bez použitia chemických prípravkov?

ako odstrániť vánpik z vody bez chémieV jednom z minulých článkov ste sa mohli dozvedieť tipy, ako odstrániť vodný kameň. Ten sa v spotrebičoch vytvára v dôsledku príliš tvrdej vody, ktorá obsahuje veľké množstvo vápnika. Dnes vám prinášam tip na efektívny spôsob, ako vodu zmäkčiť práve tým, že z príliš tvrdej vody odstránite ióny vápnika. Ako odstrániť vápnik z vody bez použitia chemických prípravkov?

Čo je to tvrdá voda?

Tvrdá voda je pojem, ktorý je skôr odborný. Je to vod,a ktorá obsahuje veľké množstvo iónov vápnika a tiež horčíka. V prípade, že ju v spotrebičoch typu rýchlo varnej kanvice či práčky používate často, dochádza v nich postupne k vytváraniu vodného kameňa.

tvrdá voda a zanesená rýchlovarná kanvicaTen môže spôsobiť ich nižšiu účinnosť a tiež skrátenie životnosti.

Že vo vašej domácnosti používate tvrdú vodu, zistíte ľahko napríklad pomocou lakmusových papierikov, ktoré sa dajú bežne kúpiť v drogériách alebo priamo u predajcov spotrebičov.

Na vaše zdravie nemá tvrdá voda príliš zásadný vplyv. Za zmienku stojí iba to, že môže spôsobiť vysušovanie pokožky.

Tip na jednoduché odstránenie vápnika z vody – lapač

Prebytočný vápnik z vody, respektíve jeho ióny, sa dajú odfiltrovať niekoľkými spôsobmi. Existuje viacero rôzných  chemických prípravkov. Tie sú však často neekologické, navyše aj pomerne drahé. Preto pre vás mám tip, ktorý je rovnako účinný a pritom nijako drahý. Je ním lapač vápnika.

Lapač je vyrobený z ušľachtilej ocele, preto na seba svojvoľne ióny vápnika viaže. Ide teda o neinvazívne odstránenie vápnika z vody, čo ocenia vaše kvety aj účet za elektrinu.

Stačí ho jednoducho vložiť do spotrebiča, teda napríklad do vašej rýchlo varnej kanvice alebo do kotla, ktorý používate v kúpeľni na ohrev vody. Prečítajte si článok ako vyčistiť kanvicu.

Postup použitia lapača vápnika

Postup použitia je veľmi jednoduchý. Lapač vložíte do rýchlo varnej kanvice, napustíte do nej vodu a privediete ju do varu. Nič viac, nič menej. Z vody sa ióny vápnika prirodzene zachytia na lapač. Ten potom stačí čas od času vyklepať a vyčistiť.

Lapače vápnika môžete kúpiť v internetových obchodoch z pohodlia domova, v špecializovaných obchodoch, či u niektorých výrobcov spotrebičov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button